Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: "Η βροχή από κάτω" - Οι εντυπώσεις του τύπου

Re: Εντυπώσεις του τύπου 17 έτη 10 μήνες πριν, #3996

alatariel έγραψε:
Αλλά νομίζω ότι ο συγκεκριμένος ισχυρισμός του τραγουδοποιού Θ. Π. «να εστιάζει την προσοχή σε πράγματα τα οποία οι πολλοί τα προσπερνάνε, ανύποπτοι για την ένταση που κρύβουν» βρήκε την ιδανική του απάντηση εκ μέρους του κυρίου Βάκη: \"λες και κανείς στην τέχνη δεν ασχολήθηκε ποτέ με κάτι τέτοιο\". ¼λοι οι καλλιτέχνες οι οποίοι δεν βλέπουν την τέχνη αποκλειστικά ως εμπόριο κάτι τέτοιο επιδιώκουν από την ενασχόλησή τους μ' αυτήν. Γι' αυτό και φαντάζουν ολίγον τι επηρμένες αυτές οι εκφράσεις του Θανάση ακόμα κι αν δεν τις εννοούσε έτσι. :y32b4:[/quote]

Δηλαδή αμφιβάλλεις ότι \"ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ\" τα προσπερνάνε;

Που είπε στις δηλώσεις του ότι ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΝ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ...Αυτό το τσόνταρε ο Βάκης ......

Άμα τσοντάρεις δηλώσεις ή ερμηνείες όπως θα σε βόλευαν, τότε είναι εύκολο να δίνεις την ιδανική άπάντηση σε αυτό που από μόνος σου έχεις τσοντάρει ... :laugh: :laugh: :laugh:
ΑΛΦΑ ΤΕΛΕΙΑ ΧΑΛΒΑΣ

θα κάνω ντου βρε πονηρή, στο forum που αράζεις
κι άμα σε κάνω τσακωτή, με τον Γκαντάρα το ληστή
να ξέρεις δεν την βγάζεις
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re: Εντυπώσεις του τύπου 17 έτη 10 μήνες πριν, #4000

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
Φωτογράφε συμφωνώ μαζί σου. Και λίγα είπες. ¼λα αυτά που λέει - με τον τρόπο που τα λέει - είναι που ακούγονται επηρμένα. Αυτό φαντάζει περισσότερο με κατηγορητήριο παρά με κριτική. Ελπίζω τουλάχιστον να έγινε κατά λάθος.

Morning Bell στην προηγούμενη κριτική αναφέρονται τα παιδιά, όχι στην κυπριακή.


Πρόσθεση:
Αποφάσισα να περιορίσω το \"¼λα\" που λέω πιο πάνω στο κομμάτι \"Διαβάζοντας δε ...\" μέχρι τέλους. Για να μη γίνουμε μαλλιά κουβάρια από το φόρουμ. Ας το κάνουμε αυτό από κοντά όταν με το καλό ανταμώσουμε :laugh:<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Φοινίκη, στις: 04/05/2006 00:09
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re: Εντυπώσεις του τύπου 17 έτη 10 μήνες πριν, #4003

  • alatariel
  • alatariel's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 72
  • Κάρμα: 0
φωτογράφος των Φαρσάλων έγραψε:
alatariel έγραψε:
Αλλά νομίζω ότι ο συγκεκριμένος ισχυρισμός του τραγουδοποιού Θ. Π. «να εστιάζει την προσοχή σε πράγματα τα οποία οι πολλοί τα προσπερνάνε, ανύποπτοι για την ένταση που κρύβουν» βρήκε την ιδανική του απάντηση εκ μέρους του κυρίου Βάκη: \"λες και κανείς στην τέχνη δεν ασχολήθηκε ποτέ με κάτι τέτοιο\". ¼λοι οι καλλιτέχνες οι οποίοι δεν βλέπουν την τέχνη αποκλειστικά ως εμπόριο κάτι τέτοιο επιδιώκουν από την ενασχόλησή τους μ' αυτήν. Γι' αυτό και φαντάζουν ολίγον τι επηρμένες αυτές οι εκφράσεις του Θανάση ακόμα κι αν δεν τις εννοούσε έτσι. :y32b4:

Δηλαδή αμφιβάλλεις ότι \"ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ\" τα προσπερνάνε;

Που είπε στις δηλώσεις του ότι ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΝ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ...Αυτό το τσόνταρε ο Βάκης ......

Άμα τσοντάρεις δηλώσεις ή ερμηνείες όπως θα σε βόλευαν, τότε είναι εύκολο να δίνεις την ιδανική άπάντηση σε αυτό που από μόνος σου έχεις τσοντάρει ... :laugh: :laugh: :laugh:

Μα νομίζω ότι το λέω ξεκάθαρα ότι αυτό το \"ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΝ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ\" το λέει ο Βάκης. Γι' αυτό και ξεχώρισα μέσα σε εισαγωγικά τι είναι από τις δηλώσεις του Θανάση και τι από τις δηλώσεις του Βάκη. Δεν με ενδιαφέρει να προσάψω λόγια κάποιου άλλου σε κανέναν!

¼ταν λες \"ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ\" τι εννοείς; Αν εννοείς τους καλλιτέχνες, ναι, αμφιβάλλω και πραγματικά νομίζω ότι κάθε \"γνήσιος\" καλλιτέχνης επιδιώκει νε εστιάζει σε λεπτομέρειες για να αναδείξει το σύνολο, δεν είναι δα και αποκλειστικό προνόμιο του Θανάση! (και μη μου πείτε πάλι ότι αυτό για το προνόμιο δεν το είπε ο Θανάσης, το ξέρω! Εγώ το λέω!) Τόσο οι δηλώσεις του Βάκη όσο και οι δικές μου απορίες απλούστατα προκύπτουν μέσα από τις δηλώσεις του Θανάση, αυτό είναι όλο! Κουβέντα να γίνεται δηλαδή, όχι τίποτ' άλλο! :laugh: B)

Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: alatariel, στις: 04/05/2006 14:00<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: alatariel, στις: 04/05/2006 14:01
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re: Εντυπώσεις του τύπου 17 έτη 10 μήνες πριν, #4011

alatariel έγραψε:
¼ταν λες \"ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ\" τι εννοείς; Αν εννοείς τους καλλιτέχνες, ναι, αμφιβάλλω και πραγματικά νομίζω ότι κάθε \"γνήσιος\" καλλιτέχνης επιδιώκει νε εστιάζει σε λεπτομέρειες για να αναδείξει το σύνολο, δεν είναι δα και αποκλειστικό προνόμιο του Θανάση! (και μη μου πείτε πάλι ότι αυτό για το προνόμιο δεν το είπε ο Θανάσης, το ξέρω! Εγώ το λέω!) Τόσο οι δηλώσεις του Βάκη όσο και οι δικές μου απορίες απλούστατα προκύπτουν μέσα από τις δηλώσεις του Θανάση, αυτό είναι όλο! Κουβέντα να γίνεται δηλαδή, όχι τίποτ' άλλο! :laugh: B)

Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: alatariel, στις: 04/05/2006 14:00Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: alatariel, στις: 04/05/2006 14:01

Οι γνήσιοι καλλιτέχνες τι υποσύνολο είναι στο σύνολο των καλλιτεχνών; Μικρό ή μεγάλο;

Αλλά η ουσία δεν είναι εκεί.

Η ουσία είναι ότι ο Βάκης (και δεν ενοούσα εσένα με το δεύτερο ενικό πάλι τον Βάκη εννοούσα, αλλά έτσι γράφω συνήθως) ξεχείλωσε κατά το δικούν κάποιες δηλώσεις του Θ.Π. βάζοντας ένα ρητορικό ερώτημα από το πουθενά...
¸να ερώτημα του στυλ \"είναι δα αποκλειστικό προνόμιο; σιγά μην είναι και ο πρώτος που ασχολείται με κάτι τέτοιο!\"..... οδηγώντας την σκέψη του αναγνώστη εντελώς .... αβίαστα εκεί που ήθελε και στην συνέχεια σαν καλός δικολάβος κότσαρε και μία ΕΠΑΡΣΗ που τακιμοιάζει με το ξεχείλωμα που ο ίδιος έκανε...

Αυτό λέω...

Από εκεί και πέρα όλη η ουσία για μένα βρίσκεται στο παράδεγμα που ανέφερα με τους ροφούς...

1) Θεωρώ έντιμη την στάση ενός ψαρά να πηγαίνει πολύ αραιά και που εκεί να ψαρεύει και όχι κάθε μέρα (κλασικό παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Παπάζογλου).

2) Θεωρώ εξίσου έντιμη την στάση ενός ψαρά να ψάχνεται για άλλες εμπειρίες ψαρέματος και να την ψάχνει και λίγο αλλιώς από αυτό που αποδεδειγμένα έχει κατακτήσει (κλασικό παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Ξυδάκης).
Μάλιστα στην δεύτερη περίπτωση μπορεί να αισθάνεται ελεύθερος μοναχικός καβαλλάρης και να μην ενδιαφέρεται για το πόσα ψάρια θα φέρει μαζί του. Στην περίπτωση αυτή μπορεί να είναι και πιο αληθινός , για τον εαυτό και μόνο.

3) Ο ψαράς όμως που επαναλαμβάνει με μεγάλη συχνότητα μια επιτυχημένη συνταγή (ξεζούμισμα) χωρίς να πολυνοιάζεται για πιθανό ξεθώριασμά της, τείνει περισσότερο προς τον επαγγελματισμό. Ούτε αυτό είναι απαραίτητα κακό....,

αλλά είναι εκτός τόπου και χρόνου να μιλάμε για ΕΠΑΡΣΗ στην περίπτωση (2) ή την (1) τη στιγμή που η περίπτωση (3) είναι σαφώς πιο κοντά στην ΕΠΑΡΣΗ. ¸παρση όχι από την άποψη που ανακάλυψε ο Βάκης βάσει δηλώσεων που δεν έγιναν, αλλά ο ίδιος φαντάστηκε στο πίσω μέρος του μυαλού του ξεχειλώνοντας τα όσα άκουσε ... ΑΛΛΑ ΕΠΑΡΣΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ... ¼πως είναι ΕΠΑΡΣΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ η μαζική παραγωγή και η διεκδίκηση μεγαλύτερου μεριδίου στην αγορά ακόμα και υπό συνθήκες φθίνουσας λάμψης προϊόντος (που συνήθως συνεπάγεται η μαζική παραγωγή)...

Από εκεί και πέρα ΑΡΚΕΤΟΙ είναι αυτοί που έχουν ακολουθήσει αντίστοιχους δρόμους με τον Θ.Π. σε διάφορους χώρους της τέχνης. Βάσει απλής αριθμητικής βέβαια είναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ. Αλλά σημασία έχει ότι είναι ΑΡΚΕΤΟΙ ίσως και γιατί ουκ εν τω πολλώ το ευ...
ΑΛΦΑ ΤΕΛΕΙΑ ΧΑΛΒΑΣ

θα κάνω ντου βρε πονηρή, στο forum που αράζεις
κι άμα σε κάνω τσακωτή, με τον Γκαντάρα το ληστή
να ξέρεις δεν την βγάζεις
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re: Εντυπώσεις του τύπου 17 έτη 10 μήνες πριν, #4012

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
Φωτογράφε ξεκίνησα να γράφω πριν δω το post σου. Επειδή με μπέρδεψες λίγο το στέλνω όπως το έγραψα αρχικά και απολογούμαι για τις επαναλήψεις:

Πολλοί = πολλοί άνθρωποι.
Το δελτίο τύπου απευθύνεται πρώτα απ' όλα στο λαό, και όχι στους ήδη μυημένους στην τέχνη. Αυτό δεν είναι που λέει και στα μολύβια; Στον καθημερινό άνθρωπο αναφέρεται. Αν κάνω λάθος ας το πει ο ίδιος. :blink: :blink:

Η παγίδα εδώ είναι το ότι διαβάζοντας κάτι για τη καινούργια του δουλειά περιμένουμε να ακούσουμε και κάτι γενικά καινούργιο. Αυτό όμως που -πολύ σωστά - ενδιαφέρει τον ίδιο σε πρώτο επίπεδο είναι να βρει ένα τρόπο να μας περιγράψει το τι έκανε. Από κει και πέρα, το κατά πόσο είναι πρωτάκουστο αυτό που λέει εξαρτάται από τον ίδιο τον αναγνώστη.

Δηλαδή, το \"λες και δεν ασχολήθηκαν άλλοι με κάτι τέτοιο\" είναι άτοπο. Δε λέει πουθενά \"τώρα θα σας πω κάτι καινούργιο\". Και σε καμία περίπτωση δεν βλέπω πώς αυτά που είπε υποτιμούν κάποιον και υπερτιμούν τον ίδιο. Μέχρι και \"διαστροφή\" το ονόμασε αυτό που κάνει!!<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Φοινίκη, στις: 04/05/2006 21:59
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re: Εντυπώσεις του τύπου 17 έτη 10 μήνες πριν, #4014

  • φωτογράφος των Φαρσάλων
  • φωτογράφος των Φαρσάλων's Avatar
Φοινίκη έγραψε:
Φωτογράφε ξεκίνησα να γράφω πριν δω το post σου. Επειδή με μπέρδεψες λίγο το στέλνω όπως το έγραψα αρχικά και απολογούμαι για τις επαναλήψεις:

Πολλοί = πολλοί άνθρωποι.
Το δελτίο τύπου απευθύνεται πρώτα απ' όλα στο λαό, και όχι στους ήδη μυημένους στην τέχνη. Αυτό δεν είναι που λέει και στα μολύβια; Στον καθημερινό άνθρωπο αναφέρεται. Αν κάνω λάθος ας το πει ο ίδιος. :blink: :blink:

Η παγίδα εδώ είναι το ότι διαβάζοντας κάτι για τη καινούργια του δουλειά περιμένουμε να ακούσουμε και κάτι γενικά καινούργιο. Αυτό όμως που -πολύ σωστά - ενδιαφέρει τον ίδιο σε πρώτο επίπεδο είναι να βρει ένα τρόπο να μας περιγράψει το τι έκανε. Από κει και πέρα, το κατά πόσο είναι πρωτάκουστο αυτό που λέει εξαρτάται από τον ίδιο τον αναγνώστη.

Δηλαδή, το \"λες και δεν ασχολήθηκαν άλλοι με κάτι τέτοιο\" είναι άτοπο. Δε λέει πουθενά \"τώρα θα σας πω κάτι καινούργιο\". Και σε καμία περίπτωση δεν βλέπω πώς αυτά που είπε υποτιμούν κάποιον και υπερτιμούν τον ίδιο. Μέχρι και \"διαστροφή\" το ονόμασε αυτό που κάνει!!Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Φοινίκη, στις: 04/05/2006 21:59

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ \"Μία από τις διαστροφές μου είναι να εστιάζω την προσοχή σε πράγματα τα οποία οι πολλοί τα προσπερνάνε, ανύποπτοι για την ένταση που κρύβουν.

Μ&#8217; αυτό το δίσκο προσπάθησα &#8211;ενδόμυχα- να ανιχνεύσω καινούρια συναισθήματα, να προσεγγίσω το παράδοξο.\"

το \"λες και δεν ασχολήθηκαν άλλοι με κάτι τέτοιο\" είναι άτοπο. Δε λέει πουθενά \"τώρα θα σας πω κάτι καινούργιο\". ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ....

Επίσης το Πολλοί = πολλοί άνθρωποι, συμφωνώ αλλά το ίδιο ισχύει και στην τέχνη.

Αυτό που εγώ λέω επιπλέον είναι ότι ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΟΥ ΦΡΑΣΤΙΚΑ ΚΟΛΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΚΡΙΤΙΚΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΣΤΡΟΦΗ ΕΝΟΣ ΔΕΛΤΙΟΥ ΤΥΠΟΥ - (αδικαιολόγητα κατά τη γνώμη μου) - αυτό που πρέπει να έχει ΣΕ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ.

Και η ουσία είναι ότι η στάση του Θ.Π. δεν εκπέμπει ΕΠΑΡΣΗ σε επίπεδο πράξης και για το λόγο αυτό είναι \"κουφό\" να του προσάπτουμε έπαρση με αφορφή μία φράση ΠΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΞΕΧΕΙΛΩΝΟΥΜΕ ΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ...

Για μένα σε \"έπαρση επί της ουσίας\" (και απλά όχι λεκτική), τείνει ένας καλλιτέχνης της περίπτωσης 3 , ενώ ο Θ.Π. ανήκει στην περίπτωση 2. (τα νούμερα από το προηγούμενό μου post).

Από εκεί και πέρα ο κύριος Βάκης θα έπρεπε να παραμείνει και να επιμείνει στην σεβαστή γνώμη του, σε καθαρά τεχνικό επίπεδο για το επιτυχημένο ή όχι της δουλειάς, που είναι εντελώς άλλο καπέλο. Αλλά μέχρις εκεί.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: