Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: CD & Συνέντευξη στο Δίφωνο Δεκεμβρίου

CD & Συνέντευξη στο Δίφωνο Δεκεμβρίου 18 έτη 4 μήνες πριν, #222

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
στο CD του τεύχους:

Oι Πρώτες Hχογραφήσεις του Θανάση Παπακωνσταντίνου
5 demo και ένα ανέκδοτο .





• Σημείωμα του θανάση Παπακωνσταντίνου για το cd:
Nα κυκλοφορώ πρωτόλειες ηχογραφήσεις - τα ονομαζόμενα και demo (ίσως από το δαίμων) - είναι σαν να βγαίνω βόλτα στην πλατεία με το σώβρακο. Kι αυτό γιατί εκείνες τις στιγμές των πρώτων ηχογραφήσεων με διακατέχει μια αφέλεια, ανεξάρτητα από την πρόοδο της ηλικίας μου.
Γιατί το κάνω λοιπόν;
Πρώτα, γιατί είμαι μανούλα στην αυτοαποκαθήλωση.
Kι ύστερα, γιατί θέλω να βάλω σε δοκιμασία την εξαιρετική σχέση που έχει αναπτυχθεί μ' αυτούς που μ' ακούνε. Mια σχέση αντέχει όταν γουστάρεις τον άλλο όχι μόνο καλλωπισμένο αλλά ακόμα κι όταν είναι με την τσίμπλα στο μάτι.


ΘANAΣHΣ ΠAΠAKΩNΣTANTINOY

Aπόσπασμα από τη συνέντευξη:

«Πιστεύω ότι κάθε άνθρωπος έχει μέσα του πράγματα που δεν τα έχει πει ποτέ, ίσως γι' αυτό οι εξομολογήσεις να είναι τόσο ευεργετικές, γιατί είναι βαρύ φορτίο αυτό. Eγώ, επειδή δεν έχω μπει σε τέτοιες διαδικασίες, έχω δηλαδή πολύ πράγμα μέσα, κάθισα κι έγραψα ένα τραγούδι που λέγεται Oρυχεία. Λέει: Σε ορυχεία σκοτεινά / πετάω τα σκουπίδια / όσα μου έφερε η ζωή / μα όσα κι εγώ της πήγα.
Kαι τελειώνω: Πολλές φορές προσπάθησα / μα αυτά τα γαμημένα / αντί να βγουν στα χείλη μου / φυτρώνουν στον αυχένα. Δεν είναι τα άλατα λοιπόν που δημιουργούν το αυχενικό, είναι αυτά που δεν βρίσκουν δρόμο να βγουν έξω».
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:CD & Συνέντευξη στο Δίφωνο Δεκεμβρίου 18 έτη 4 μήνες πριν, #223

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Το cdακι, μόλις το πήρα στα χέρια μου και το ακούω. Το ακυκλοφόρητο (γαμώτο) δεν είναι η ΚΟΙΛΑΔΑ, είναι το ματσιφτάρι (βλ. \"το ξέρετε ότι.....\") και τα λοιπά είναι τα \"Απόψε\", \"Σώμα που χορεύεις\", \"Η λάθος μοιρασιά\", \"Φιλί Αμέθυστο\" και \"Άτμαν\", όλα με την φωνή του Θανάση. Καλά, έχω πάθει πλάκα με την φωνή του Θανάση στο πολυαγαπημένο μου \"Απόψε\" και \"Φιλί Αμέθυστο\". Τα είχα πρωτοακούσει και τα δύο από την φωνή του Θανάση και θυμάμαι πόσο είχα ξενερώσει με την Μελίνα στις εκτελέσεις του δίσκου. Το forum προτείνει διάφορα και εκφράζει κατά καιρούς τα αιτήματα του, αλλά ο κ. Παπακωνσταντίνου ξεπερνά για ακόμα μια φορά κάθε προσδοκία..........
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:CD & Συνέντευξη στο Δίφωνο Δεκεμβρίου 18 έτη 4 μήνες πριν, #224

  • Καλαματιανός
  • Καλαματιανός's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 20
  • Κάρμα: 0
τι έκπληξη ήταν αυτή ρε παιδιά!!! τρέχω να δω μπας κι έφτασε και δω πέρα!!!
...και τ' άρωμά σου συνταγή για εφηβικές παρανομίες!
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:CD & Συνέντευξη στο Δίφωνο Δεκεμβρίου 18 έτη 4 μήνες πριν, #225

Μόλις το πήρα και γω. Το cd είναι λίγο \"φτωχό\" αν και ιδιαίτερο από άποψη περιεχομένου. Μόνο πέντε τραγούδια - δε μπορώ να τα χορτάσω... Είμαι πλεονέκτης μάλλον. Ενδιαφέρουσα επίσης και η συνέντευξη, η οποία και περιέχει αρκετές πληροφορίες για τον καινούριο δίσκο αν και παραβαίνει το βασικό κανόνα ότι ποτέ δε ρωτάμε έναν καλλιτέχνη να ερμηνεύσει τα έργα του... Αξιοσημείωτο επίσης ότι στο εξώφυλλο του περιοδικού αποτυπώνεται μόνον το κολάζ που ήταν η αφίσα για τις προπέρσινες συναυλίες στο GAGARIN και τπτ άλλο απολύτως. Από τότε που θυμάμαι το Δίφωνο πάντοτε περιείχε και τίτλους από τα υπόλοιπα θέματα. Τέλος πολύ χρήσιμες και οι δύο παρτιτούρες που παραθέτει από δύο τραγούδια του Θανάση. Πραγματικά πάντως εντυπωσιάστηκα.
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:CD & Συνέντευξη στο Δίφωνο Δεκεμβρίου 18 έτη 4 μήνες πριν, #232

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Πάντως μας έστειλε πάλι αδιάβαστους ο κ. Παπακωνσταντίνου, πολύ γουστάρω το αποτέλεσμα που βγαίνει \"με την τσίμπλα στο μάτι\" και στην \"βολτα στην πλατεία με το συντρόφι\".
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:CD & Συνέντευξη στο Δίφωνο Δεκεμβρίου 18 έτη 4 μήνες πριν, #235

  • Anel
  • Anel's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 768
  • Κάρμα: 0
Εδώ δεν έχει φτάσει ακόμη σε όλα τα περίπτερα στην Αθήνα :( :(
ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΘΛΙΜΜΕΝΑ Μ' ΕΝΑ ΣΑΡΑΚΙ ΑΡΜΕΝΙΚΟ

http://stahiologiseis.blogspot.com/

(Αχ αυτό το φόρουμ
αχ αυτό το φόρουμ --> τι νοσταλγικό που ακούγεται τώρα πια αυτό...)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: