Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Θανάσης ο κουλτουριάρης (;)

Θανάσης ο κουλτουριάρης (;) 17 έτη 7 μήνες πριν, #7561

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
Πριν από λίγο καιρό λοιπόν, σε μια προσπάθεια ανεύρεσης συγγενών σε ελληνικά εδάφη, βρέθηκα (εντελώς απροετοίμαστα) στην άβολη θέση να πρέπει να δώσω μια γρήγορη απάντηση στο κατά πόσο ο Θανάσης είναι κουλτουριάρης. Η πρώτη μου αντίδραση ήταν ένα μισοφαγωμένο \"εξαρτάται πώς το εννοείς\", που φυσικά μας οδήγησε σε πιο πολύπλοκα πεδία και κάπου ... χαθήκαμε. :(

Αποφάσισα το λοιπόν, να έχω στο νου μου κάποιες έτοιμες απαντήσεις για περιστάσεις ... έκτακτης ανάγκης! Μια απάντηση που νομίζω πως είναι καλή είναι το \"όσο κουλτουριάρηδες είναι και ο Σαββόπουλος, η Αλεξίου κοκ\". Αυτούς τους δύο όλος ο κόσμος θα πρέπει να τους ξέρει.

Δεν μπόρεσα όμως να σκεφτώ τίποτα άλλο. Μήπως έχει κανείς καμιά καλή ιδέα στο θέμα; Αλλά και πιο γενικά, πώς αντιδράτε σε τέτοιες περιπτώσεις;
:unsure:
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανάσης ο κουλτουριάρης (;) 17 έτη 7 μήνες πριν, #7563

  • manu
  • manu's Avatar
η λεξη \"κουλτουρα\" σημαινει \"πολιτισμος\". τωρα αφου παραδεχομαστε (εγω δηλαδη) οτι η μουσικη ειναι δειγμα πολιτισμου και ο θανασης τραγουδοποιος τοτε ειναι δυο φορες κουλτουριαρηςαφου οχι μονο ασχολειται με τον πολιτισμο αλλα παραγει κιολας.
ισως θα πρεπει πρωτα να μας απασχολησει το γιατι μονο στην ελλαδα η λεξη \"κουλτουρα\"(=πολιτισμος) εχει αρνητικη εννοια.αν καποιος μπορει να λυσει αυτην την απορια μου...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανάσης ο κουλτουριάρης (;) 17 έτη 7 μήνες πριν, #7565

  • Πηνειώ
  • Πηνειώ's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 420
  • Κάρμα: 0
Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση manu!! Με έβαλες σε σκέψεις... Κι όχι μόνο ο \"κουλτουριάρης\" αλλά κι ο διανοούμενος, ο ποιητής και άλλες ιδιότητες που αναφέρονται σε φορείς του πνεύματος και της τέχνης έχουν φορτιστεί με αρνητικούς συνειρμούς.

χμμ... εσείς τι λέτε; Εγώ κόλλησα και δε μπορώ να σκεφτώ καμια ερμηνεία.


:rolleyes:
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανάσης ο κουλτουριάρης (;) 17 έτη 7 μήνες πριν, #7566

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
Μάνο όπως το εννοείς εσύ κι εγώ και πιθανότατα όλοι μας εδώ μέσα ναι είναι κουλτουριάρης. Άλλα όμως πρέπει να έκρυβε η ερώτηση... Γι' αυτό και δεν ξέρω τι να λέω. :(<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Φοινίκη, στις: 21/09/2006 23:59
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανάσης ο κουλτουριάρης (;) 17 έτη 7 μήνες πριν, #7567

  • nadir
  • nadir's Avatar
Είναι πολύ απλό...θα κάνεις αυτό που κάνω συνήθως όταν προκύπτουν τέτοια σκηνικά. Δεν απαντάς αμέσως και με την πρώτη ευκαιρία παίρνεις τον ερωτώντα από το χέρι και τον πηγαίνεις σε μια συναυλία του Θανάση να κρίνει μόνος του... Τώρα θα μου πεις πώς να τον πάρεις από το χέρι από την Ελβετία... :rolleyes:
Ίσως να είναι πιο εύκολα προσδιορίσιμο με την απαγωγική μέθοδο για κάποιον που δεν έχει επαφή με την κουλτούρα αλλά με την \"κουλτούρα\".
Αυτά προς το παρόν, αν σκεφτώ κάτι άλλο θα σου πώ! ;)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανάσης ο κουλτουριάρης (;) 17 έτη 7 μήνες πριν, #7568

  • ris
  • ris's Avatar
Πραγματι ρε παιδια στην ελλαδα για πολλους η εννοια κουλτουριαρης εχει αρνητικη σημασια.Σιγουρα πιστευω θα σας εχει τυχη καποιος να σας πει ειρωνικα \"οπα ρε κουλτουριαρη...!\".Αυτο δειχνει οτι κατι δεν παει καλα.και νας πω κατι ποτε δεν αυτοχαρακτηριστηκαμε επειδη ακουμε θαναση και τα συναφη ως κουλτουριαρηδες.την ταμπελα την εχουν κολλησει οσοι δεν ακουν αυτους τους καλλιτεχνες.δηλαδη κακο ειναι να ψαχνεσαι....?τουλαχιστουν για τους αλλους απ'οτι φαινεται ειναι κακο.

Οσο για τον θαναση οταν με ρωτανε αν ειναι κουλτουριαρης,για να συννενοηθω και να ξεμπερδευω απανταω ναι.γιατι δεν εχει νοημα να καθεσαι να αναλυεις το κατα ποσο ειναι ο θανασης κουλτουριαρης ή οχι.Αλλωστε ειτε το θελουμε ειτε οχι κουλτουρα ειναι και η βανδη και η βισση και η αντζελα και ο καρρας και καθετι.κουλτουρα=καθετι που χαρακτηριζει μια κοινωνια(ειτε καλλιτεχνικο ειτε πολιτικο κτλ.) σε καθε χρονικη περιοδο της ιστοριας.(τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω)

Υ.Γ2: Στο μειζον ελληνικο λεξικο κουλτουριαρης=αυτος που δειχνει επιδεικτικο ενδιαφερον για θεματα κουλτουρας,αυτος που παριστανει το διανοουμενο. (οπως καταλαβαινετε τρεχα γυρευε!)

Υ.Γ1:Προς απαντηση παραθετω ενα ωραιο στιχακι απο τα μακρινα ξαδερφια που λεει:
\"εδω ειναι κουλτουριαρηδες, φυγε ή κατσε καπου αλλιως αν θες να δεις βυζι τραβα στην μπεζεντακου''
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: