Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Οι εντυπώσεις μας - "Μαγγανείες"

Re:Οι εντυπώσεις μας - 11 έτη 10 μήνες πριν, #34943

  • Asmodaius
  • Asmodaius's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 491
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: 8
Μιχαηλίδης έγραψε:
Να πω την αμαρτία μου, μου άρεσε η βερσιόν του Ραμόν. Για το υπόλοιπο πόνημα θα συνεισφέρω με τη σιωπή μου. Επίσης λέω να πάω να ηχογραφήσω καμιά πρόβα μου να την κάνω δίσκο...

Να έρθω κι εγώ στη πρόβα?? :lol:
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - "Μαγγανείες" 11 έτη 10 μήνες πριν, #34944

  • porcupine
  • porcupine's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • ελπίζω να βρέξει.
  • Καταχωρήσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Κι εγώ γενικά θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους ,κάποιες επανεκτελέσεις ,και ειδικά αυτή του Ραμόν ήταν ενδιαφέρουσες ,αλλά τα τραγούδια έμοιαζαν σκόρπια .Μάλλον συνοθύλευμα εκτελέσεων ;) θα το έλεγες αυτό παρά δίσκο ...Α ,πρόσεξε κανείς ότι όλα σχεδόν τα τραγούδια είναι αφηγηματικά; Μου έκανε εντύπωση ...
-Αυτό που χαίρεσαι σε μια πόλη δεν είναι τα εφτά ή εβδομήντα εφτά της θαύματα ,αλλά η απάντηση που δίνει σ'ένα σου ερώτημα.
-Ή το ερώτημα που σου βάζει αναγκάζοντάς σε...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - "Μαγγανείες" 11 έτη 10 μήνες πριν, #34946

  • feirouge
  • feirouge's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 60
  • Κάρμα: 7
'Αλλιώς τα περιμέναμε κι αλλιώς μας ήρθαν', λένε αναστενάζοντας στον τόπο μου οι γριές
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - "Μαγγανείες" 11 έτη 10 μήνες πριν, #34955

  • trigitis
  • trigitis's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 28
  • Κάρμα: 3
Μερικά πρόχειρα συμπεράσματα:

1)Ο δίσκος όντως δεν έχει συνοχή. Αλλά όταν το ήμιση είναι παλιά κομμάτια, τι περιμένεις;
2)Οι ενορχηστρώσεις είναι πολύ απλές - αλλά στα περισσότερα κομμάτια ταιριάζουν μια χαρά.
3) Ο Χαρούλης τα τραγουδάει πολύ καλά!
4) Η πρώτη άνοιξη θυμίζει τόσο πολύ τους Καλογέρους, που νιώθω αμήχανα.
5) Δε με ενθουσιάζουν οι στίχοι στα καινούρια κομμάτια.
6) Δεν περίμενα και κάτι πολύ διαφορετικό από το τελικό αποτέλεσμα.
7) Καλά πιστεύω έκανε ο Θανάσης και άφησε το Χαρούλη να πάρει στις πλάτες του όλο το δίσκο, δίνοντας μόνο τα κομμάτια. Διαφορετικά, θα είχαμε ένα ακόμα δίσκο του Θανάση, απλά με άλλη φωνή.
Δακρύζει σαν ιτιά, ανθεί σαν πικροδάφνη
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - "Μαγγανείες" 11 έτη 10 μήνες πριν, #34956

  • Πεχλιβάνης
  • Πεχλιβάνης's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα,

μια μεγάλη απογοήτευση για μένα

Ο πιο αδύναμος δίσκος του Θανάση κατ' εμέ.
Στιχουργικά, πιστεύω ότι ήταν αρκετά αξιόλογος (ειδικά τα λογία των "Η ουρά του αλόγου" και "Μαγγανείες") και μουσικά μελωδικός κάποιες φορές, αλλά η ανέπνευστη και άνοστη ενορχήστρωση του Χαρούλη και των μουσικών του δεν αφήνει να ανοίξει τα φτερά του ο δίσκος. Επίσης, ως πότε ο Θανάσης θα καλεί άλλους μουσικούς να ερμηνεύουν τα τραγούδια του; Γιατί όποιος ακούει Θανάση πρέπει αναγκαστικά να ακούει Μάλαμα, Φριντζήλα, Κανά κλπ-κλπ ;;; Όχι ότι δεν μου αρέσουν οι παραπάνω καλλιτέχνες, αντιθέτως τους αγαπώ και τους εκτιμώ πολύ, αλλά είναι καιρός ο Θανάσης να εμπιστευθεί τη φωνή του και να πιστέψει στις δυνατότητές του. Ποιος μπορεί να ερμηνεύσει αυτά τα τραγούδια καλύτερα από τον ίδιο το δημιουργό; Εδώ, μου έλειψε πολύ αυτή η γλυκιά φαλτσάδα του, αυτή η αμεσότητα και η ειλικρίνια της φωνής του. Σίγουρα, ο Χαρούλης είναι ένας χαρισματικός τραγουδιστής και η ιδιαίτερη ερμηνεία ταιριάζει σε ορισμένα track ("Το σκουλαρίκι"), αλλά είναι η πλέον ακατάλληλη για κομμάτια όπως η "Πλύστρα του ουρανού" ή "Οι οδοιπόροι".

Όμορφη η διασκευή του Ραμόν, αλλά στον αντάρτη που καθέται στου ουρανού την άκρη πιστεύω ότι κεντά ο Νιόνιος (γενικά ο "Σαμανός" είναι έτη φωτός μπροστά από αυτό).

Τουλάχιστον, έχουν ένα καλό οι "Μαγγανείες": καταλαβαίνεις πόσο μεγάλα αριστουργήματα είναι δίσκοι όπως "Η βροχή από κάτω" ή ο καταπληκτικός περσινός "Ελάχιστος εαυτός".


Τέλος πάντων,
καλοτάξιδος! :-)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - "Μαγγανείες" 11 έτη 10 μήνες πριν, #34957

  • louis
  • louis's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 17
  • Κάρμα: 0
ας ημαστε φειδωλοι στις εντυπωσεις και ασ αφησουμε τον χρονο να ''κρινει'' εχουν γνωση οι φυλακες.....γιατι ποι'ος γαρ δυναται βαλεσθαι κατα της προβλεψεως.................βεβαια συμφωνω στο 99.9% απο οσα ανεφερες...anyway....
αλλαλα τα χειλη........
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: