Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Οι εντυπώσεις μας - "Μαγγανείες"

Re:Οι εντυπώσεις μας - "Μαγγανείες" 11 έτη 9 μήνες πριν, #34964

  • λαμπυρίδα
  • λαμπυρίδα's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Eίναι τα βλέφαρα μου διάφανες αυλαίες...
  • Καταχωρήσεις: 35
  • Κάρμα: 2
Ας πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη :P
Εγώ είμαι σε γενικές γραμμές ικανοποιημένη με τον δίσκο. Όχι κάτι συγκλονιστικό βέβαια, ούτε και κάτι πολύ άσχημο. Σαφώς και θα μπορούσε ενορχηστρωτικά να ήταν πολύ καλύτερος αλλά ας μην τα θέλουμε και όλα δικά μας. Αλλωστε ο Χαρούλης ανήκει στη νέα και καλή φουρνιά μουσικών και τραγουδιστών και στο μέλλον μπορεί να βελτιώσει τα ''κακώς κείμενα'', να αλλάξει μουσικούς, να προσθέσει καινούρια πράγματα, όργανα κλπ κλπ.
Επίσης, πιστεύω ότι πολλοί είχαμε μια χλιαρή θα το έλεγα αντιμετώπιση απέναντι στον δίσκο επειδή τα περισσότερα τραγούδια ήταν γνωστά, τα είχαμε συνηθίσει σε διαφορετικές εκτελέσεις και ίσως μας κακοφάνηκαν. Οι ''Μαγγανείες'' ας πούμε ήταν epic fail στον νέο δίσκο. Και η Ανεμόσκαλα πολύ υποτονική.
Στα συν για μένα ''Η ουρά του αλόγου'' που μου αρέσει πολύ περισσότερο απο την αρχική της εκτέλεση, ''Ο Ραμόν'', και ''Ο ακίνητος''.
Αυτά τα ολίγα από εμένα, αν αλλάξω γνώμη μετά από λιώσιμο του δίσκου, θα επανέλθω ;)
Και 'γω τον κόσμο θα σου ομορφαίνω
σαν παραμύθι νυχτερινό
κι όταν οι δρόμοι θα σε τυλίγουν
θα σου ζεσταίνω το γυρισμό...
Τελευταία Επεξεργασία: 11 έτη 9 μήνες πριν, από τον/την λαμπυρίδα.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - "Μαγγανείες" 11 έτη 9 μήνες πριν, #34977

  • andreas.360
  • andreas.360's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 12
  • Κάρμα: 3
Ο Χαρούλης στο θέμα των ενορχηστρώσεων στάθηκε πολύ ψαρωμένα. Δεν μπόρεσε να καινοτομήσει και βάδισε σε δρόμους που ο Θανάσης άνοιξε πριν χρόνια. Δεν είναι κακές οι ενορχηστρώσεις απλά κατα τη γνώμη μου είναι διεκπαιραιωτικές. Σε κανα δυο τραγούδια έχουν λειτουργίσει πάντως πολύ καλά (βλ. η ουρά του αλόγου). Κατά τη γνώμη μου ο Χαρούλης, προσπάθησε υποσυνείδητα να καλύψει το κένο που έχει αφήσει ο Θανάσης από την εποχή των παραδοσιακών του ηχογραφήσεων, και καλά κάνει αφού σε αυτόν το χώρο ανηκει. Ο δίσκος σε καμία περιπτωση πάντως δεν είναι κακός.


ΥΓ.
Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε η τιμή του CD. Κάτω απο 10€. Βεβαια η συσκευασία είναι επιπέδου προσφοράς απο εφημερίδα. Πάλι καλά που υπάρχει και ένθετο.

Κρίση... Υπάρχει κρίση.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - "Μαγγανείες" 11 έτη 9 μήνες πριν, #35008

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
Πάνω στην ώρα κατέβηκε για συναυλίες! Βρήκα το δισκάκι στην τελευταία του συναυλία, η οποία δεν είχε καν ανακοινωθεί(!) - στις κανονικές συναυλίες του στη Λευκωσία δεν είχε δισκάκια!

Έχω την εντύπωση πως μερικά κομμάτια τα άκουσα καλύτερα ζωντανά. Επίσης, πιστεύω πως θα ταίριαζε και μια συμμετοχή ή από κοινού ερμηνεία με το Θανάση μιας και ο ίδιος δεν είναι μόνο δημιουργός. Η μελωδία των Αγίων μου φάνηκε κάπως "ασυνήθιστη" (ή μήπως "συνηθισμένη"); για να είναι του Θανάση. Πολύ ωραίο κομμάτι όμως! :ohmy:
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - 11 έτη 9 μήνες πριν, #35009

  • navar
  • navar's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 852
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: -36
Φοινίκη έγραψε:
Η μελωδία των Αγίων μου φάνηκε κάπως "ασυνήθιστη" (ή μήπως "συνηθισμένη"); για να είναι του Θανάση. Πολύ ωραίο κομμάτι όμως! :ohmy:

οι Αγιοι είναι το μεγαλύτερο κομμάτι του δίσκου με διαφορά !
ίσως είναι και ένα απο τα ομορφότερα τραγούδια που έχει γράψει ο θανάσης !
λογικό αυτό που λές για την μουσική, άλλωστε η μουσική δεν είναι του Θανάση αλλα του Μανώλη Πάππου !
Αν ευτυχής ή δυστυχής είμαι δεν εξετάζω.
Πλην ένα πράγμα με χαράν στον νου μου πάντα βάζω --
που στην μεγάλη πρόσθεσι (την πρόσθεσί των που μισώ)
που έχει τόσους...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - 11 έτη 9 μήνες πριν, #35010

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
Σοβαρά; Κι έλεγα πως θυμίζει Μανώλη Πάππο... σιώπησα όμως μην πω βλακεία!
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - "Μαγγανείες" 11 έτη 9 μήνες πριν, #35011

  • Aitherovamwn
  • Aitherovamwn's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 3
  • Κάρμα: 1
Κάπου εδώ θα διαφωνήσω λίγο... είχα καιρό να πάθω τέτοια πλάκα με cd σαν σύνολο κι όχι για συγκεκριμένα κομμάτια! Νομίζω ζωγράφισε πάλι και τους στίχους και τη μουσική... όσο για την ερμηνεία του Χαρούλη, νομίζω είναι αρκετά αξιόλογη σαν προσπάθεια! Αν μη τι άλλο, του ταίριαζε... :)
Αιθεροβάμων
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: