Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Για τη χρήση ονοματεπώνυμου

Re:Για τη χρήση ονοματεπώνυμου 18 έτη 4 μήνες πριν, #504

  • giannis
  • giannis's Avatar
Σκιπίωνας έγραψε:


Δεν βλεπω κανεναν σαν \"απειλη\" του forum . Απλα εδω και 2 ημερες εχουμε ξεφυγει απο την ουσια των πραγματων και αντι το forum να ειναι \"πυρηνας δημιουργικης αντιστασης\" , θυμιζει παιδικη χαρα .
Δεν ειδα κανεναν να δημιουργει ενα θεμα για καποιον συγκεκριμενο δισκο , ουτε καποιο thread για το τι σημαινει η μουσικη του Θαναση για εμας .

Ακομα και στην παροτρυνση του Θαναση για επικοινωνια , ελαχιστοι ανταποκριθηκαν[/quote]Δεν είναι άσχημο να θυμίζουμε παιδική χαρά. Ο Κοέλιο γράφει πως τα παιδιά μπορούν να μας διδάξουν τρία πράγματα: να χαιρόμαστε χωρίς να υπάρχει λόγος, να ασχολούμαστε πάντα με κάτι και να απαιτόυμε με όλη μας τη δύναμη αυτό που επιθυμούμε.Πολύ θα ήθελα τώρα να βρίσκομαι σε μια παιδική χαρά. Για το δεύτερο μισό του μηνύματός σου συμφωνώ απόλυτα.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Για τη χρήση ονοματεπώνυμου 18 έτη 4 μήνες πριν, #505

  • Σκιπίωνας
  • Σκιπίωνας's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Ο Ιχνηλάτης του Βέγα
  • Καταχωρήσεις: 1415
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 25
Το χιουμορ δεν με ενοχλει καθολου . Απλα , ξαναλεω , εχουμε ξεφυγει απο την ουσια
Βάλε φωτιά στα ρούχα σου, και κέρνα μας απ' τα αμπάρια σου κρασί βαλσαμωμένο. Κόκκινο, κεντημένο με σταυροβελονιά. Απόψε, και για πάντα.


Hey, ho : ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Για τη χρήση ονοματεπώνυμου 18 έτη 4 μήνες πριν, #506

  • Jean Marinaque
  • Jean Marinaque's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 524
  • Κάρμα: 0
ωραια. εγω το ανοιξα το θεμα, εγω το κλεινω. ας τα αφησουμε τα ονοματα. παμε παρακατω...

(μαρινα ελπιζω να μη σε ενοχλει και το οτι δεν βαζω τονους)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Για τη χρήση ονοματεπώνυμου 18 έτη 4 μήνες πριν, #507

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Παιδιά, γιατί δεν δημιουργείτε τα θέματα που επιθυμείτε να συζητηθούν στο forum? Γιατί γράφετε την γνώμη σας σε θέματα που θεωρείτε ότι ξεφεύγουν από την ουσία? Το συγκεκριμένο θέμα το άνοιξε ό Αντώνης γιατί είχε μια συγκεκριμένη άποψη και επιθυμούσε να την συζητήσει με όσους ενδιαφέρονταν για μια τέτοια συζήτηση και όχι με όσους δεν ενδιαφέρονται.

Εγώ θα συνεχίσω γράφοντας και μερικές άλλες θετικές σκέψεις που μου έρχονται στο μυαλό σχετικά με την χρήση ψευδονύμων:

1) Πιάνομαι από την φράση του Χρήστου \"Επιπλέον, δε θεωρώ ότι αφαιρεί από τη σοβαρότητα και το περιεχόμενο των λεγομένων μας έστω και στα σοβαρά θέματα η χρήση ψευδωνύμου...\" και συμπληρώνω ότι πολλοί είναι οι μεγάλοι δημιουργοί που έχουν υπογράψει τα έργα τους χρησιμοποιώντας ψευδώνυμα.

2) Από την άλλη, το ονοματεπώνυμο καθενός, στην ουσία του έχει επιβληθεί, δεν το έχει δηλαδή επιλέξει ο ίδιος, ενώ το ψευδώνυμο που συνήθως επιλέγουμε παραπέμπει σε κάτι που μας συγκινεί και μας αγγίζει. Μ´αυτή την έννοια μπορούμε ίσως να βγάλουμε πολύ περισσότερα συμπεράσματα για τον συνομιλητή μας αν προσπαθήσουμε να ερμηνεύσουμε τους λόγους που τον οδήγησαν στην χρήση κάποιου συγκεκριμένου ψευδωνύμου, κι αυτό μπορεί να είναι και ένα ωραίο παιχνίδι στην μεταξύ μας επικοινωνία. Αντίθετα από το ονοματεπώνυμο δεν μπορείς να βγάλεις κανένα τέτοιου τύπου συμπέρασμα.

¼λα λοιπόν είναι ζήτημα οπτικής γωνίας.


Σκιπίωνα για τα περί \"πυρήνα δημιουργικής αντίστασης\" δεν κατάλαβα τίποτα. Κάντο μου λίγο πιο λιανά, συμμετέχοντας σε αυτό το forum σε ποιο ακριβώς πράγμα υποτίθεται ότι πρέπει να αντιστέκομαι?
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Για τη χρήση ονοματεπώνυμου 18 έτη 4 μήνες πριν, #508

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Γιάννης Μαρινάκης έγραψε:
ωραια. εγω το ανοιξα το θεμα, εγω το κλεινω. ας τα αφησουμε τα ονοματα. παμε παρακατω...

(μαρινα ελπιζω να μη σε ενοχλει και το οτι δεν βαζω τονους)

Γράφε όπως θέλεις Γιάννη, εγώ απλώς μια πρόταση έκανα, δεν είσαι υποχρεωμένος ούτε να συμφωνείς ούτε να την ακολουθήσεις.
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Για τη χρήση ονοματεπώνυμου 18 έτη 4 μήνες πριν, #509

  • Σκιπίωνας
  • Σκιπίωνας's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Ο Ιχνηλάτης του Βέγα
  • Καταχωρήσεις: 1415
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 25
Μαρίνα Φραγκίσκου έγραψε:
Σκιπίωνα για τα περί \"πυρήνα δημιουργικής αντίστασης\" δεν κατάλαβα τίποτα. Κάντο μου λίγο πιο λιανά, συμμετέχοντας σε αυτό το forum σε ποιο ακριβώς πράγμα υποτίθεται ότι πρέπει να αντιστέκομαι?

Στα σκατα που μας σερβιρουν οι \"τεχνοκρατες\" της μουσικης
Βάλε φωτιά στα ρούχα σου, και κέρνα μας απ' τα αμπάρια σου κρασί βαλσαμωμένο. Κόκκινο, κεντημένο με σταυροβελονιά. Απόψε, και για πάντα.


Hey, ho : ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: