Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Σωκράτης Μάλαμας - Δρόμοι

Re:Σωκράτης Μάλαμας - Δρόμοι 16 έτη 6 μήνες πριν, #20169

  • chameleon
  • chameleon's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 394
  • Κάρμα: 2
γιατί είμαι πολύ αισιόδοξος για τον επόμενο δίσκο του Σωκράτη? Νομίζω οτι εβγαλε το απωθημένο του το πουλάκι να συνεργαστεί με την Αλεξίου (όπως προανέφερε καποιος...) αλλα ...δεν ξέρω ρε παιδιά...θα περίμενα κάτι καλύτερο...πολλα ζειμπέκικα...και φυσικά μερικά διαμάντια...αντε να δούμε απο τον Γενάρη στον σταυρό του νότου αν ο Σωκράτης θα είναι πάντα ο Σωκράτης ή ....είδωμεν...έχω την εντύπωση οτι προσαρμόστηκε ο δίσκος πολύ στα δεδομένα της αλεξίου...και όχι στου μάλαμα.
κουβεντιάζουν δυο φίλοι
-καλά καπνίζεις ακόμα?
-Ναι..εσύ το έχεις κόψει?
-ουου!!τώρα...έχω πολύ καιρό...
-πόσο καιρό δηλαδή?
-3 χρόνια,6 μήνες και 13 μέρες....
-άστο ρε...δεν το...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Σωκράτης Μάλαμας - Δρόμοι 16 έτη 5 μήνες πριν, #20303

  • Σκιπίωνας
  • Σκιπίωνας's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Ο Ιχνηλάτης του Βέγα
  • Καταχωρήσεις: 1415
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 25
Ακόμα δεν έγραψε ο Γιαλαμάς review - διπλωματική εργασία 3000 λέξεων? :laugh:
Βάλε φωτιά στα ρούχα σου, και κέρνα μας απ' τα αμπάρια σου κρασί βαλσαμωμένο. Κόκκινο, κεντημένο με σταυροβελονιά. Απόψε, και για πάντα.


Hey, ho : ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Σωκράτης Μάλαμας - Δρόμοι 16 έτη 5 μήνες πριν, #20337

  • Anel
  • Anel's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 768
  • Κάρμα: 0
Σκιπίωνας έγραψε:
Ακόμα δεν έγραψε ο Γιαλαμάς review - διπλωματική εργασία 3000 λέξεων? :laugh:

:lol: :lol: :lol: :lol:
ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΘΛΙΜΜΕΝΑ Μ' ΕΝΑ ΣΑΡΑΚΙ ΑΡΜΕΝΙΚΟ

http://stahiologiseis.blogspot.com/

(Αχ αυτό το φόρουμ
αχ αυτό το φόρουμ --> τι νοσταλγικό που ακούγεται τώρα πια αυτό...)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Σωκράτης Μάλαμας - Δρόμοι 16 έτη 5 μήνες πριν, #20358

Αυτή η διπλωματική παρουσίασε έντονες δυσκολίες

Η γινική μου εντύπωση είναι ότι πρόκειται για ένα album με αρκετά αδιάφορα τραγούδια αλλά με κάμποσες δυνατές στιγμές. ΑΠό το artwork ξεχωρίζω μόνον το εξώφυλλο... Πάμε λοιπόν:

Νυχτερινό

Μελωδική γραμμή γνωστή – παρόμοια με το «Να ρωτάς». Τα κουπλέ πολύ ποιητικά (όχι με την καλή έννοια) και τα θεματάκια τους χιλιοτραγουδιοσμένα. Τα ρεφρέν δε, και ειδικά οι παρομοιώσεις, ξεχειλίζουν λυρισμό… Ο ήλιος, η πηγή, η χρυσαφένια βρύση (ειδικά αυτό), η κόκκινη κηλίδα, το φως που αιμορραγεί… Δεν νομίζω ότι ταιριάζουν στο χρώμα της φωνής του Σωκράτη, στην ερμηνεία του, και στην προσωπικότητα του, όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι τώρα. Μου θυμίζει το «Βυθό» που έλεγε στην καλοκαιρινή περιοδεία. Δεν ταιριάζει στην αρχοντιά της φωνής του Σωκράτη. Καλύτερα να το λέγε αυτό η κ. Αλεξίου. Απλά καλό για εισαγωγή. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο…

Μην Πολεμάς

Η καλύτερη στιγμή της κ. Αλεξίου στο δίσκο. Άψογη ερμηνεία και ωραίο κομμάτι σε λαϊκούς δρόμους. «Δεν έχουν έλεος σου λέω οι αναμνήσεις, είναι παράδεισοι που θέλουν να γυρίσεις». Δυνατός στίχος, μάλιστα, σε ορισμένα σημεία, αν και μόλις είδα ότι στιχουργός είναι η ερμηνεύτρια θόλωσα λίγο. Από τα καλύτερα κομμάτια του album.

Τα ξωτικά

Το σουξέ, απ’ ότι φαίνεται, του album. Κλασικό «μαλαμικό» τραγούδι. Εξαιρετική μελωδία, εντυπωσιακές οι γέφυρες. Μ’ αρέσουν οι δεύτερες που κάνει ο Σωκράτης στον εαυτό του αλλά και οι γυναικείες. Αρκετά αφηρημένα τα στιχάκια, όμορφα, απλώς. Ανήκει στην κατηγορία των κομματιών, τα οποία νομίζω ότι θα αναδειχθούν πολύ περισσότερα στα lives, όταν εμποτιστούν οι έξοχες, ούτως ή άλλως, γέφυρες με τα γνωστά σε όλους ηχητικά εφέ δια στόματος Σωκράτη. Από τις καλύτερες στιγμές του δίσκου. Προσμονώ με ανυπομονησία να το ακούσω δυναμικά live.

Η αλήθεια του καθένα.

Εδώ πατάω το κουμπάκι και προχωρώ στο επόμενο κομμάτι. Ανέμπνευστη μελωδία. Πολύ άστοχη παρομοίωση πέφτει. Το βιολί πολύ αμήχανο μου ακούγεται, γεμίζει ενορχηστρωτικά το κομμάτι για να μην μείνει μόνον η κιθάρα… Αλλά πρέπει να βγουν 15 κομμάτια οπότε…

Τα τσιμέντα

Το καλύτερο με διαφορά κομμάτι του album. Δυνατός ρυθμός, εναλλαγή γραμμών, άπιαστο ρεφρέν, ερμηνεία που αγγίζει παλιά κλασικά μαλαμοτράγουδα. Μπράβο… Το ακούω και το ξανακούω… Είναι και αυτό ένα από τα κομμάτια που θα ακούγονται αλλιώς στα lives με την εκφραστικότητα του Σωκράτη!!!

Βγαίνω νύχτα…

Είναι προφανές ότι το κομμάτι αυτό περίσσεψε από το «Άδειο δωμάτιο». Βγάζει μάτι… Και μόνο αυτό τα λέει όλα… Απογοητευτικό… Απορώ γιατί μπήκε σ’ αυτό το album. Είναι το μοναδικό κομμάτι που δεν έχει καμία σχέση με οποιοδήποτε άλλο. Πατάω πάντα το κουμπί και πάω στο επόμενο. Μου χαλάει τη ροή του δίσκου.. ¸τσι μου ρχεται να ξαναγράψω το cd χωρίς το «Βγαίνω νύχτα» στη μέση…


Σούμα

Αυτό το τραγουδάκι, για ένα απροσδιόριστο λόγο, μ’ αρέσει πάρα πολύ να το ακούω. Εδώ πατάω το κουμπάκι που λέει repeat. Αποπνέει μια ανέλπιστη αισιοδοξία ο ρυθμός και η μελωδία του που αναιρεί την απαισιοδοξία των στίχων του. ¼ντως θυμίζει παλιά (καλά όμως) λαϊκά τραγούδια. ¸ξυπνα και περιπαιχτικά, ωραία στιχάκια. ¸να μπράβο από μένα… Και αυτό θέλω να το ακούσω live. Σε ικανοποιητικά επίπεδα η συνοχή του ντουέτου…

Παραστρατήματα

Μου φαίνεται ότι κι αυτό γεμίζει, απλώς, το δίσκο. Φλύαρα σολάκια και στιχάκια. Η αλήθεια είναι μια τρύπα μες στο νερό; ¼λα αυτά τα έχει πει πολύ ωραιότερα ο Σωκράτης. Δεν χρειαζόταν να τα επαναλάβει κατ’ αυτόν τον τρόπο. Μέχρι να φτάσεις στο τελευταίο κουπλέ νομίζεις ότι έχει ακούσει δεκάλεπτο τραγούδι…

Η φλέβα

Γοητευτικό τραγούδι… Ήρεμη δύναμη… Αν δεν επαναλαμβανόταν τόσο πολύ η μελωδία θα ήταν καλύτερα… Μέτρια η Αλεξίου

Τα δάνεια

Κλασικό μαλαμοτράγουδο κι αυτό. ¸ξοχο… Οι τόκοι προπονήθηκαν ρεκόρ να καταρρίψουν!!! Θα ήθελα μια πιο σπιντάτη, πιο γεμάτη ενορχήστρωση. Ωραίος και ο Σωκράτης εδώ… Εύστοχα στιχάκια

Προσπαθείς

Πολύ ωραία η ερμηνεία της Αλεξίου… Τα υπόλοιπα ζειμπέκικα του δίσκου είναι καλύτερα, όμως. Αρκετά παθιασμένο τραγούδι. Μετά από αυτό το κομμάτι ξέρεις ότι ξεπεράστηκε η κοιλιά στη μέση του δίσκου…

Βασίλισσα Καρδιά

¸χω υψηλές προσδοκίες για τις μαλαμικές μελωδίες. Πολύ «κλισεδιάρικο» αυτό το τραγούδι. Κορυφώνεται προς το τέλος. Καλύτερός από την μελωδία ο στίχος. Νομίζω ότι θα ακούγεται καλύτερα στα lives, στο δεύτερο μέρος του προγράμματος, όταν θα έχουμε καταναλώσει ήδη το μισό μπουκάλι…

Το παραγώνι

Ε όχι και Tolkien ρε Σωκράτη.. Απλά αδιάφορο. Τίποτα άλλο…

Η μάσκα

Το καλύτερο ζεϊμπέκικο του δίσκου. Δυνατό κομμάτι. Και αυτό στο δεύτερο μέρος του προγράμματος θα είναι μάλλον, οπότε θα γίνει χαμός… ¼μορφος και ο στίχος. Οδεύει ωραία προς κλείσιμο ο δίσκος… ¨¼λα τα λεφτά η ερμηνεία του Σωκράτη.. Μ’ αρέσει πολύ να τον ακούω σε τέτοιου ύφους τραγούδια

Τα σπίτια

Οδυσσέας Ιωάννου. Μάλιστα. Δεν τρελάθηκα, οφείλω, να ομολογήσω. Το ρεφρέν, ωστόσο, αρκετά όμορφο. Και είναι ότι πρέπει για κλείσιμο…
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Σωκράτης Μάλαμας - Δρόμοι 16 έτη 5 μήνες πριν, #20363

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
γιαλαμά κλέβεις B)
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Σωκράτης Μάλαμας - Δρόμοι 16 έτη 5 μήνες πριν, #20404

  • aeriko_s
  • aeriko_s's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 27
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σε όλους.

Λοιπόν προσωπικά ο δίσκος, χωρίς να με ενθουσιάσει, μου άρεσε

Άλλωστε ο \"ΚΥΚΛΟΣ' (ο κορυφαίος αμιγώς λαικός βέβαια δίσκος του Σωκράτη) δεν ξαναγράφεται!!

καλύτερα κομμάτια ´ξωτικά' - χιτάκι μεν, αλλά πολύ καλό τραγούδι, τσιμέντα, σούμα και βασίλισσα καρδιά

kisses
o nous mas einai alhtario, p' olo tha drapetevei...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: