Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 14 έτη 4 μήνες πριν, #30732

  • Nautikos
  • Nautikos's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 32
  • Κάρμα: 2
Re paidia, gia to finale ston Pexlivani, me thn mpouzoukomana sta dontia ala Hendrix ti lete??? :woohoo:
Μ' αν κανείς τα μάτια κλείσει μαστιγώστε τον αδέρφια,
μαστιγώστε τον για να 'χει,
να 'χει ορθάνοιχτα τα μάτια
και φλεγόμενες πληγές...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 14 έτη 4 μήνες πριν, #30733

  • jamesmc
  • jamesmc's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 15
  • Κάρμα: 1
την ξανακουω αυτην την στιγμη την χθεσινη συναυλια,για την ακριβεια βρισκομαι στον "βραχνο προφητη". μια χαρα ηταν παιδια.

θα βαλω κανα τραγουδι αν βρω κανενα που δεν "εκτιθομαστε" (που λεγε και ο σωκρατης στα πολυ μεθυσμενα του) τοσο πολυ. αν και θα εχουν μπει απειρα στο youtube φανταζομαι.

καλυτερα μου ακουγεται σημερα η ματουλα. ειναι βεβαια και οτι εχει πιασει η ηχογραφηση πραγματα που δεν ακουγοταν εκει live. "παξιμαδια" εχει τωρα.

τελος παντων και hendrix το επαιξε και χαβαλε εκανε και γουσταρε πολυ. το μονο προβλημα ειναι οτι δεν "γκρουβαρει" σε ολα τα κομματια η μπαντα και πως να γινει αυτο στο δευτερο live. και η λαικεδελικα εκαναν κατι μπακες (κοιλιες) ωρες-ωρες και καθοταν ο θανασης απο πισω και τους κοιταζε με απογνωση.

οσο για τις κουβεντες αλλοι ελυναν γκομενικα αλλοι απο που το παιζει ο θανασης αυτο το κομματι να το παιξουμε κι εμεις. δεν βαριεσαι.

εγω λεω, μπορουμε να εχουμε μια τετοια φαση την βδομαδα; εγω αυτο θα ηθελα...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 14 έτη 4 μήνες πριν, #30734

  • meganisi
  • meganisi's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 87
  • Κάρμα: 0
Τελευταία Επεξεργασία: 14 έτη 4 μήνες πριν, από τον/την meganisi.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 14 έτη 4 μήνες πριν, #30735

  • Blacksatin
  • Blacksatin's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σε όλους.

Παρεβρέθηκα κι εγώ εχθές στη συναυλία, μετά από πολλούς μήνες αποχής. Δεν θα προσπαθήσω να κάνω κριτική στις επιλογές του Θανάση, διότι είμαι βέβαιη πως έχει καλούς λόγους που τις έκανε, όμως δε μπορώ να αφήσω ασχολίαστα μερικά πράγματα, ειδωμένα πάντα από τη δική μου οπτική γωνία, και βιωμένα σύμφωνα με τη δική μου αισθητική...


Πρώτα από όλα, θέλω να αναφερθώ σε αυτούς που πέταξαν τα μπουκάλια (τα οποία ήταν δύο). Μόνο ως απολίτιστους μπορώ να τους δω, χρησιμοποιώντας ευγενή χαρακτηρισμό. Αυτή είναι η ποιότητα που μας δίδαξε ο Θανάσης; Ή τελικά αυτή είναι η ποιότητα των "νεοφερμένων" στο Θανασοπουλέικο; Αντικειμενικά απαράδεκτο,ζωώδης συμπεριφορά, αταίριαστη παντελώς με τα τραγούδια, τη νοοτροπία και τη μουσική του Θανάση. Αταίριαστη και με τους φανατικούς οπαδούς του. Ντροπή κι αίσχος, ελπίζω πως από το δικό μου και τα υπόλοιπα posts έγινε κατανοητό πως τέτοιοι άνθρωποι και συμπεριφορές, are simply not welcome.

Επίσης απαράδεκτο θεωρώ το να περιμένουν κάποιοι να πουν τα νέα τους σε συναυλία, ειδικά του Θανάση και ειδικά σε έντονο τόνο. Νομίζω πως οι περισσότεροι από εμάς ενοχλήθηκαν από τις συζητήσεις των πίσω- μπροστά- δίπλα. Προσωπικά πάω για να απολαύσω τη φωνή του Θανάση και την απίστευτη μουσική του, και πάντα εκεί επικεντρώνομαι, γιατί οι συναυλίες του είναι πάντα κατι που θυμάμαι για πολύ καιρό, και μου αφήνει μια ευχάριστη αίσθηση. Η συγκεκριμένη συναυλία δε με άφησε να φύγω με την ίδια γλυκιά γεύση, για πρώτη- κι ελπίζω τελευταία- φορά.

Κάτι άλλο που θα ήθελα να σχολιάσω, είναι η καινούρια σύνθεση της μπάντας. Ούτε εγώ ενθουσιάστηκα, μα δώστε λίγο χρόνο. Να "ψηθούν" μαζί, να βρούν τους ρυθμούς τους. Να μπουν στο νόημα, να τους δείξει κι ο Θανάσης τί θέλει. Καμία σύγκριση με τους Λα'ι'κεδέλικα δεν είναι δυνατό να γίνει, για τον πολύ απλό λόγο πως εκείνοι -και σαν μουσικοί και σαν σύνθεση- ήταν, είναι και θα είναι ταβάνι για όλους εμάς. Η εκτέλεση του Σιμούν, απογοητευτική...

Η Ματούλα... Σωστά προειπωμένο, το δεύτερο "παραστράτημα" του Θανάση. Ναι,θεατρική παρουσία με πολλές δυνατότητες βελτίωσης, ελίζω. Φωνητικά όμως... Δεν είναι πως δεν το έχει, ιδιαίτερη χροιά, γλυκιά ορισμένες φορές, όμως τη θεωρώ αταίριαστη με το είδος μουσικής και το Θανάση. Δε μου άρεσε, δεν πέρασα καλά όταν τραγουδούσε, καμία ερμηνεία της δε με έκανε να ανατριχιάσω. Δεν είναι όλοι καλοί σε όλα, δεν τρέχει και τίποτα. Σύγκριση με τη Μάρθα απλώς δεν υπάρχει, είναι για μένα- και για πολλούς από εσάς φαντάζομαι- αξεπέραστη. Μακάρι να την ξαναβλέπαμε στο πλευρό του Θανάση.

Για άλλη μια φορά θυμήθηκα γιατί θαυμάζω το Θανάση όχι μόνο σαν μουσικό- τραγουδιστή αλλά και σαν άνθρωπο. Με συγκίνησε η αναφορά στη δολοφονία ακτιβιστών στη Γάζα, μακάρι όλοι οι τραγουδιστές- τραγουδοποιοί να είχαν τέτοιο ήθος. Καλώς ή κακώς, το κοινό τους πάντα επηρεάζεται. Απίστευτη και η ατάκα του, που έκανε όλους μας να σκεφτούμε λίγο παραπάνω: "Προτιμώ να είμαι ανασφαλής κι ελεύθερος παρά ασφαλής και σκλαβωμένος", απίστευτα επίκαιρη σε μια εποχή που εκλιπαρούμε για λίγη ασφάλεια ξεχνώντας ιδανικά και αξιοπρέπεια. Πάντα έτσι Θανάση!

Αυτό που μου έφτιαξε το βράδυ ήταν η παρουσία του Χαρούλη, και φυσικά η ερμηνεία του. Απίστευτος και μαγευτικός όπως πάντα, τί να σχολιάσει κανείς για το Γιάννη...

Χάρηκα πολύ που είδα πως κι άλλοι εντυπωσιάστηκαν από την ποιοτική επιλογή των πινάκων των Van Gogh και Bosch, πολύ όμορφη ιδέα και έφτιαξε ένα πολύ όμορφο σκηνικό!

Τέλος, θέλω να πώ πως έφυγα με πονοκέφαλο, λίγη απογοήτευση και σίγουρα εκνευρισμένη από τη συμπεριφορά κάποιων ( κάποιος που το ποτό τον ήπιε αντί να το πιεί χτύπησε το αγόρι μου στο κεφάλι), όμως θα ήταν σοφό να μην κρίνουμε τις επιλογές του και να δώσουμε χρόνο, και ίσως στις "οικογενειακές" συναυλίες τα πράγματα να είναι καλύτερα. Στο κάτω-κάτω, δε μπορεί να επιλέξει ο Θανάσης ποιοί θα είναι στις συναυλίες, μπορούμε όμως εμείς να τους δείξουμε πως είναι ανεπιθύμητοι. Ανυπομονώ για τις μικρότερες συναυλίες, που θα είμαστε "εμείς κι εμείς" :-).
Τελευταία Επεξεργασία: 14 έτη 4 μήνες πριν, από τον/την Blacksatin.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 14 έτη 4 μήνες πριν, #30736

  • polfos
  • polfos's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 29
  • Κάρμα: 0
Εγώ συνολικά πέρασα καλά όχι μόνο γιατί είχα καιρό να ακούσω Θανάση (από Σεπτέμβριο). Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα, βέβαια, αλλά η μπάντα ήταν παραπάνω από αξιοπρεπής. Ας πούμε τα διάφορα σόλα μου άρεσαν, ειδικα μπασο και κλαρινο, ενώ με τα τραγούδια της Ματούλας (που δε μου αρεσαν)και του Χανιώτη (που ήταν οκ) περισσότερο με ενόχλησε το ότι δεν ήταν πιο νωρίς στο πρόγραμμα και ήταν στο τελείωμα.
Μου άρεσαν ακομη πολύ τα σκηνικά, ωραίοι οι πίνακες!
Η Ματούλα ανεκτή για συναυλίες, δεν ξέρω αν στο δίσκο θα μου αρέσει, αλλά δε με ενοχλεί ας πουμε το οτι ειπε την κοιλαδα. Στο κατω κατω κι αυτο πειραμα ειναι, δε χαθηκε κι ο κοσμος. Το ηπειρωτικο το ειπε πολυ καλα, ανατριχιασα κι εγω εκει.
Χαρουλης: δεν μου αρεζε ποτε, δε μου αρεσει και τωρα. Δε θελω να κανει δισκο μαζι του ο Θανασης, θεωρω ότι είναι πισωγυρισμα. Αλλά αμα θέλει ο Θανάσης, νταξ, τι να κανουμε.
Σιώτας: μελό. Δεν θέλω άλλο. Μείνε στο βιολί σου. Ουτε το καινουργιο που ειπε μ'αρεσε.
Η παρουσιαση των μουσικων δεν με τρελανε, αλλα οκ, δεν ειναι οτι θα την βαλουν και σε δισκο. Αφου περνουσαν καλα μεταξυ τους, όλα καλά, δεν έπαθα και τίποτα πια.
Επειδή είμαι Σαββοπουλικός, η Παράγκα ήταν ωραία έκπληξη και μου φαίνεται πολύ απογοητευική η αντιμετωπιση της απο τους περισσοτερους κοιλαδιτες. Ειναι κρίμα που ο Σαββοπουλος (όσον αφορά το έργο του) δεν εχει την αναγνωριση που του αξίζει στην κοιλάδα. Θα καταλάβαινε περισσότερο ο κόσμος την επιλογή του θανάση, αλλά και την εκλεκτική συγγένεια που έχουν οι δύο καλλιτεχνες παρα τη χρονική απόσταση. Αλλά βεβαια αυτό είναι παλιά κουβέντα (βλεπε σαμανο).
Η κουβεντα του κοσμου: θυμαστε που ο καημενος ο Σατναμ περσυ εκανε "Σσσσστ" στο κοινό για να ακούγονται τα κρουστά; Ε, το ανοιχτό θέατρο γιατί να αποτελεί έκπληξη;;;
Το μπουκαλι.... απογοητευση. Θεωρω οτι αξιζει να σχολιαστει, γιατι ειναι χαρακτηριστικο της συγχυσης που επικρατει στο ελληνικο μουσικό κοινο. Οπως ειχε πει ο Αγγελακας σε μια απο τις τελευταιες συναυλιες με τις τρυπες: "μουσική και ποδόσφαιρο δεν πάνε μαζί". Η φράση είναι χαρακτηριστική. Για μενα ο Θανασης επρεπε να κανει ότι εκανε κι ο Μορισσευ, αν και με τιμά πολύ το ότι διάλεξε να μείνει και να παίξει από σεβασμό για τους ανθρώπους που έδωσαν λεφτά για να έρθουν και να τον ακούσουν. Μην εκπλήσεστε με το μπουκάλι παντως. Συμβαινει στα γηπεδα, αρα θα συμβει και στο θεατρο, εφοσον επιτρεπονται άλλα πιο παράδοξα....
όπως τα συνθήματα. Θεέ μου, η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Και στην αρ΄χη ήταν καμιά εικοσαριά οι κόπανοι. Αλλά μετα η βλακεία επεκτάθηκε σε πολλούς. Είναι δυνατόν; δεν μπορώ να το χωνέψω. Πως μπορεί όταν τελειώνει ένα τραγούδι, όπως ο αποσπερίτης το πρώτο πράγμα που σου έρχεται στο μυαλό να είναι "φονιάδες των λαών..." Στο δε έρμο αερικό τα συνθηματα αρχισαν πριν τελειωσει το τραγουδι. Απογοητευση. Οι ανθρωποι αυτοι ηρθαν να διαδηλωσουν, όχι να ακουσουν μουσικη. Δε νομζιω να καταλαβαν και ποτε τι ειναι η μουσικη, ποσο αγνο και αμολυντο πραγμα είναι. Φταιει κι ο Θανασης βεβαια γιαυτο. Περσυ ας πουμε ειχε αφησει κάτι τυπους να ανεβουν με ενα πανω στη σκηνη και μια κοπελα διαβαζε ενα κειμενο. Η ουσια της διαδηλωσης;;; ΚΑΜΙΑ. γιατί αν ήθελαν να ακουστούν, θα πηγαιναν στην Ιερά Οδό ή στην Πέτρου Ράλλη να διαδηλώσουν σε τίποτα μπουζούκια για να τους ακούσουν και αυτοί που χρειάζεται περισσότερο να τους ακούσουν, όχι το κοινό του θανάση που μαλλον θα συμφωνει μαζι τους. Αλλά βεβαια στην ιερά οδό έχει μπράβους....

Συμπερασμα: η συναυλία καλή, το κοινό χάλια.
Άκουσα χθες από μια φίλη για ενα γνωστο της ο οποιος εχει σταματησει να πηγαινει σε συναυλιες λογω του κοινου. Και πραγματικα αρχιζω να νιωθω κι εγω ετσι. Απογοητευτηκα αντιστοιχα και σε συναυλια του Αγγελακα περσυ, σαν γηπεδο. Ειδικα το χθεσινο ήταν αίσχος. Αν ημουν ο Θανασης θα εκανα συναυλιες ξανα μονο σε μπουατ το πολύ για 50 άτομα, κι ας έχει και φυστίκια εκεί.
Χειμερινοί Κολυμβητές και πάλι Χειμερινοί Κολυμβητές. Πολύ πιο ανθρώπινες συναυλίες...
Τελος παντων. Ελπιζω να μη σας κουρασα με το σεντονι μου. Φανταζομαι πολλοι θα με λετε μαλ..α ήδη. Δε βαριεσαι...
Τελευταία Επεξεργασία: 14 έτη 4 μήνες πριν, από τον/την polfos.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 14 έτη 4 μήνες πριν, #30737

  • palalos
  • palalos's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 55
  • Κάρμα: -8
Nautikos έγραψε:
Re paidia, gia to finale ston Pexlivani, me thn mpouzoukomana sta dontia ala Hendrix ti lete??? :woohoo:

πολύ γέλιο!!!και γ@μώ! είχε πολλά κέφια ο Θανάσης!!!!! :laugh:
"....Πραίτορες, βράχοι πάνω μου σωρό μα 'γω θα αναστηθώ ....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: