Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Σωκράτης Μάλαμας - Δρόμοι

Re:Σωκράτης Μάλαμας - Δρόμοι 16 έτη 4 μήνες πριν, #20445

  • Ophelia
  • Ophelia's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 642
  • Κάρμα: 0
...και εγώ ως απλή ακροάτρια, βρήκα τον καινούργιο δίσκο του Σωκράτη αρκετά αδιάφορο... :(

Πολύ ευχάριστες εξαιρέσεις 3-4 τραγούδια...
the sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Σωκράτης Μάλαμας - Δρόμοι 16 έτη 4 μήνες πριν, #20556

  • Στεφ.
  • Στεφ.'s Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 183
  • Κάρμα: 0
2-3 φορές τον έχω πάρει απο το ράφι του δισκοπωλείου και τον έχω ξαναβάλει στη θέση του,επιλέγοντας κατι άλλο τελικά...Πολύ μέτρια μου τα λέτε τα πράγματα και έχω φοβηθεί λιγάκι...Να αφήσω τον οβολό μου ή όχι?Αν και νομίζω οτι θα τον αφήσω τελικά και ό,τι είναι... :unsure:
Στου δειλινου την άκρη δε βλέπεις ονειρα....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Σωκράτης Μάλαμας - Δρόμοι 16 έτη 4 μήνες πριν, #20558

  • Μιχαηλίδης
  • Μιχαηλίδης's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 759
  • Κάρμα: 10
Βρε βρε το κουδούπι! Και δεν παίρνεις το καινούριο του Beirut που είναι και πιό φτηνό και αξίζει; :y32b4:
Το πόδι μου το αγαπώ
γι' αυτό καί το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω


KEEP WALKING
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Σωκράτης Μάλαμας - Δρόμοι 16 έτη 4 μήνες πριν, #20562

  • Στεφ.
  • Στεφ.'s Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 183
  • Κάρμα: 0
Μιχαηλίδης έγραψε:
Βρε βρε το κουδούπι! Και δεν παίρνεις το καινούριο του Beirut που είναι και πιό φτηνό και αξίζει; :y32b4:

Ναιαιαι!!!! :laugh: Εδώ είμαι κι εγώ,μετά απο πολύ πολύ καιρό που έμεινα μακρυά απο την κοιλαδίτσα!
Καινούριος δίσκος απο τον φανταστικό νεανία???Τέλεια!!!!!
Νομίζω οτι η επόμενη αγορά ,λοιπόν,θα προσανατολιστεί εκεί και αφήνουμε τους Δρόμους για λίγο αργότερα...
Τα σέβη μου!
Στου δειλινου την άκρη δε βλέπεις ονειρα....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Σωκράτης Μάλαμας - Δρόμοι 16 έτη 4 μήνες πριν, #20570

  • chris219
  • chris219's Avatar
Χρήστος Γιαλαμάς έγραψε:
Επιστροφή στους λαϊκούς τρόπους


Σε ήχο ελληνικό


ΓΙΩΡΓΟΣ Ε. ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ


* ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ: ΔΡΟΜΟΙ (ΠΑΡΑΓΩΓΗ: LYRA)



Αν και θα 'πρεπε π.χ. να είναι πολύ αναμενόμενη η συμμετοχή της Χ. Αλεξίου (αφού έχει προηγηθεί η κοινή εμφάνισή τους σε συναυλία στο Λυκαβηττό) εν τούτοις εδώ ξαφνιάζει, καθώς ακούγεται (και είναι) αταίριαστη με τα τραγούδια που έγραψε (και που γράφει γενικώς) ο Σωκράτης Μάλαμας. Η φωνή και ο τρόπος που τραγουδά η Αλεξίου γίνονται στοιχείο μάλλον ασύνδετο και ασύμβατο με το υπόλοιπο σώμα του έργου, ασυνάρτητο, σαν από άλλο δίσκο, άλλης εποχής.

Το λιγότερο «καλό» θα έλεγα, το κρίμα, το πιο αδύνατο σημείο του Μάλαμα είναι οι επιδόσεις του στα «λαϊκά», στο πώς μεταχειρίζεται και εξυπηρετεί μια, όποια, μουσική -ας μου επιτραπεί να πω- λαϊκοτροπία και (κυρίως) η αντίληψη, η νοοτροπία του περί αυτού. Οι όψεις του λαϊκού είναι φυσικά πλήθος στην καλλιτεχνική φαντασία και ο καθένας έχει την ελευθερία να παρουσιάζει ό,τι προαιρείται. Τα «λαϊκά» του Μάλαμα δεν είναι βέβαια πραγματικά λαϊκά τραγούδια, ή τουλάχιστον -ως λαϊκά- δεν αφορούν αυτόν το λαό. Αφήνουμε κατά μέρος την, έστω υποκειμενική, διαπίστωση πως πρόκειται σε γενικές γραμμές για πρωτόλεια με σημάδια ευκολίας όσο και αφελείας και επισημαίνουμε τη γραμμή, την άποψη περί του αορίστως λαϊκού (είτε αυτό είναι ο ήχος είτε η σύνθεση είτε η ερμηνεία).

Αφού ο συνθέτης δεν ανήκει στους λαϊκούς εμπειροτέχνες δημιουργούς, δεν μπορεί παρά να λογαριάζεται για λόγιος. Ετσι, με γνώμονα τις κατακτήσεις (τη θέση του πήχεως) των λογίων δημιουργών και το πώς αυτοί διαχειρίστηκαν τη λαϊκή τέχνη (βλ. Τσαρούχης, Κόντογλου, Χατζιδάκις κ.ά.) είναι μοιραίο να κριθεί σε σχέση με τις κατακτήσεις εκείνων. Και θα κριθεί όχι βέβαια από τους νεαρούς θαυμαστές που παρακολουθούν τι προβάλλουν και επιβάλλουν η διαφήμιση και τα ΜΜΕ, αλλά από εκείνους που είναι σε θέση να συγκρίνουν και, φυσικά, από το τι θα μείνει στο τέλος για την Ιστορία.




ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 31/10/2007


Sorry αλλα τι ζορι τραβαει ο τυπος με την καταταξη και τα λαικα? Αυτός δεν λεει πως η Αλεξιου θυμιζει αλλες εποχες κι αυτο φαίνεται ενοχλητικο? Γιατι ντε και καλα πρεπει να εντακσει τον δισκο απο μονος του σε μια δεκαετια και μια νοοτροπια που δεν ταιριαζει στον καιρο και το υφος του Μαλαμα? Αλλες οι εποχες, αλλες οι αναγκες αλλοι οι ανθρωποι, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΙΚΑ την σημερον ημερα και δεν υπαρχει καν λογος να οριστουν τα πραγματα μιας και μονα τους ανοιγουν νεους δρομους! Anyway... ,
Εγω δυστυχως δεν τον εχω ακομα ακουσει τον δισκο (περιμενω να μου τον στειλουνε) αλλα μου εκανε πολυ περιεργη και υποπτη η διαθεση του Mr Papadakis!! Και το αδυναμο σημειο του Μαλαμα ειναι η συνθεση; Θα τρελαθουμε κανονικα δηλαδη.... :x :x :dry: :x :blink:
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Σωκράτης Μάλαμας - Δρόμοι 16 έτη 4 μήνες πριν, #20596

  • hatzi_88
  • hatzi_88's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 629
  • Κάρμα: 11
Καλαααααααά που τα λες... B) B)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: