Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Εμφάνιση στην Πάτρα (24/9/10)

Re:Εμφάνιση στην Πάτρα (24/9/10) 13 έτη 7 μήνες πριν, #31466

Έτυχε απλά φέτος. Καμία συνέχεια δενέχεις χάσει.
Εϋγε παίδες.
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Εμφάνιση στην Πάτρα (24/9/10) 13 έτη 7 μήνες πριν, #31467

  • κρυστάλλινος αρουραίος
  • κρυστάλλινος αρουραίος's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • "βασιλικό χαϊδεύει με το 'να χέρι της"
  • Καταχωρήσεις: 1768
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 9
  • Κάρμα: 59
Με αρκέτη καθυστέρηση, περίπου στις 22.15, ξεκίνησε το λάιβ που εγώ προσωπικό περίμενα σαν τρελός.Ειλικρινά ελάχιστες φορές έχω νιώσει τέτοια ανυπομονησία για συναυλία του Θανάση.Λίγο το ότι είχα να τον δω από την Άρτα, έπαιζε κι εντός έδρας μας, ήταν και κατά κάποιον τρόπο η τελευτάια καλοκαιρινή, δε θέλει και πολύ το πράγμα.
Αν και αρκετά υποτονικό το κοινό στην αρχή όπως ανέφεραν και τα παιδιά, προσωπικά όμως από την πρώτη κιόλας νότα εκστασιάστηκα και γενικά οι μπροστινοί δεν πέρναμε χαμπάρι.
Νομίζω πως το Άτμαν τελικά είναι το καλύτερο εναρκτήριο κομμάτι που έχω ακούσει σε συναυλία του Θανάση(μαζί με το περσινό Σαν Μικέλε) με το υπέροχο σόλο του Μυστακίδη (νομίζεις ότι θα πάιξει κανένα ρεμπέτικο) και την καταπληκτική ενορχήστρωση με τα πλήκτρα του Φώτη και τα κρουστά του Ντούβα να ξεχωρίζουν.
Το Σαν Μικέλε σε αντίθεση με πολλούς μου αρέσει περισσότερο στην φετινή του εκδοχή κι από όσο ξέρω η εκτέλεση του δίσκου πλησιάζει περισσότερο σ' αυτήν.Γενικά έχουμε να κάνουμε με ένα αριστουργηματικό κομμάτι όπως και να 'χει.
Η πλέιλιστ ήταν η στάνταρ, έμειναν εκτός η "παγώνα" της Ματούλας και το "όταν τραγουδάω".Μακάρι να είχαμε περισσότερες αλλαγές στο πρόγραμμα σε κάθε συναυλία, αλλα δυστυχώς ούτε πολλές συναυλίες κάνει το σχήμα ούτε χρόνος για πρόβες υπάρχει. :(
Δε χαλιέμαι καθόλου βέβαια,θεωρώ το πρόγραμμα εξαιρετικό.Πάρα πολλά κομμάτια είχαμε να τα ακούσουμε χρόνια στις συναυλίες κι άλλα εγώ προσωπικά δε τα 'χα ακούσει ποτέ(άτμαν,άδειοι τόποι).Σε γενικές γραμμές μόνο στο τέλος κάνει μια μικρή κοιλία, αλλά πάντα έρχεται ο διάφανος και βάζει τα πράγματα στη θέση τους. ;)
Το σχήμα όπως και η Ματούλα είναι απίστευτα βελτιωμένο σε σχέση με τα πρώτα λάιβ και μακάρι να κάτσουν οι εμφανίσεις του χειμώνα γιατί είναι κρίμα να σταματήσουν τώρα που άρχισε να απογειώνεται το πράγμα.
Για το ότι δεν ακούγεται καθόλου Σαμάνος δε μπορώ να δώσω κάποια εξήγηση, για μένα κακώς που δεν στηρίζει το δίσκο και πόσο μάλλον το συγκεκριμένο που (καλώς η κακώς) παραγκωνίστηκε αρκετά λόγω του Σαββόπουλου.

Μια συναυλία συνοδεύεται απο πάρα πολλά πράγματα, δεν είναι μόνο το εκτελεστικό μέρος, έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον και νομίζω πως όλοι μας.Σαφώς και κάποια πράγματα δε μ αρέσουν και συμφωνώ πως πάντα πρέπει να κάνουμε κριτική σ ότι μας αρέσει και σε ότι δεν, αλλά προσωπικά δεν κάθομαι να ξεψειρίσω τόσο πολύ τα πράγματα και να χαλιέμαι με κάποιες καταστάσεις.Όλη αυτή ιστορία, οι συναυλίες, τα τραγούδια του Θανάση, η κοιλάδα, οι παρέες που έχουν δημιουργηθεί είναι από τα πράγματα που με κάνουν απέραντα ευτυχισμένο όσο υπερβολικό κι αν μπορεί να ακούγεται.Η χθεσινή βραδιά τα είχε ΟΛΑ.Τι να πρωτοπω για το λάιβ, την απίστευτη παρέα, τα μπακστειτζ σκηνικά.Νιώθω απίστευτα τυχερός που είμαι μέρος αυτής της ιστορίας.Χθες λοιπόν ήταν από τις πιο όμορφες βραδιές της ζωής μου.Είχα πολύ καιρό να ξυπνήσω το πρωι μ' αυτό το συναίσθημα που νίωθεις όταν έχεις ζήσει κάτι μαγικό το προηγούμενο βράδυ.Ευχαριστώ πολύ λοιπόν όλα τα παιδιά της παρέας (κοιλάδας και μη) το Θανάση, τη Ματούλα, τη μπάντα για αυτές τις σπάνιες στιγμές που μας χαρίζουν.

Σόρρυ για το μελό και τον πολύ προσωπικό τόνο, άλλα έτσι μου έβγαινε. :Ρ

[Στα του "ελάχιστου" τώρα.Ο δίσκος θα κυκλοφορήσει σίγουρα τον επόμενο μήνα, όλα είναι σχεδόν έτοιμα.12 κομμάτια από τα οποία 6 λέει ο Θανάσης,3 ο Φώτης,1 ορχηστρικό και σε 2 μια συμμετοχή έκπληξη(δε ξέρω ή μάλλον δεν είμαι 100% σίγουρος για το όνομα).Του Χαρούλη πάλι μη το περιμένετε σύντομα.Πολύ δύσκολα πριν το Πάσχα.]

Υ.Γ.: Ο Μυστακίδης εκτός απο κιθάρα παίζει καταπληκτικά και Φώτη Σιώτα. ;)
Υ.Γ.2: Η Ματούλα είναι αστείρευτη στην παρουσίαση των μουσικών.Respect!
Υ.Γ.3: Γιαλαμά τελικά έκανα πολλές περικοπές κι έτσι δε σε έφαγα :(
Υ.Γ.4: Όλοι ΜΕΓΑ!
"...κι εμένα, που ξαγρύπνησα, με πιάνει η ανησυχία,
αν είναι οι αναμνήσεις μου ψεύτικες ή σωστές..."
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Εμφάνιση στην Πάτρα (24/9/10) 13 έτη 7 μήνες πριν, #31468

  • nicolasgiann21
  • nicolasgiann21's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 331
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 34
κρυστάλλινος αρουραίος έγραψε:
Με αρκέτη καθυστέρηση, περίπου στις 22.15, ξεκίνησε το λάιβ που εγώ προσωπικό περίμενα σαν τρελός.Ειλικρινά ελάχιστες φορές έχω νιώσει τέτοια ανυπομονησία για συναυλία του Θανάση.Λίγο το ότι είχα να τον δω από την Άρτα, έπαιζε κι εντός έδρας μας, ήταν και κατά κάποιον τρόπο η τελευτάια καλοκαιρινή, δε θέλει και πολύ το πράγμα.
Αν και αρκετά υποτονικό το κοινό στην αρχή όπως ανέφεραν και τα παιδιά, προσωπικά όμως από την πρώτη κιόλας νότα εκστασιάστηκα και γενικά οι μπροστινοί δεν πέρναμε χαμπάρι.
Νομίζω πως το Άτμαν τελικά είναι το καλύτερο εναρκτήριο κομμάτι που έχω ακούσει σε συναυλία του Θανάση(μαζί με το περσινό Σαν Μικέλε) με το υπέροχο σόλο του Μυστακίδη (νομίζεις ότι θα πάιξει κανένα ρεμπέτικο) και την καταπληκτική ενορχήστρωση με τα πλήκτρα του Φώτη και τα κρουστά του Ντούβα να ξεχωρίζουν.
Το Σαν Μικέλε σε αντίθεση με πολλούς μου αρέσει περισσότερο στην φετινή του εκδοχή κι από όσο ξέρω η εκτέλεση του δίσκου πλησιάζει περισσότερο σ' αυτήν.Γενικά έχουμε να κάνουμε με ένα αριστουργηματικό κομμάτι όπως και να 'χει.
Η πλέιλιστ ήταν η στάνταρ, έμειναν εκτός η "παγώνα" της Ματούλας και το "όταν τραγουδάω".Μακάρι να είχαμε περισσότερες αλλαγές στο πρόγραμμα σε κάθε συναυλία, αλλα δυστυχώς ούτε πολλές συναυλίες κάνει το σχήμα ούτε χρόνος για πρόβες υπάρχει. :(
Δε χαλιέμαι καθόλου βέβαια,θεωρώ το πρόγραμμα εξαιρετικό.Πάρα πολλά κομμάτια είχαμε να τα ακούσουμε χρόνια στις συναυλίες κι άλλα εγώ προσωπικά δε τα 'χα ακούσει ποτέ(άτμαν,άδειοι τόποι).Σε γενικές γραμμές μόνο στο τέλος κάνει μια μικρή κοιλία, αλλά πάντα έρχεται ο διάφανος και βάζει τα πράγματα στη θέση τους. ;)
Το σχήμα όπως και η Ματούλα είναι απίστευτα βελτιωμένο σε σχέση με τα πρώτα λάιβ και μακάρι να κάτσουν οι εμφανίσεις του χειμώνα γιατί είναι κρίμα να σταματήσουν τώρα που άρχισε να απογειώνεται το πράγμα.
Για το ότι δεν ακούγεται καθόλου Σαμάνος δε μπορώ να δώσω κάποια εξήγηση, για μένα κακώς που δεν στηρίζει το δίσκο και πόσο μάλλον το συγκεκριμένο που (καλώς η κακώς) παραγκωνίστηκε αρκετά λόγω του Σαββόπουλου.

Μια συναυλία συνοδεύεται απο πάρα πολλά πράγματα, δεν είναι μόνο το εκτελεστικό μέρος, έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον και νομίζω πως όλοι μας.Σαφώς και κάποια πράγματα δε μ αρέσουν και συμφωνώ πως πάντα πρέπει να κάνουμε κριτική σ ότι μας αρέσει και σε ότι δεν, αλλά προσωπικά δεν κάθομαι να ξεψειρίσω τόσο πολύ τα πράγματα και να χαλιέμαι με κάποιες καταστάσεις.Όλη αυτή ιστορία, οι συναυλίες, τα τραγούδια του Θανάση, η κοιλάδα, οι παρέες που έχουν δημιουργηθεί είναι από τα πράγματα που με κάνουν απέραντα ευτυχισμένο όσο υπερβολικό κι αν μπορεί να ακούγεται.Η χθεσινή βραδιά τα είχε ΟΛΑ.Τι να πρωτοπω για το λάιβ, την απίστευτη παρέα, τα μπακστειτζ σκηνικά.Νιώθω απίστευτα τυχερός που είμαι μέρος αυτής της ιστορίας.Χθες λοιπόν ήταν από τις πιο όμορφες βραδιές της ζωής μου.Είχα πολύ καιρό να ξυπνήσω το πρωι μ' αυτό το συναίσθημα που νίωθεις όταν έχεις ζήσει κάτι μαγικό το προηγούμενο βράδυ.Ευχαριστώ πολύ λοιπόν όλα τα παιδιά της παρέας (κοιλάδας και μη) το Θανάση, τη Ματούλα, τη μπάντα για αυτές τις σπάνιες στιγμές που μας χαρίζουν.

Σόρρυ για το μελό και τον πολύ προσωπικό τόνο, άλλα έτσι μου έβγαινε. :Ρ

[Στα του "ελάχιστου" τώρα.Ο δίσκος θα κυκλοφορήσει σίγουρα τον επόμενο μήνα, όλα είναι σχεδόν έτοιμα.12 κομμάτια από τα οποία 6 λέει ο Θανάσης,3 ο Φώτης,1 ορχηστρικό και σε 2 μια συμμετοχή έκπληξη(δε ξέρω ή μάλλον δεν είμαι 100% σίγουρος για το όνομα).Του Χαρούλη πάλι μη το περιμένετε σύντομα.Πολύ δύσκολα πριν το Πάσχα.]

Υ.Γ.: Ο Μυστακίδης εκτός απο κιθάρα παίζει καταπληκτικά και Φώτη Σιώτα. ;)
Υ.Γ.2: Η Ματούλα είναι αστείρευτη στην παρουσίαση των μουσικών.Respect!
Υ.Γ.3: Γιαλαμά τελικά έκανα πολλές περικοπές κι έτσι δε σε έφαγα :(
Υ.Γ.4: Όλοι ΜΕΓΑ!


+1.000 KAΡΜΑ! :laugh:
Άραγε υπήρξαμε ποτέ;Στα όνειρα μας...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Εμφάνιση στην Πάτρα (24/9/10) 13 έτη 7 μήνες πριν, #31469

  • marina g.
  • marina g.'s Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 321
  • Κάρμα: 16
κρυστάλλινος αρουραίος έγραψε:
Σόρρυ για το μελό και τον πολύ προσωπικό τόνο, άλλα έτσι μου έβγαινε. :Ρ

'Eτσι είναι το αρουράκι μας... Γλυκό κι ευαίσθητο!!! :blush:
To pio wraio frouto einai to peponi...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Εμφάνιση στην Πάτρα (24/9/10) 13 έτη 7 μήνες πριν, #31470

  • ANDREAZ
  • ANDREAZ's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 11
  • Κάρμα: 0
Συμφωνώντας απόλυτα με τον Αρουραίο ;) επανέρχομαι για να προσθέσω κάτι σχετικοάσχετο...

Θεωρώ ότι ο Σιώτας αποτελεί πλέον βασικό παράγοντα στη διαμόρφωση του ύφους των κομματιών του Θανάση ( όσο αφορά στα live ).Δεν είναι απλά ένα βιολί που παίζει κάποιες νότες, αλλά έχει καθοριστικό ρόλο στη τελική μορφή του ύφους των κομματιών κάνοντας τη συγκεκριμένη χρήση των εφφέ και του συνθεσάιζερ, με τρόπο που έχει εμποτιστεί πλέον μέσα μας (σε μένα τουλάχιστον) και δε ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να συνηθίσω την όποια απουσία του-αντικατάστασή του- στο μέλλον.Τα γράφω έχοντας στο μυαλό μου τη συναυλία του Σωκράτη στα Καστέλια φέτος το καλοκαίρι, που έπαιξε χωρίς το Σιώτα εκείνη τη βραδιά και ... είχα ένα θεματάκι.Πολλαπλά ανάλογο θά 'χω σε αντίστοιχη περίπτωση του Θανάση.

Και μη ξεχαστώ...Εμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος απ'τα τύμπανα του Ντούβα , γιατί κι αυτά έχουν πολύ σημαντικό ρόλο στο ύφος του Θανάση και μετά απ' τον καλό -ναι μεν αλλά - Ινδό του Polis ησύχασα κάπως... :)

Πολλά μπράβο σ' όλους...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Εμφάνιση στην Πάτρα (24/9/10) 13 έτη 7 μήνες πριν, #31471

  • alterhoh
  • alterhoh's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 68
  • Κάρμα: 6
ANDREAZ έγραψε:
Εμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος απ'τα τύμπανα του Ντούβα , γιατί κι αυτά έχουν πολύ σημαντικό ρόλο στο ύφος του Θανάση (...)

Έτσι ρε αδερφέ, έτσι! Πέστα! Επιτέλους το παληκάρι αυτό να λάβει τα εύσημα που δικαιούται!
Με το ζόρι (ίσως και καθόλου) πετύχαινα καλά σχόλια στις συζητήσεις για το φετινό σχήμα για τον Σώτο. Ανερχόμενος μουσικός ο οποίος, αν συνεχίσει με τους ρυθμούς αυτούς (παίζει αδιάκοπα σε αρκετά διαφορετικά μουσικά εργαστήρια, τώρα τελευταία), σε λίγα χρόνια θα κατέχει περίοπτη θέση στο εγχώριο δυναμικό μουσικών.
Ride on mate!
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: