Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 13 έτη 11 μήνες πριν, #30715

  • aqzilla
  • aqzilla's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 4
  • Κάρμα: 0
Το τραγούδι με την παράγκα που τραγούδησε ποιο είναι??
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 13 έτη 11 μήνες πριν, #30716

  • melia
  • melia's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 286
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 9
aqzilla έγραψε:
Το τραγούδι με την παράγκα που τραγούδησε ποιο είναι??



2 χρονια πριν!
νηφαλια και παράλογη η γη που περπατώ.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 13 έτη 11 μήνες πριν, #30717

  • IGITIHI
  • IGITIHI's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 80
  • Κάρμα: 0
Τη συναυλία την περίμενα πώς και τι, ιδιαίτερα επειδή το ηθικό μου δεν είναι και πολύ ανεβασμένο τον τελευταίο καιρό (κι ήρθε και η τραγωδία με την αποστολή στη Γάζα και με αποτέλειωσε). Έχοντας διαβάσει τις κριτικές για το Μεταξοχώρι, ομολογώ ότι φοβόμουν λίγο για όσα θα βλέπαμε. Η αίσθηση που μου μετέφεραν οι περισσότερες ήταν ότι δεν μιλούσαν απλώς για τα προβλήματα που κάθε νέο σχήμα έχει αλλά για σοβαρές παραφωνίες. Ειδικά για τη Ματούλα, παραλίγο να μου δημιουργηθούν προκαταλήψεις πριν καν την ακούσω για πρώτη φορά.

Η πρώτη εντύπωση, πριν ξεκινήσει η συναυλία, ήταν άριστη: ωραία ιδέα οι δύο τεράστιες κορνίζες και πολύ όμορφες οι εικόνες που αργότερα προβλήθηκαν πάνω τους, ειδικά κάποιες ασπρόμαυρες φωτογραφίες και οι πίνακες του Bosch και του Van Gogh.

Πολύ όμορφο και το ξεκίνημα με Άτμαν. Η παρέμβαση του Χανιώτη στην Αγρύπνια επίσης μου άρεσε, πολύ δυνατή στιγμή. Ο San Michelle είναι ωραίο τραγούδι, το είχα ακούσει ζωντανά και πέρυσι, αλλά με το κλαρίνο του Γιάννη άλλαξε επίπεδο. Έ-ξ-ο-χ-ο! Και επιτέλους ανεβαίνει στη σκηνή και η Ματούλα. Η Ματούλα που δεν τραγουδάει σαν τη Μάρθα, δεν κινείται σαν τη Μάρθα, δεν είναι η Μάρθα... Ε, ναι, δεν είναι η Μάρθα, πάρτε το απόφαση! Μια χαρά φωνή έχει το κορίτσι και πολύ κέφι και αυτοπεποίθηση. Το αγιάζι το είπε πολύ καλά και γενικά μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, ανυπομονώ για το επόμενο live. Ειδικά στο Μιλώ Για Σένα, Γιάννης και Ματούλα έδωσαν ρέστα και, δικαίως, έγινε χαμός. Τα ηπειρώτικα επίσης τα ευχαριστήθηκα, ειδικά το Ζαλίζομαι. Είναι από τα πιο αγαπημένα μου παραδοσιακά και θα μπορούσαν έυκολα να με απογοητεύσουν αλλά αυτό δεν συνέβη, το αντίθετο μάλιστα. Πρέπει ακόμα να καταγράψω τη φοβερή ατάκα του Θανάση: "Βάλαμε ένα κοριτσάκι στην παρέα και γίναμε άνθρωποι. Πέρυσι ήμασταν ορχήστρα κανονική: μόνο όρχεις!"

Κατά τα λοιπά, ξεχώρισαν τα solo που ακούσαμε στην ορχηστρική εκτέλεση του Βάλε Κρασί (θεός ο Ντούβας και πολύ ενδιαφέρον το 2λεπτο του Μπουκάλη, συνήθως τα solo στο μπάσο τα βαριέμαι), τα κεντήματα του κλαρίνου και η αναβαθμισμένη παρουσία του Πολυζωγό στην τρομπέτα: είναι πολύ καλός παίκτης και άρχισε να το δείχνει. Ο Παντέλης νομίζω ότι είναι ο πιο εσωστρεφής από την ορχήστρα, όταν εγκλιματιστεί πλήρως θα γίινει ακόμα καλύτερος. Οι υπόλοιποι ήταν στα γνωστά τους υψηλά επίπεδα, αν και θα ήθελα να ακούσω έστω ένα τραγουδάκι από το Μήτσο. Την Υπόγα ας πούμε.

Η μεγαλύτερη έκπληξη ήταν η παρουσίαση της ορχήστρας: ΑαΑλη-ΤηΜεΔιχωςΜα-ΔιχωςΠαΠα-ΚαιΔιχωςΣπι \ ΤιΑαΑλη!!! Άπαιχτο, όπως και η συνέχεια. Θυμάστε μια αντίστοιχη φάση στο Λυκαβηττό όπου η Μάρθα έκανε την παρουσίση στα "κινέζικα" και είχαμε κόψει φλέβες από τη βαρεμάρα ώσπου να τελειώσει; Ε, καμία σχέση! Reggea-Ska και πολύ γέλιο. Ο Θανάσης το καταευχαριστήθηκε νομίζω, ειδικά τη στιγμή που σήκωσε το "κύπελλο" εν μέσω αποθέωσης. Όλη τη βραδιά είχε πολύ κέφι και αυτός και η μπάντα και όλοι μας. Σε κάποια άλλη στιγμή σόλαρε στη μπουζουκομάνα με τη μύτη ή τη γλώσσα, θα σας γελάσω ποιο απ' τα δύο.

Μια σημαντική αλλαγή ήταν ότι πλέον η Ανδρομέδα δεν ήταν το τελευταίο κομμάτι της βραδιάς, παίχτηκε αρκετά νωρίτερα. Δεν μου άρεσε η εκτέλεση του Σιμούν, που έχει ήδη γίνει ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια, εξαιτίας των προβλημάτων με τον ήχο. Μετά απο 3 γεμάτες ώρες, τα κουρασμένα κοκκαλάκια μου με ανάγκασαν να αποχωρήσω, την ώρα που τελείωνε η Τράτα. Δεν ξέρω τι ακολούθησε αλλά έφυγα πολύ γεμάτος. Πάντα τέτοια, και εις άλλα με υγεία. Α, και μην ξεχάσω: Ματούλα, μην ακούς τίποτα, ήσουν σούπερ ουάου. Εις το επανειδείν!

Μπορεί η κριτική μου να σας φαίνεται υπερβολικά θετική αλλά ειλικρινά ανέμενα μια βραδιά σαν τη χτεσινή εδώ και μήνες και δεν απογοητεύθηκα. Θεωρώ πως βοήθησε το γεγονός ότι κρατούσα μικρό καλάθι μιας που επρόκειτο για νέο σχήμα αλλά και το ότι δεν πήγα στο Θέατρο Πέτρας περιμένοντας να ακούσω τους Λαϊκεδέλικα, τη Μάρθα ή ό,τι αλλο απ' τα παλιά κι αγαπημένα. Πήγα για κάτι καινούργιο και ως τέτοιο το κρίνω. Και γενικά θεωρώ ότι είναι λάθος να έχει κανείς την προσδοκία να δει κάτι πολύ συγκεκριμένο. Οι συγκρίσεις θα είναι αναπόφευκτες και τα συμπεράσματα πάντα αρνητικά: δεν μοιάζει με τους Λαικεδέλικα, αρα δεν είναι καλό. Χαίρομαι που η νέα μπάντα έδειξε τόσο θετικά δείγματα ώστε δικαιούμαι να ελπίζω ότι στο άμεσο μέλλον θα απογειωθεί.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 13 έτη 11 μήνες πριν, #30718

  • aqzilla
  • aqzilla's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 4
  • Κάρμα: 0
melia έγραψε:
aqzilla έγραψε:
Το τραγούδι με την παράγκα που τραγούδησε ποιο είναι??



2 χρονια πριν!


thx melia
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 13 έτη 11 μήνες πριν, #30720

  • chameleon
  • chameleon's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 394
  • Κάρμα: 2
Ο μοναδικός που τα τελευταία χρόνια πειραματίζεται τόσο πολύ μουσικά είναι ο Θανάσης...πάρτε παράδειγμα τον Μάλαμα π.χ. όπου φέτος πάλι τα ίδια! ούτε τον άνθρωπο στα φώτα δεν πρέπει να έχει αλλάξει. Ο Θανάσης σε κάθε του καινούρια σειρά εμφανίσεων πάντα κάνει αλλαγές. Δεν έχει νόημα να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω με ορισμένους...εννοείται οτι ο καθένας έχει την αποψή του ρε παιδιά, δεν τρέχει και τίποτα! εγώ αυτό που άκουσα εχτές μου άρεσε! όχι οτι δεν υπήρχε ηλεκτρισμός όμως ρε σείς...το παληκάρι στην κιθάρα έπαιζε παπάδες καθόλη την διάρκεια της συναυλίας σε σημείο όπου τα κομμάτια της αγρύπνιας ήτο σχεδόν ίδια με τις στουντιακές. Πραγματικά έχω την απορία (και δεν το λέω ειρωνικά αυτό) εάν οι της αρένας και μπροστά, μπροστά ακούνε το ίδιο με κάποιον που κάθεται ψηλά και στην ίδια ευθεία με την κονσόλα όπου θεωρητικά και πρακτικά υπάρχει η καλύτερη ακουστική.απο άποψης ήχου νομίζω οτι το (πέστο και έτσι) δεύτερο μέρος ήταν αρκετά δυνατά η ηλεκτρική και η τρομπέτα και δεν ακουγόταν οι φωνές της ματούλας και του Χανιώτη. για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η δύναμη της μπάντας ακούει στο όνομα Μυστακίδης...έστω και χωρίς το μακρύ μαλλί εξακολουθεί να είναι παικταράς και leader της μπάντας. Η Ματούλα όχι απαραίτητα κακή αλλά πρ΄ςο το παρών αδιάφορη...σαφώς και υπήρχαν ατυχείς επιλογές (η κοιλαδα μωρέ θέλει μπασα φωνή...θα ήθελα κάποτε να την ακούσω απο τον Ψαραντώνη##άσχετο αλλά τώρα μου΄ρθε##, απο την άλλη το βλαχονησιώτικο ''παξιμάδια'' μου άρεσε γιατί ήταν εντελώς διαφορετικο).

καταλήγοντας θα έλεγα να αφήσουμε ρε παιδιά τις μάταιές συγκρίσεις με το παρελθόν! καταντάει κουραστικό...αφήστε τον Θανάση να κάνει την δουλειά και να μας εκπλήσει συνεχώς είτε θετικά είτε αρνητικά!!! τέτοιες απόψεις μου φέρνουν στο μυαλό τους πατεράδες μας να λένε για τον Πελέ ότι ήταν παικταράς και όλοι αυτοι που παίζουνε τώρα ποδόσφαιρο δεν είναι τίποτα!!!

Υ.σ.1 τρομερό το σύστημα με τα εισητήρια!!! αυτόι που είχαν πάρει voucher απο πρίν και ήταν θεωρητικά προνομιούχοι περίμεναν πιο πολύ στην ουρά!!! μπράβο μάγκες!!! μεγάλη σκέψη κάνατε ρε τες-αλή (που έλεγε και ο Φώτης)

Υ.σ.2 μπράβο στούς μάγκες που πέταξαν μπουκάλια στην μπάντα. απορώ πώς δεν τους πλακώσαν στις κλωτσίες οι διπλανοί τους! ήθελα να ήξερα εάν ήταν κάποιος άλλος καλλιτέχνης τί θα έκανε άραγε ειδικά στο τελευταίο που τραβήχτηκε ο θανάσης...παληκάρια άμα δεν το αντέχετε το ρημάδι, αφήστε το...σας χαλάει ρε...μη πινιεις...

Υ.σ.3 Πέρσι είχε σαφώς πολύ περισσότερο κόσμο...

τα σέβη μου,
κουβεντιάζουν δυο φίλοι
-καλά καπνίζεις ακόμα?
-Ναι..εσύ το έχεις κόψει?
-ουου!!τώρα...έχω πολύ καιρό...
-πόσο καιρό δηλαδή?
-3 χρόνια,6 μήνες και 13 μέρες....
-άστο ρε...δεν το...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θέατρο Πέτρας - 31/05/10 : Reviews 13 έτη 11 μήνες πριν, #30722



Η σωστή αντίδραση στο μπουκάλι....
Τελευταία Επεξεργασία: 13 έτη 11 μήνες πριν, από τον/την Στέφανος Λαμπρίδης.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: