Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: BAUMSTRASSE

Re:BAUMSTRASSE 16 έτη 9 μήνες πριν, #18069

  • manu_nag
  • manu_nag's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 107
  • Κάρμα: 0
νομιζω ο δισκος στο συνολο του ειναι πολυ καλος.. θα σταθω στο ''καστελοριζο''. λατρης της παραδοσιακης μουσικης παρατηρω οτι λιγοι της δινουν αξια σ αυτην την χωρα. η εκτελεση του τραγουδιου ειναι καταπληκτικη. εχω ακουσει κι αλλα παραδοσιακα απο την μαρθα και νομιζω πως ''το εχει το αντικειμενο''. εγω ελπιζω σε μια καλη δουλεια αποκλειστικα πανω στην παραδοσιακη μουσικη με πολυ υλικο και την ιδια ποιοτητα, αν οχι απο την μαρθα τοτε απο καποιον που να ξερει που παταει.

υγ: ''ο δαιμονας'' τα σπαει...<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: manu_nag, στις: 15/06/2007 22:48
όσοι φυλάνε κλειδαριές και τα κλειδιά γυρίζουν,
δεν έχουν φίλους καρδιακούς, δεν έχουν προκοπή...

(προς γνώση και συμμόρφωση)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:BAUMSTRASSE 16 έτη 9 μήνες πριν, #18071

  • Prigipesa
  • Prigipesa's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 303
  • Κάρμα: 0
Το Καστελόριζο είναι εκπληκτικό κομμάτι!!!Θα συμφωνήσω με τον κοιλαδίτη manu_nag ;)
Να βρω και εσάς αδέρφια μου, που χετε ξεθυμάνει, το φόβο και την ομορφιά να βάλουμε μαζί.
Να πλύνουμε με το κρασί τα νυσταγμένα μάτια κι ύστερα να σαλπάρουμε στη...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:BAUMSTRASSE 16 έτη 9 μήνες πριν, #18080

  • sonoro
  • sonoro's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 200
  • Κάρμα: 1
manu_nag έγραψε:
νομιζω ο δισκος στο συνολο του ειναι πολυ καλος.. θα σταθω στο ''καστελοριζο''. λατρης της παραδοσιακης μουσικης παρατηρω οτι λιγοι της δινουν αξια σ αυτην την χωρα. η εκτελεση του τραγουδιου ειναι καταπληκτικη. εχω ακουσει κι αλλα παραδοσιακα απο την μαρθα και νομιζω πως ''το εχει το αντικειμενο''.

Το έχει, δε λες τιποτα.
Το δισκο δε τον άκουσα ακόμα αλλά τεσσερις φορές που πηγα το χειμώνα στο ΣτΝ περιμενα πως και πως καθε φορά να πει το λέρικο και το άλλο το γαμήλιο από την Κάρπαθο.
Δε πρεπει να είμαστε και λίγοι όσοι συγκινηθήκαμε ακούγοντας την σε τετοια τραγούδια. Πιστεύω κι εγω ότι η έξοχη προσεγγιση της σε αυτό το υλικο αξίζει μια αποκλειστική δισκογραφική παρουσιαση. Ας κυκλοφορήσουν, έστω με οποιονδηποτε τροπο αυτα τα τραγούδια ;)

Ραντεβού αποψε στον Υμηττό :rolleyes:<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: sonoro, στις: 16/06/2007 18:14
Και φέρε πάγο φέρε πάγο
να δεις το οινόπνευμα πώς σε κάνει μάγο
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:BAUMSTRASSE 16 έτη 9 μήνες πριν, #18082

  • Πηνειώ
  • Πηνειώ's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 420
  • Κάρμα: 0
Με αφορμή αυτό που έγραψες Μάνο για τα παραδοσιακά θέλω να πω κάτι αλλά δε ξέρω πώς να το πώ γιατί δε ξέρω μουσική. Θα το πω με δικά μου λόγια και ό,τι καταλάβετε συνδαιτημόνες.

Η Μάρθα μου αρέσει πιο πολύ στις \"δυτικές\" μουσικές εκδοχές παρά στις παραδοσιακές. Παράδειγμα το adieu το λέει θαυμάσια, κουκλίστικα!
Καμαρώστε τη σ'αυτό το βίντεο:



Μετά, το Κλείνει ο τόπος (που έτσι κι αλλιώς ειναι εκπληκτικό) το λέει επίσης θαυμάσια. Παίρνει άλλο χρώμα η φωνή της.

Η ερμηνεία της στα παραδοσιακά και στις ψηλές κλίμακες (σωστός είναι άραγε ο όρος?) ενώ είναι ψυχωμένη, αφήνει τη φωνή της να είναι ένρινη και επισκιάζει πολύ το αποτέλεσμα.

Και το έχω κι απορία γιατί το επιτρέπει αυτό μια που είναι ηθοποιός και ερμηνεύτρια και μάλλον πρέπει να κατέχει καλά το άθλημα της ορθοφωνίας (μπας και πάλι λάθος είναι ο όρος?).

Για παράδειγμα, η αρτιότερή της εκτέλεση -για μένα- είναι ο Ερωτευμένος από το Baumstrasse.

Αλλά τελοσπάντων η Μ.Φ. είναι χίλια δυο πράγματα μαζί και το να βλέπει κανείς αποσπασματικά κάτι δεν είναι δίκαιο. Ας είναι.<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Ostravice, στις: 16/06/2007 18:57
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:BAUMSTRASSE 16 έτη 9 μήνες πριν, #18083

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Ostravice έγραψε:
Αλλά τελοσπάντων η Μ.Φ. είναι χίλια δυο πράγματα μαζί

είμαι, είμαι :P :P
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:BAUMSTRASSE 16 έτη 9 μήνες πριν, #18088

  • Shu_Ji
  • Shu_Ji's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 541
  • Κάρμα: 0
M.Φ. εισαι εισαι!!! χχαχαχαχ!!
Δε μ' αναγνωριζετε γιατι ελειπα καιρο,

τα δακρυα μου δεν σας λενε κατι.

Λοιπον, διηγηθειτε μου τι εγινε εδω

να βρω ξανα του νηματος την ακρη. ...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: