Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Όνειρο

Όνειρο 13 έτη 11 μήνες πριν, #30300

  • sonoro
  • sonoro's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 200
  • Κάρμα: 1

Τι ακριβως κάνανε με τις παλάμες οι αθιγγανοι στο λιμανι εκεινης της μυθικής πολιτείας στο "Ονειρο" του Θαναση; "Μυριζανε", δηλαδή οσμίζονταν, παλάμες (δικές τους ή άλλων); Εγώ ξερω ότι οι Αθιγγανοι (πιο γνωστοι ως "Τσιγγάνοι" και "Γύφτοι") διαβάζουνε τις γραμμές στις παλαμες των ανθρωπων για να προβλέψουνε τη μοίρα τους, άρα μήπως "μοιρίζουνε"; (αν και δε θυμαμαι να εχω ξανασυναντησει τετοιο ρημα). Μηπως όμως οι Αθιγγανοι στο ονειρο του Θαναση κανανε την ίδια δουλιά μυριζοντας τις παλαμες αντι να τις παρατηρούν;

Η μερικη ή ολικη απαλλαγη της γραφης της νεοελληνικης γλωσσας απο την ιστορικη ορθογραφια ως καταλοιπο του αρχαϊσμου, μπορεί, στις περιπτωσεις των ομόηχων λέξεων, να μην εξυπηρετεί παντα την απαραιτητη σαφηνεια που πρεπει να εχει ο τεχνικος - πληροφοριακος λόγος αλλα απο την αλλη θα λεφτέρωνε την ποιηση απο υποχρεωτικες μονοσημίες που περιοριζουν τη φαντασια του αναγνωστη κατα την προσληψη του ποιητικου λογου.
Η γραφη "μιρίζανε" θα μας απαλλασσε επομενως και απο την αναγκη να παρουμε θεση στο παραπανω ερωτημα. Λεφτεροι πια στη φαντασια του καθενος οι αθιγγανοι της ονειρικης πολης, θα μπορουν ειτε απλα να μυρίζουν ή να "μοιρίζουν" ή και -γιατι όχι- να "μοιρίζουν" σνιφάροντας σα λαγωνικά πάνω απ τις παλαμες.

Μεχρι λοιπον να γινει η επομενη γενναια -ελπιζω- μεταρυθμιση στη γραφη που θα μας απαλλάξει, μεταξύ άλλων, και απο τετοια αχαρα και αντιποιητικα διλημματα, προτεινω στη θεση του -υ- στο "μυρίζανε" να μπει -οι- προκειμενου να γινεται συνδεση με τη λεξη "μοίρα" και με τη σχετικη παραδοσιακη (αλλά και συγχρονη) ασχολια των Τσιγγανων.
Σε αυτη την περίπτωση η λεξη πρεπει να παρει διακεκριμενη θεση στο γλωσαρι ως θανασικος νεολογισμος, αφου δε θυμαμαι να εχω ξανασυναντησει ρημα "μοιρίζω".

Η ιδια αποψη έχει επικρατησει και στα "stixoi.info" και "kithara.vu". Ξέρει καποιος αν η πρωτη εκδοση (σε βινιλιο) της "Αγίας Νοσταλγίας" ειχε ενθετο με στιχους για να το συμβουλευτούμε;
Και φέρε πάγο φέρε πάγο
να δεις το οινόπνευμα πώς σε κάνει μάγο
Τελευταία Επεξεργασία: 13 έτη 11 μήνες πριν, από τον/την sonoro.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Όνειρο 13 έτη 11 μήνες πριν, #30301

  • hatzi_88
  • hatzi_88's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 629
  • Κάρμα: 11
Κακά τα ψέμματα, πολύ ενδιαφέρον :).
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re: Όνειρο 13 έτη 11 μήνες πριν, #30308

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
Κι εγώ 'μοιρίζανε' το ερμήνευσα αλλά το θεώρησα λαρισιώτικο ιδίωμα.
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Όνειρο 13 έτη 11 μήνες πριν, #30311

  • Astarloa
  • Astarloa's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 11
  • Κάρμα: 0
Αν κατάλαβα καλά sonoro είσαι της άποψης να καταργηθούν όλα τα "η,υ,ει,οι" και να χρησιμοποιούμε μόνο το "ι"???????? :huh:
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Όνειρο 13 έτη 11 μήνες πριν, #30312

  • pizanelo
  • pizanelo's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 185
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: 26
Σε λίγο καιρό, αν αργήσει ο δίσκος κι άλλο, θα περάσουν και το ματσιφτάρι από ξεψάχνισμα.
Όποιος κουβαλά μέσα του κάτι καμπίσιο, ποταμίσιο και επαρχιώτικο γενικώς τα κατανοεί ή μάλλον τα νιώθει. Για ποίηση μιλάμε...
....όποιος πονάει και δεν το φανερώνει κάνει το πόνο άρχοντα
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Όνειρο 13 έτη 11 μήνες πριν, #30317

  • jamesmc
  • jamesmc's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 15
  • Κάρμα: 1
αν εχεις δει γριες τσιγγανες να λενε την μοιρα, πιανουν το χερι και το διαβαζουν απο τοσο κοντα, που ειναι σαν να το μυριζουν. μαλλον κατι τετοιο λεει ο ποιητης. το μοιριζανε βεβαια μου καρααρεσε.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: