Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: o Μελωδία παίζει αποκλειστικά 2 νέα τραγούδια

Re:o Μελωδία παίζει αποκλειστικά 2 νέα τραγούδια 16 έτη 3 μήνες πριν, #22511

  • spyros86
  • spyros86's Avatar
καλησπερα. ειμαι νεο μελος και ειναι το πρωτο μου μηνυμα. μολις ακουσα το νεο τραγουδι και πιστευω οτι ο σαββοπουλος το οικειοποιειται καπως υπερβολικα, ισως υπερβαλλω αλλα μου φαινεται οτι μοιαζει να ξεπερναει την ερμηνευτικη προσεγγιση. οσο για το φωνητικο μ'αρεσει σαν ιδεα, προσθετει κατι βυζαντινο νομιζω και η αφισα ειναι σάυτην την κατευθυνση
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:o Μελωδία παίζει αποκλειστικά 2 νέα τραγούδια 16 έτη 3 μήνες πριν, #22512

  • Σκιπίωνας
  • Σκιπίωνας's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Ο Ιχνηλάτης του Βέγα
  • Καταχωρήσεις: 1415
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 25
spyros86 έγραψε:
καλησπερα. ειμαι νεο μελος και ειναι το πρωτο μου μηνυμα. μολις ακουσα το νεο τραγουδι και πιστευω οτι ο σαββοπουλος το οικειοποιειται καπως υπερβολικα, ισως υπερβαλλω αλλα μου φαινεται οτι μοιαζει να ξεπερναει την ερμηνευτικη προσεγγιση. οσο για το φωνητικο μ'αρεσει σαν ιδεα, προσθετει κατι βυζαντινο νομιζω και η αφισα ειναι σάυτην την κατευθυνση

Καλώς ήρθες φίλε. ¼λο και περισσότερος κόσμος αναφέρει αυτή την αφίσα και δεν την έχω βρει πουθενά. Την έχει κανείς?
Βάλε φωτιά στα ρούχα σου, και κέρνα μας απ' τα αμπάρια σου κρασί βαλσαμωμένο. Κόκκινο, κεντημένο με σταυροβελονιά. Απόψε, και για πάντα.


Hey, ho : ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:o Μελωδία παίζει αποκλειστικά 2 νέα τραγούδια 16 έτη 3 μήνες πριν, #22514

  • sonoro
  • sonoro's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 200
  • Κάρμα: 1
noa6064 έγραψε:
Μιχαηλίδης έγραψε:
Ο Νιόνιος πιστεύω το τιμάει το άσμα (σε κάποια σημεία η ερμηνεία θυμίζει Ψαραντώνη) και του πάει κιόλας. Άει να δούμε...
Άλλο θυμίζει κι άλλο ψευτομιμείται.

Απ' το \"Περιβόλι του τρελού\" (1969) και μετά, παντα έτσι τραγουδά ο Σαββόπουλος.

Jean Marinaque έγραψε:
Προσπαθει να βγαλει μια αγριαδα που δεν υπαρχει σε αυτο το τραγουδι. Και αυτο το χαλαει...

Ο Θανάσης έλεγε το τραγούδι μάλλον νωχελικά... Ο Σαββόπουλος όμως γουστάρει αλέγρα τα καλαματιανά του και πανηγυριώτικα.
Τι κι αν το τραγούδι μιλάει για το θάνατο και μέσω αυτού για την παραστρατημένη ζωή και το ατελέσφορο της καθυστερημένης μετάνοιας.
Το ωραίο είναι ότι οι αγριοφωνάρες του σαββοπουλικού χορού των συμποτών (ή των ιπποτών
) που συνοδεύουν τον αφηγητή αποπνέουν \"μεταφυσικό δέος\" αλλά απο την άλλη ακούγονται και σα να στήνουν τρελό γλέντι.
Ας κρατήσουν λοιπον οι χοροί (και μετά θάνατον).

Καποιος εδώ μεσα (ο Καστόρπιος νομίζω) έγραφε ότι ο Σαββόπουλος θα αναδείξει τη λυρική πλευρά του Θανάση. Ο Σαββόπουλος όμως κατά τη γνώμη μου είναι ο κατ'εξοχήν κατάλληλος να αναδείξει τη... διονυσιακή πλευρά του Θανάση και αυτό διαπιστώνω ότι πέτυχε χαρακτηριστικά εδώ.
Ας είναι μονο καλό το υπόλοιπο υλικό που έχουν και νομίζω ότι θα βγει ένας απο τους καλύτερους δίσκους του Θανάση



spyros86 έγραψε:
μολις ακουσα το νεο τραγουδι και πιστευω οτι ο σαββοπουλος το οικειοποιειται καπως υπερβολικα, ισως υπερβαλλω αλλα μου φαινεται οτι μοιαζει να ξεπερναει την ερμηνευτικη προσεγγιση.

Καθόλου δεν υπερβάλλεις, το άρπαξε και το 'κανε δικό του το τραγουδάκι αλλά Σαββόπουλος είναι αυτός, δε νομίζω ότι θα μπορούσε να γίνει κι αλλιώς. Χαλάλι, αφού το αποτέλεσμα είναι τοσο συναρπαστικό.

¼σο για την αφίσα φιλε Σκιπι για την ώρα μονο σε καποιους κεντρικούς δρόμους (της Αθήνας) την έχουμε δει. Περίεργο είναι που δε βρίσκεται στο Ιντερνετ αλλά ίσως καθυστέρησε η έκδοση της. Δεν ξέρω αν έχει σχέση κι αυτό που είπε ο Θανάσης στην Καθημερινή ότι εκείνος σκόπευε να βάλει τη φωτογραφία με το Σαμάνο στην αφίσα.<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: sonoro, στις: 22/01/2008 01:47
Και φέρε πάγο φέρε πάγο
να δεις το οινόπνευμα πώς σε κάνει μάγο
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:o Μελωδία παίζει αποκλειστικά 2 νέα τραγούδια 16 έτη 3 μήνες πριν, #22515

  • Shu_Ji
  • Shu_Ji's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 541
  • Κάρμα: 0
emena mou arese. gia tin akribeia ena tragoudi pou latrevw, to akousa me ti fwnitou nioniou kai enw perpatousa anatrixiasa. Efxomai kai ta upoloipa na einai toso dunata.
tin kalimera mou!
Δε μ' αναγνωριζετε γιατι ελειπα καιρο,

τα δακρυα μου δεν σας λενε κατι.

Λοιπον, διηγηθειτε μου τι εγινε εδω

να βρω ξανα του νηματος την ακρη. ...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:o Μελωδία παίζει αποκλειστικά 2 νέα τραγούδια 16 έτη 3 μήνες πριν, #22517

  • Μιχαηλίδης
  • Μιχαηλίδης's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 759
  • Κάρμα: 10
Σκιπίωνας έγραψε:
spyros86 έγραψε:
¼λο και περισσότερος κόσμος αναφέρει αυτή την αφίσα και δεν την έχω βρει πουθενά. Την έχει κανείς?

Υπάρχει και στη lifo...
Το πόδι μου το αγαπώ
γι' αυτό καί το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω


KEEP WALKING
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:o Μελωδία παίζει αποκλειστικά 2 νέα τραγούδια 16 έτη 3 μήνες πριν, #22525

  • mitsman
  • mitsman's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 410
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: -23
sonoro έγραψε:
noa6064 έγραψε:
Μιχαηλίδης έγραψε:
Ο Νιόνιος πιστεύω το τιμάει το άσμα (σε κάποια σημεία η ερμηνεία θυμίζει Ψαραντώνη) και του πάει κιόλας. Άει να δούμε...
Άλλο θυμίζει κι άλλο ψευτομιμείται.

Απ' το \"Περιβόλι του τρελού\" (1969) και μετά, παντα έτσι τραγουδά ο Σαββόπουλος.

Jean Marinaque έγραψε:
Προσπαθει να βγαλει μια αγριαδα που δεν υπαρχει σε αυτο το τραγουδι. Και αυτο το χαλαει...

Ο Θανάσης έλεγε το τραγούδι μάλλον νωχελικά... Ο Σαββόπουλος όμως γουστάρει αλέγρα τα καλαματιανά του και πανηγυριώτικα.
Τι κι αν το τραγούδι μιλάει για το θάνατο και μέσω αυτού για την παραστρατημένη ζωή και το ατελέσφορο της καθυστερημένης μετάνοιας.
Το ωραίο είναι ότι οι αγριοφωνάρες του σαββοπουλικού χορού των συμποτών (ή των ιπποτών
) που συνοδεύουν τον αφηγητή αποπνέουν \"μεταφυσικό δέος\" αλλά απο την άλλη ακούγονται και σα να στήνουν τρελό γλέντι.
Ας κρατήσουν λοιπον οι χοροί (και μετά θάνατον).

Καποιος εδώ μεσα (ο Καστόρπιος νομίζω) έγραφε ότι ο Σαββόπουλος θα αναδείξει τη λυρική πλευρά του Θανάση. Ο Σαββόπουλος όμως κατά τη γνώμη μου είναι ο κατ'εξοχήν κατάλληλος να αναδείξει τη... διονυσιακή πλευρά του Θανάση και αυτό διαπιστώνω ότι πέτυχε χαρακτηριστικά εδώ.
Ας είναι μονο καλό το υπόλοιπο υλικό που έχουν και νομίζω ότι θα βγει ένας απο τους καλύτερους δίσκους του Θανάση



spyros86 έγραψε:
μολις ακουσα το νεο τραγουδι και πιστευω οτι ο σαββοπουλος το οικειοποιειται καπως υπερβολικα, ισως υπερβαλλω αλλα μου φαινεται οτι μοιαζει να ξεπερναει την ερμηνευτικη προσεγγιση.

Καθόλου δεν υπερβάλλεις, το άρπαξε και το 'κανε δικό του το τραγουδάκι αλλά Σαββόπουλος είναι αυτός, δε νομίζω ότι θα μπορούσε να γίνει κι αλλιώς. Χαλάλι, αφού το αποτέλεσμα είναι τοσο συναρπαστικό.

¼σο για την αφίσα φιλε Σκιπι για την ώρα μονο σε καποιους κεντρικούς δρόμους (της Αθήνας) την έχουμε δει. Περίεργο είναι που δε βρίσκεται στο Ιντερνετ αλλά ίσως καθυστέρησε η έκδοση της. Δεν ξέρω αν έχει σχέση κι αυτό που είπε ο Θανάσης στην Καθημερινή ότι εκείνος σκόπευε να βάλει τη φωτογραφία με το Σαμάνο στην αφίσα.Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: sonoro, στις: 22/01/2008 01:47

Συμφωνώ με κάθε σου λέξη! Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο...μόνο να βγει ο δίσκος και είμαι σίγουρος ότι θα μαμήσει!!! :laugh: :laugh: :laugh:
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: