Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Ερώτηση προς administrator(s)

Re:Ερώτηση προς administrator(s) 17 έτη 4 εβδομάδες πριν, #15393

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Πηνειώ,

Κατ´αρχάς για να δεχτείς κάτι που σου λέει κάποιος πρέπει πρώτα απ´όλα εσύ η ίδια να είσαι καλοπροαίρετη, συγκροτημένη και νηφάλια. Δέχομαι σημαίνει αποδέχομαι τα λεγόμενα κάποιου χωρίς να κάνω περαιτέρω έρευνα. Προφανέστατα λοιπόν εσύ δεν «δέχεσαι» αυτό που σου λέω και γι αυτό το ερευνάς και θέλεις να το διασταυρώσεις με την βοήθεια άλλων ειδικών επιστημόνων.

Δικαίωμα σου είναι λοιπόν να κάνεις όποια έρευνα θέλεις και να ανακοινώσεις και τα αποτελέσματα της στους υπόλοιπους που προφανέστατα τους θεωρείς «κουτάβια» ανίκανα να αντιληφθούν την «ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΕΙΛΗ» που εσύ και μόνον εσύ ανακάλυψες και αποκάλυψες (αν και δεν καταλαβαίνω γιατί εφόσον αισθάνεσαι ότι απειλείσαι, μπαίνεις στον κόπο να συμμετέχεις). NO PROBLEM λοιπόν, γίνε σωτήρας (φωστήρας είσαι ήδη, δεν το συζητώ) και ΑΝΟΙΞΕ ΜΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.

Σε ότι αφορά τις αναφορές σου σε εμένα και τις περιγραφές των έργων και των ημερών μου θα σε συμβούλευα να διορθώσεις ακόμα μια φορά το μηνυματάκι σου για να γίνει σαφέστερο. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΑΣΑΝ ΤΟ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ.
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Ερώτηση προς administrator(s) 17 έτη 4 εβδομάδες πριν, #15394

  • ouzito
  • ouzito's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 159
  • Κάρμα: 0
Μην Μπαίνεις στον κόπο να κάνεις έρευνα, θα σου πώ εγώ τι συμβαίνει:

1. Aπο τη στιγμή που χρησιμοποιείς το φόρουμ θα έπρεπε να καταλαβαίνεις ότι όλα τα μυνήματα αυτά αποθηκεύονται κάπου (σε κάποια βάση δεδομένων προφανώς). Θα έπρεπε να ξέρεις επίσης ότι όλα τα μυνήματα μπορούν να διαβαστούν απο κάποιον που έχει πρόσβαση σε αυτά τα δεδομένα. Πρόσεχε όμως, μιλάω για admin της βάσης δεδομένων, όχι του φόρουμ, ο οποίος άλλη δουλειά δεν έχει απο το να διαβάζει τα δικά σου τα PM.

2. Δεν χρειάζεται να γίνεις ο φωστήρας μας. ¼ποιος έχει τις βασικές γνώσεις Internet γνωρίζει ότι απο τη στιγμή που ανταλλάσει δεδομένα μέσω οποιουδήποτε προγράμματος και τα οποία ΔΕΝ είναι κρυπτογραφημένα μπορούν να διαβαστούν απο οποιονδήποτε που μπορεί να παρακολουθεί το network traffic σου. Worst case and paranoid scenario βέβαια, αλλά κάτι μου λέει πως δεν το ήξερες.

3. Τι είναι αυτό το τόσο τρομερό που έχεις να κρύψεις; Κι αν είναι τόσο μυστικό γιατί το πόσταρες σε φόρουμ που διαχειρίζονται τρίτοι; Για να τους κατηγορείς μετά ότι παραβιάζουν την ιδιωτικότητά σου; Και μάθε ότι τα PM υπάρχουν για να μπορείς να στείλεις ένα μύνημα σε κάποιον χωρίς να το διαβάσουν τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ. Αυτό δεν συνεπάγεται όμως πως ότι ειπωθεί μένει μεταξύ σας στην αιωνιότητα. Τα Παραπονά σου λοιπόν στο Pramnos.net .

4. Προς τι η προσωπική επίθεση στη MeLiTzaNio; Γιατί να θέλει να διαβάζει τα PM του Θανάση και όποιων έχει βάλει \"στο στόχαστρο\"; Αν ξέρεις κάτι παραπάνω πές το και σε μας να ξέρουμε δηλαδή με τι έχουμε να κάνουμε. Άν και απ'ότι φαίνεται αυτή έχει μπεί στο δικό σου στόχαστρο.

Λοιπόν παιδιά χαλαρώστε και αφήστε τις παράνοιες, Πάσχα έχουμε. Πάτε καμιά βόλτα να πάρετε καθαρό αέρα, εγώ αυτό θα κάνω σε λίγο :) ...
...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Ερώτηση προς administrator(s) 17 έτη 4 εβδομάδες πριν, #15395

Ε, αυτα υπαρχουν σε ολα τα φορουμ....

Παντως τα προσωπικα μυνηματα δεν μπορουν να διαβαστουν απ 'οσο ξερω.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Ερώτηση προς administrator(s) 17 έτη 4 εβδομάδες πριν, #15397

  • Πηνειώ
  • Πηνειώ's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 420
  • Κάρμα: 0
Stimulable έγραψε:
Μην Μπαίνεις στον κόπο να κάνεις έρευνα, θα σου πώ εγώ τι συμβαίνει:

1. Aπο τη στιγμή που χρησιμοποιείς το φόρουμ θα έπρεπε να καταλαβαίνεις ότι όλα τα μυνήματα αυτά αποθηκεύονται κάπου (σε κάποια βάση δεδομένων προφανώς). Θα έπρεπε να ξέρεις επίσης ότι όλα τα μυνήματα μπορούν να διαβαστούν απο κάποιον που έχει πρόσβαση σε αυτά τα δεδομένα. Πρόσεχε όμως, μιλάω για admin της βάσης δεδομένων, όχι του φόρουμ, ο οποίος άλλη δουλειά δεν έχει απο το να διαβάζει τα δικά σου τα PM.

2. Δεν χρειάζεται να γίνεις ο φωστήρας μας. ¼ποιος έχει τις βασικές γνώσεις Internet γνωρίζει ότι απο τη στιγμή που ανταλλάσει δεδομένα μέσω οποιουδήποτε προγράμματος και τα οποία ΔΕΝ είναι κρυπτογραφημένα μπορούν να διαβαστούν απο οποιονδήποτε που μπορεί να παρακολουθεί το network traffic σου. Worst case and paranoid scenario βέβαια, αλλά κάτι μου λέει πως δεν το ήξερες.

3. Τι είναι αυτό το τόσο τρομερό που έχεις να κρύψεις; Κι αν είναι τόσο μυστικό γιατί το πόσταρες σε φόρουμ που διαχειρίζονται τρίτοι; Για να τους κατηγορείς μετά ότι παραβιάζουν την ιδιωτικότητά σου; Και μάθε ότι τα PM υπάρχουν για να μπορείς να στείλεις ένα μύνημα σε κάποιον χωρίς να το διαβάσουν τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ. Αυτό δεν συνεπάγεται όμως πως ότι ειπωθεί μένει μεταξύ σας στην αιωνιότητα. Τα Παραπονά σου λοιπόν στο Pramnos.net .

4. Προς τι η προσωπική επίθεση στη MeLiTzaNio; Γιατί να θέλει να διαβάζει τα PM του Θανάση και όποιων έχει βάλει \"στο στόχαστρο\"; Αν ξέρεις κάτι παραπάνω πές το και σε μας να ξέρουμε δηλαδή με τι έχουμε να κάνουμε. Άν και απ'ότι φαίνεται αυτή έχει μπεί στο δικό σου στόχαστρο.

Λοιπόν παιδιά χαλαρώστε και αφήστε τις παράνοιες, Πάσχα έχουμε. Πάτε καμιά βόλτα να πάρετε καθαρό αέρα, εγώ αυτό θα κάνω σε λίγο :) ...

Ναι, εγώ την έχω βάλει στο στόχαστρο... Για ρώτα τη ποιος ειναι εδώ ο moderator και μου έχει διαγράψει καμια 50αριά μηνύματα.Και ποιος έχει μπει με ένα σωρό ψεύτικα νικνέιμ (δουράμπεης, μπέκας, άλμπατρος κα.) μόνο και μόνο για να τα βάζει μαζί μου. Και ποιος έβγαλε στη φόρα ακόμα και φωτογραφίες μου εδώ πέρα, αν και απαγορεύεται. Ακόμα και με τις υπογραφές που βάζει θέλει να μου τη λέει. ¼λους τους άλλους τους λέει \"καλό μ\" και \"λατρεία μου\" και άλλα κτητικά και εγώ μόνο είμαι το μαύρο πρόβατο. Φοβάμαι να γράψω κάτι εδώ μέσα γιατί ξέρω πως την επόμενη στιγμή θα μπει να μου κάνει προσωπική επίθεση. Και μετά εγώ είμαι η οξύθυμη...
Και κάποια pm που έχω ανταλλάξει έχουν χαθεί. Και δεν ειναι παράνοιες αυτά που λέω γιατί ένα σωρό μπινιές μπορούν να γίνουν με το διαδίκτυο ειδικά από άτομα που όλη μέρα κι όλη νύχτα ασχολούνται με αυτό. Κι όσο για σένα stimulable δε σε ξέρω. Δεν έχεις συστηθεί ποτέ κι ούτε μιλάς με κανένα. Γιατί να μην είσαι άλλο ένα ψεύτικο προφάιλ της μελιτζανιό;
Κάποια άτομα δεν αξίζει να τους δίνεις την παραμικρή εξουσία γιατί δεν έχουν την ακεραιότητα και μπορούν να γίνουν μικροί τύραννοι.
Κι όχι πως ειναι κάτι το σημαντικό αυτό όλο που γίνεται εδώ μέσα. Αλλά μπορείς να μπεις με τις πιο καλές προθέσεις και να βρεθείς να σου ξεσκίσουν την αξιοπρέπεια από τη μια μέρα στην άλλη.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Ερώτηση προς administrator(s) 17 έτη 4 εβδομάδες πριν, #15399

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Α, μάλιστα, είμαι όλοι αυτοί και συγχρόνως είμαι και ο/η Stimulable.<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: MeLiTzaNio, στις: 07/04/2007 01:22
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Ερώτηση προς administrator(s) 17 έτη 4 εβδομάδες πριν, #15405

  • admin
  • admin's Avatar
Η Μοίρα μ'έκανε admin σ'αυτή τη γωνιά :)

Οπότε...

Ο μόνος που μπορεί να έχει πρόσβαση στα pms όλων των χρηστών είμαι εγώ, κατά κόσμον γνωστός ως Φώλιας Ζήσης.

Για να μπορούν όλοι να στέλνουν, να διαβάζουν, να διατηρούν και να διαγράφουν τα μηνύματά τους χρειάζεται μία Βάση Δεδομένων.

Εκεί, σε έναν καθορισμένο πίνακα, διατηρούνται όλα τα μηνύματα που στέλνουν οι χρήστες μεταξύ τους. Αυτός ο πίνακας αποτελείται από διάφορα πεδία, μπλα μπλα μπλα (διάφορες τεχνικές ορολογίες) μπλα μπλα μπλα και καταλήγει να γίνει ένα μπλεγμένο κουβάρι όλων των μηνυμάτων των χρηστών χωρίς αρχή και τέλος αφού άλλα σβήνονται, άλλα προστίθενται και πάει λέγοντας.

Εγώ μόνο μπορώ να κάνω εξαγωγή αυτού του πίνακα σε ένα αρχείο κειμένου από το οποίο θα μου πάρει περίπου μία εβδομάδα να το καθαρίσω από διάφορα άσχετα δεδομένα που προσθέτει η Βάση Δεδομένων, να βρω πια είναι τα πραγματικά μηνύματα, να τα μορφοποιήσω κατάλληλα ώστε να είναι αναγνώσημα. Μετά θα μπορέσω να τα διαβάσω ένα ένα.

¸τσι έχει η κατάσταση, αυτή είναι η μόνη αλήθεια και το ίδιο ισχύει σε όλα τα sites που προσφέρουν δυνατότητα pms.

Συγκεκριμμένα μηνύματα δεν μπορεί να σβήσει κανένας χρήστης και -εγώ μαζί- πέραν των δικών του. Για να το κάνω αυτό (να σβήσω στοχευμένα ένα μήνυμα) εγώ μόνο, θα χρειαστώ άλλη μια εβδομάδα γιατί όλα τα μηνύματα στη Βάση Δεδομένων όπως είπα είναι ανακατεμένα και μπέρδεμένα με κλειδιά και νούμερα που μόνο η σελίδα μπορεί να αναγνωρίσει σε δευτερόλεπτα.

Μηνύματα μπορεί να χαθούν από το inbox των χρηστών μόνο αν τα σβήσουν οι ίδιοι, οπότε διαγράφονται και από τη Βάση Δεδομένων, ή αν υπάρξει κάιο πρόβλημα στο server και καταστραφεί η Βάση Δεδομένων πριν τα μηχανήματα του Pramnos.net πάρουν κάποιο backup. Αυτό έχει συμβεί μέχρι τώρα 1 φορά και σίγουρα πρέπει να οδήγησε στο να χαθούν κάποια μηνύματα.

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω όλοι να κατάλαβαν.

Αν υπάρχουν πολλοί ακόμα που φοβούνται ότι θα ακολουθήσω την παραπάνω διαδικασία ας μου ζητήσουν να σβήσω όλα τα pms όλων των χρηστών και να μην υπάρξει ξανά η δυνατότητα αποστολής προσωπικών μηνυμάτων.

Ελπίζω να ξεκαθάρισαν όλα.

Καλές γιορτές :)<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: admin, στις: 07/04/2007 00:49
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: