Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: "Ο Διάφανος" - Οι εντυπώσεις του τύπου

Re:Νέα Κριτική... 17 έτη 4 μήνες πριν, #12026

  • Shu_Ji
  • Shu_Ji's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 541
  • Κάρμα: 0
...........<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: shu_ji, στις: 02/01/2007 10:12
Δε μ' αναγνωριζετε γιατι ελειπα καιρο,

τα δακρυα μου δεν σας λενε κατι.

Λοιπον, διηγηθειτε μου τι εγινε εδω

να βρω ξανα του νηματος την ακρη. ...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Νέα Κριτική... 17 έτη 3 μήνες πριν, #12199

Από την ανασκόπηση της Καθημερινής για τα καλύτερα του 2006:

Μουσική/Θανάσης Παπακωνσταντίνου
Σαν τα λούλουδα του κάμπου
Στην εκπνοή του &#8217;06 ήρθε ο «Διάφανος», με τον Καίσαρα Βαλιέχο, τα πατσατζίδικα της Λάρισας και ένα γέρο πλάτανο των Τεμπών να γίνονται τραγούδια. Μεθυσμένες τρομπέτες, σφυρίγματα, ηλεκτρικές κιθάρες, η μπουζουκομάνα και ο τζουράς, ο Σωκράτης Μάλαμας, η Μάρθα Φριτζήλα, η χορωδία Τσιούξανης· λυτρωτικά τραγούδια, στίχοι που ανασαίνουν, μουσική σαν κέντημα.

Λίγους μήνες νωρίτερα, είχε κυκλοφορήσει «Η βροχή από κάτω». Δύσκολος δίσκος, είπαν. Ναι, θέλει τον χρόνο του σαν ένα παζλ, όπου μόλις βάλεις το τελευταίο κομμάτι φωτίζεται το πρόσωπό σου. Μια δουλειά αποδομημένη χωρίς ευδιάκριτες μουσικές φόρμες, ένας κόσμος γεμάτος γέλια, φωνές, πνευστά και ηλεκτρονικές λούπες. Οσοι παρακολουθούν την πορεία του Θανάση Παπακωνσταντίνου δεν εξεπλάγησαν με τις δισκογραφικές του επιδόσεις τη χρονιά αυτή. Με πείσμα, υπομονή, με τους αργοστάλαχτους χρόνους της επαρχίας, με τρυφερότητα και φροντίδα, με καθαρότητα εφήβου, ο σχεδόν πενηντάρης δημιουργός από τη Λάρισα, ακουμπάει στην παράδοση, αφουγκράζεται το μέλλον. Και στο 2006, θα μείνει το αποτύπωμά του.
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Νέα Κριτική... 17 έτη 3 μήνες πριν, #12200

  • Shu_Ji
  • Shu_Ji's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 541
  • Κάρμα: 0
Aπο το 7 της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας στο&#8216;&#8216;αλφαβητάρι της τέχνης&#8216;&#8216;:

Αγγελάκας, Παπακωνσταντίνου.
Τα ονοματα τους δεν εχουν ακουστει ποτε στην τηλεοραση.οι περισσότεροι ραδιοσταθμοί αγνοουν τα τραγούδια τους. κι ομως εχουν πολύ και φανατικό´, νεανικό κοινό που εκτιμα το αληθινό αίσθημα, τη σπανια ενταση και τις σουρεαλιστικές ενορχηστρώσεις, που οφείλονται κατά πολύ στους μουσικούς τους.
Δε μ' αναγνωριζετε γιατι ελειπα καιρο,

τα δακρυα μου δεν σας λενε κατι.

Λοιπον, διηγηθειτε μου τι εγινε εδω

να βρω ξανα του νηματος την ακρη. ...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Νέα Κριτική... 17 έτη 3 μήνες πριν, #12204

  • yannisdr
  • yannisdr's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 75
  • Κάρμα: 0
\"mia fora phga se sunaulia tou papakonstantinou, kai meta apo liga lepta ithela na fugw!!\"

to parapanw einai kritikh apo sumfoithth mou.parempiptontws,tou aresoun oi ploutarxos xatzigiannhs kai giorgos alkaios...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Νέα Κριτική... 17 έτη 3 μήνες πριν, #12209

  • nicolasgiann21
  • nicolasgiann21's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 331
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 34
Εγω παλι,ειχα παρει ενα φιλο μου μαζι στην συναυλια του Θαναση το καλοκαιρι που επαιξε στον Διον(τον οποιον,κλασικα,δεν ειχε καν ακουστα...) και του αρεσε πολυ το ολο...σκηνικο!Ξετρελαθηκε ειδικα με τον Μπαντουκ...:)
Άραγε υπήρξαμε ποτέ;Στα όνειρα μας...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:"Ο Διάφανος" Εντυπώσεις του τύπου 17 έτη 3 μήνες πριν, #12213

Υπενθυμίζω για να μην βγούμε off topic ότι το παρόν thread αφορά τις κριτικές του τύπου για το καινούριο cd ;)
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: