Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Θανάσης ο κουλτουριάρης (;)

Re:Θανάσης ο κουλτουριάρης (;) 17 έτη 7 μήνες πριν, #7569

  • Πηνειώ
  • Πηνειώ's Avatar
Σίγουρα δίνουν αρνητική χροιά- το λένε υποτιμητικά- το ζήτημα είναι όμως γιατί; Σε τι ενοχλούνται αυτοί που το λένε; Ποια δική τους χορδή χτυπάει ο κόσμος της τέχνης και της διανόησης και του αποδίδουν τα του Καίσαρος;

Κάτι συμβαίνει πίσω από αυτό....

Δυο-τρία πράγματα που μου έρχονται στο νου είναι:

α. Οι \"φορείς\" του πνεύματος και της τέχνης (δλδ. οι κατέχοντες το λεγόμενο πολιτισμικό κεφάλαιο*) μπορεί να εκλαμβάνονται ως κυφήνες που χωρίς να μοχθήσουν (με ωράρια, δουλειά χειρωνακτική κλπ) καταφέρνουν να επιβιώνουν στο σκληρό εργασιακό κόσμο. Αυτό εγείρει αντιδράσεις σε μια μερίδα του κόσμου που ιδρώνει για το μεροκάματο. Δεν είναι τυχαίο νομίζω πως στην εργατική τάξη οι \"κουλτουριάρηδες\" έχουν το μικρότερο δυνατό έρεισμα και αντίκτυπο.

β. Οι \"κουλτουριάρηδες\" παράγουν συνήθως έργο δύσπεπτο για το μέσο άνθρωπο (συμβατικά χρησιμοποιώ τον όρο μέσος) του σύχγρονου κόσμου με τον λιγοστό ελεύθερο χρόνο. Μιλάμε για τον 21ο πρώτο αιώνα που κάποιος χαρακτήρισε αιώνα του άγχους. Δεν τους χαϊδευουν τα αυτιά με εύκολο υλικό προς βρώση. Θέλει δλδ ένα βαθμό \"σκέψης\" για να πιάσεις ένα \"κουλτουριάρη\". Γι' αυτό εξάλλου συχνά τους αποκαλούν δυσνόητους κλπ. Ετσι άνθρωποι φτωχοί σε πολιτισμικό κεφάλαιο δε μπορούν εξ ορισμού να γίνουν κοινωνοί του έργου των \"κουλτουριάρηδων\".

γ. Ενα τρίτο θέμα είναι πως υπάρχουν οι \"ψευτο-κουλτουριάρηδες\", που περιπλέκουν τα πράγματα. Υπάρχει δλδ μια μερίδα \"πνευματικής ελίτ\" που επιδεικτικά προβάλλει το πολιτισμικό της κεφάλαιο, προκαλώντας την ίδια στιγμή όσους δεν τους περισσεύει. Αυτή η προβολή προκαλεί αντίδραση.





* όρος του Μπουρτντιέ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανάσης ο κουλτουριάρης (;) 17 έτη 7 μήνες πριν, #7614

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Ναι σιγά που είναι κουλτουριάρης ο Θανάσης .....

Πάρτε το χαμπάρι .... .... .... Θανάσης και Μάρθα είναι χοντρά βύσματα :P


I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανάσης ο κουλτουριάρης (;) - ΟΧΙ! 17 έτη 7 μήνες πριν, #7615

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
Λοιπόν.. έχουμε και λέμε:

1. Μέχρι και στο λεξικό (πραγματικά ris, δεν το ήξερα :blink: ) λέει ότι η λέξη κουλτουριάρης χρησιμοποιείται υποτιμητικά. [Θανάση απολογούμαι, το ξέρω πως φταίω, έπρεπε να το κοιτάξω στο λεξικό :unsure: ]

2. Η δυσπεψία και δυσκολία \"κατανόησης\" της μοντέρνας μας τέχνης (πολύ πιθανόν σε όλους τους τομείς) είναι μια τόσο πικρή αλήθεια που τα πικραμύγδαλα με το που την βλέπουν μετατρέπονται σε καραμελωμένα κουφέτα! Σε αυτό είμαι 100% - μα τί λέω- 500% σύμφωνη με το λαό! (η τέχνη πρέπει να είνα απλή και να μιλά στον απλό άνθρωπο.)

3. Καλύτερη απάντηση από το \"χοντρό βύσμα\" δεν πρόκειται να βρούμε!!


:laugh: :laugh: :rolleyes:<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Φοινίκη, στις: 23/09/2006 02:08
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανάσης ο κουλτουριάρης (;) 17 έτη 7 μήνες πριν, #7616

  • Πηνειώ
  • Πηνειώ's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 420
  • Κάρμα: 0
Μάλιστα....η ιερή συμμαχία ξαναχτυπά....όπου κυλάει ο ποταμός, τσουπ και το ζαρζαβατικό και μετά στα κάπακια να σου και το δέντρο...Άγρια φύση η κατάσταση.


Πάμε παρακατώ. Προφανέστατα συμβαίνουν δύο πράγματα:
ούτε επιχειρώ να χαρακτηρίσω το Θανάση με αυτό τον όρο
ούτε και παίρνω καμιά θέση ότι πρέπει να συμβαίνει το ένα ή το άλλο πράγμα.

Μια ερμηνευτική πήγα να κάνω! Ποιο είναι το γαμωπρόβλημα επιτέλους;
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανάσης ο κουλτουριάρης (;) 17 έτη 7 μήνες πριν, #7617

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
Στο πρώτο είσαι εντελώς άδικη γι' αυτό ας πάμε στο παρακάτω...

Πρώτον, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ούτε είπα ότι επιχειρείς να χαρακτηρίσεις κανέναν ως κουλτουριάρη. Αυτό μάλλον εγώ το έκανα ... Και να το έκανες όμως δεν θα υπήρχε πρόβλημα (τουλάχιστον όχι από την πλευρά μου).

Η δεύτερη σου ερμηνεία μου άρεσε ιδιαιτέρως και νομίζω είναι η πιο πετυχημένη. Δεδομένου του ότι ψάχνουμε - ή καλύτερα ψάχνεις - το γιατί η συγκεκριμένη λέξη χρησιμοποιείται αρνητικά, θεώρησα ότι το \"κουλτουριάρης\" όπως το λες αναφέρεται στον καλλιτέχνη. Και το \"δεν τους χαιδεύουν τα αυτιά\" ως υποτιμητικό για την ικανότητα κρίσης κάποιου καλλιτεχνικού έργου από το λαό.
Δεν είναι αυτό που εννοείς; Το ξαναδιαβάζω κι αυτό βλέπω :unsure: Αυτό είναι μια θέση για το πώς πρέπει να δουλεύει ο καλλιτέχνης. Να λέει πράγματα που για να τα κατανοήσεις απαιτείται μια προπαιδεία. Σ' αυτό διαφώνησα και επειδή το θεωρώ σημαντικό το τόνισα. Τόσο κακό είναι; :huh:

¸φυγα και την αναφορά που σου έκανα παραπάνω.<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Φοινίκη, στις: 23/09/2006 02:10
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανάσης ο κουλτουριάρης (;) 17 έτη 7 μήνες πριν, #7618

  • Πηνειώ
  • Πηνειώ's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 420
  • Κάρμα: 0
Τελικά το ερώτημα είναι:
άμα είσαι βύσμα δεν είσαι κουλτουριάρης;

Δηλαδή άμα είσαι unplugged είσαι στάνταρ κουλτουριάρης; Είσαι δηλαδή κουλτουριάρης βέρος; Γκαραντί δηλαδή; Είσαι δηλαδή σα να λέμε καραμπινάτος? Καρα-κουλτουριάρης δηλαδή;

Αυτό θεωρώ είναι το ερώτημα που θα βασανίσει την ανθρωπότητα τον 22ο αιώνα.


B)<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Πηνειώ, στις: 23/09/2006 02:24
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: