Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Θανάσης και Διονύσης: Εντυπώσεις

Re:Θανάσης και Διονύσης: Εντυπώσεις 15 έτη 7 μήνες πριν, #26890

  • kef
  • kef's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 8
  • Κάρμα: 0
καλημέρα!!!χθες ο θανάσης ήταν εδω......[ζακυνθο]
είναι η πρώτη φορα που τον βλέπω....ήταν κ οι 2 πολυ καλοι...εαν κ πιστεύω ότι μονος ο θανάσης θα ήταν καλύτερος....η αληθεια είναι πως δεν ήμασταν καθόλου καλο κοινο αφου ελάχιστοι άνθρωποι είχαμε παει κ ξέραμε ότι ο παπακων/νου ειναι ο θανασης κ όχι ο βασίλης.... :blink:
ενώ λίγοι ημασταν αυτοί που τραγουδαγαμε κ ''φωναζαμε'' για το θαναση..
ωστόσο ειπε τραγουδια υπέροχα κ δεν χάλασε τη βραδια αλλα ούτε κ τον ίδιο η ''αγνοια'' τ κοινου!!!!αν κ ισως θα ήταν πιο άνετος αν είχε κ δικο τ κοινο.....
[ελπίζω να γράφω στο καταλληλο θεμα...]<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: kef, στις: 26/08/2008 11:17
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανάσης και Διονύσης: Εντυπώσεις 15 έτη 7 μήνες πριν, #27091

  • damienakos
  • damienakos's Avatar
Εντυπώσεις από Ξάνθη:
Καταρχήν, είχε αρκετό Θανασόκοσμο στην Ξάνθη και γενικότερα θερμό κοινό. Πρώτα απ' όλα, ντροπή στους μπράβους της δημοτικής αρχής που είχαν κλείσει με σκοινιά το χώρο μπροστά από τη σκηνή και δεν άφηναν τον κόσμο να περάσει. Ευτυχώς τη λύση έδωσε ο Θανάσης, με αρκετά σωστή τοποθέτηση. Είπε \"Η αλήθεια είναι πως έχω συνηθίσει να παίζω με κόσμο μπροστά στη σκηνή και επειδή τα μόνα σκοινιά που δεν πρέπει να περνάμε είναι αυτά της ευγένειας, περάστε μπροστά, αλλά καθήστε κάτω ώστε να βλέπουν και οι πίσω\".. Εύγε Θανάση!
Στη συνέχεια συνεχίστηκε το πρόγραμμα με ορισμένες περικοπές είναι η αλήθεια και το Θανάση να λέει και το \"Σαν Αστραπή\". Εντυπώσεις από εδώ δεν χρειάζονται, τα ξέρουμε νομίζω... :) Πριν το Αερικό είχαμε ευχαριστίες από το Σαββό προς δημοτική αρχή, εν μέσω γιουχαϊσμάτων, τα οποία τον ανάγκασεν να το θέσει αλλιώς και να πει \"Ευχαριστούμε τις γιορτές ομοδόξων και ετεροδόξων\". Στο τέλος του Αερικού ο Θανάσης είπε πως μας θέλει πάντα έτσι, ατίθασους!
¼ταν ανεβήκανε ξανά στη σκηνή (με το Πέντε Μάγκες στον Περαία) κάτι παλικάρια εμφάνισαν μία κολοκύθα filled with ούζο με καλαμάκια από πάνω, και προσέφεραν στους καλλιτέχνες. Ο Θανάσης ευγενικά αρνήθηκε ο δε Σαββό εκνευρισμένος έφυγε από τη σκηνή. Συνεχισε μόνος του ο Θανάσης το τραγούδι, είπε άλλο 1 νομίζω και το Α. Μάνθος και στη συνέχεια ξαναβγήκε στη σκηνή ο Σαββό με το Άγγελος-Εξάγγελος. ¼ταν τελείωσε το τραγούδι γυρισε στο Θανάση και του λεει \"πες ένα και φεύγουμε\" και έφυγε από τη σκηνή. Ο θανάσης είπε 2 :p και η συναυλία τελείωσε. Δεν ξέρω αν αυτός ήταν λόγος να αποχωρίσει ο Σαββό και να τα πάρει (εκτός κι αν έπαιξε τίποτα άλλο), τα συμπεράσματα δικά σας. Πάντως, ο Θανάσης μετα από αυτή τη συναυλία και τη στάση του ανέβηκε ακόμη περισσότερο στην εκτίμηση μου. Τα ξαναλέμε μεγάλε σε μία συναυλία ΣΟΥ του χρόνου ;-)


-Κύριε Φανουράκη\" ο υπεύθυνος σε θέματα πολιτισμού αντιδήμαρχος, που ιδέα δεν έχει από πολιτισμό και μάλιστα στην παρουσίαση του προγράμματος των γιορτών Παλιάς Πόλης δυσκολευόταν ακόμη και να διαβάσει το κείμενο που του είχαν γράψει\" και λοιποί τοπικοί αρχοντες, τετοιες τακτικές και αυτό το θράσος ταιριάζουν μόνο σε ανθρώπους ήθους και αξιοπρέπειας σαν το δικό σας που αγγίζει τον πάτο και όχι σε συναυλίες ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ όπως ο Θανάσης! Γι αυτό βολευτείτε στα τοπικά σκυλάδικα και κωλοκαφετέριες που είστε ιδιοκτήτες και με τόση ευλάβεια προσέρχεστε και αφήστε την οργάνωση τέτοιων εκδηλώσεων σε σχετικούς) :P

Edit: Φωτογραφίες δεν έχει γιατί το κινητό μου έχει μάπα φωτογραφική, οπότε δεν έβγαλα... Εβγαλα μερικές στην Πρέβεζα που κάποιες είναι καλόυτσικες για τα δεδομένα του κινητού μου, άμα θέλετε τις ανεβάζω...

Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: damienakos, στις: 07/09/2008 18:05

Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: damienakos, στις: 07/09/2008 18:07<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: damienakos, στις: 07/09/2008 18:08
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανάσης και Διονύσης: Εντυπώσεις 15 έτη 7 μήνες πριν, #27127

  • nearxos
  • nearxos's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 8
  • Κάρμα: 0
Ημουν κι εγώ στην Ξάνθη και (παραδόξως) ήταν η πρώτη φορά που έβλεπα ζωντανά τον Θανάση.
Αρκετός κόσμος, στην πλατεία... στην αρχή σταθήκαμε προς τα πίσω αλλά ο ήχος μετά βίας έφτανε στ'αυτιά μας και προσπαθήσαμε να βρεθούμε πιο κοντά στη σκηνή όπου τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα με τη διαφορά οτι εκεί που στεκόμασταν βλέπαμε μόνο τον Θανάση, το Νιόνιο, το Γιώτη και τον τρελαμένο \"κονσολίστα\" guitar thrasher!!! (Κλήμης Πελοπίδας; )
Εντυπωσιάστηκα από τη φωνή του Θανάση στο \"λάιβ\". Αν κάποια στιγμή σταματήσει να φτιάχνει στίχους, μουσικές και όργανα μπορεί να γίνει ένας εξαιρετικός ιεροψάλτης.
Εντυπωσιάστηκα από τη Βάσω Δημητρίου την οποία ομολογώ οτι δεν γνώριζα μέχρι τότε (ο Γιώτης κι ο Αλέξης είναι \"παλιοί φίλοι\" ;) )
Είχα καιρό να δώ τον Αποστολάκη, από τότε που έπαιζε στους Blues Wire (και πάλι δλδ έπρεπε να φτάσουμε στο \"Αερικό\" με τους μουσικούς παραταγμένους μπροστά στη σκηνή για να τον δω κι αυτόν και τη Βάσω Δημητρίου, η οποία δεν ξέρω αν ανέφερα πόσο με εντυπωσίασε B) ) αλλά είδα οτι συνεχίζει να κάνει το ίδιο drum solo :P :)
Στο \"Πέντε μάγκες στον Περαία\" δεν πολυκατάλαβα τι έγινε (αυτή τη φάση με την κολοκύθα με το ούζο δεν την πήρε το μάτι μου). Βασικά είδα το Σαββόπουλο να μπερδεύει μια στροφή (ξεκίνησε να βγάζει ετυμηγορία για την ποιότητα του ναργιλέ πριν καλά καλά μπει στον τεκέ) και αφού την ολοκλήρωσε σηκώθηκε και έφυγε.
Πάντως στο συγκεκριμένο κομμάτι έχω την εντύπωση οτι θα μπορούσε να γίνει λίγο καλύτερη \"επιλογή\" από ακόρντα.

Από τη συναυλία έφυγα πολύ ευχαριστημένος, τόσο μάλιστα που καλοβλέπω και τον Λυκαβηττό δεδομένου οτι αύριο το απόγευμα θα βρίσκομαι στην Αθήνα.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανάσης και Διονύσης: Εντυπώσεις 15 έτη 7 μήνες πριν, #27129

  • Μιχαηλίδης
  • Μιχαηλίδης's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 759
  • Κάρμα: 10
nearxos έγραψε:
Κλήμης Πελοπίδας;

Μάκης ;)
Το πόδι μου το αγαπώ
γι' αυτό καί το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω


KEEP WALKING
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανάσης και Διονύσης: Εντυπώσεις 15 έτη 7 μήνες πριν, #27133

  • κρυστάλλινος αρουραίος
  • κρυστάλλινος αρουραίος's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • "βασιλικό χαϊδεύει με το 'να χέρι της"
  • Καταχωρήσεις: 1768
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 9
  • Κάρμα: 59
Μιχαηλίδης έγραψε:
nearxos έγραψε:
Κλήμης Πελοπίδας;

Μάκης ;)

Απο το Κλημης βγαινει νομιζω. :unsure:
"...κι εμένα, που ξαγρύπνησα, με πιάνει η ανησυχία,
αν είναι οι αναμνήσεις μου ψεύτικες ή σωστές..."
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανάσης και Διονύσης: Εντυπώσεις 15 έτη 7 μήνες πριν, #27134

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
κρυστάλλινος αρουραίος έγραψε:
Μιχαηλίδης έγραψε:
nearxos έγραψε:
Κλήμης Πελοπίδας;

Μάκης ;)

Απο το Κλημης βγαινει νομιζω. :unsure:

ορθό!!
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: