Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Νέα εμφάνιση του site

Re:Νέα εμφάνιση του site 14 έτη 7 μήνες πριν, #29797

  • sonoro
  • sonoro's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 200
  • Κάρμα: 1
admin έγραψε:
sonoro έγραψε:
Αν την αλλαγη πλατφορμας λογισμικου για την Κοιλαδα, την εκαναν αναγκαια αξεπέραστα προβληματα ή και περιορισμοι στη διαχειριση και αποθηκευση περιεχομενου ή ακομα και αλλοι σοβαροι λογοι που μου διαφευγουν, τοτε καλώς έγινε.
Η προηγούμενη πλατφόρμα ήταν τεχνολογίας 2005 και περιείχε κώδικα γραμμένο το 2005. Ήταν επικίνδυνη για την ασφάλεια του server που τόσα χρόνια μας φιλοξενεί, δεν παρείχε ασφάλεια στην αποθήκευση του περιεχομένου της σελίδας και ήταν γεμάτη "τρύπες". Με απλά λόγια ήταν ξεπερασμένη και άκρως επικίνδυνη.
Καλως εγινε λοιπον η αλλαγη.

admin έγραψε:
Η ίδια η Microsoft έχει βγάλει 2 νέες εκδόσεις από τότε (7 και 8) οι οποίες υποστηρίζονται από την Κοιλάδα των Τεμπών. Εξάλλου, υπάρχουν άλλοι 3 διαφορετικοί browsers (firefox, safari, opera) με τους οποίους μπορεί κανείς να δει την ιστοσελίδα.

Μπορεί κάποιος να μην ενδιαφέρεται για "την καλύτερη δυνατή εμπειρία περιήγησης της ιστοσελίδας μας" αλλά θα πρέπει να ενδιαφέρεται για τα κενά ασφαλείας που αφήνει ο Internet Explorer 6 στον υπολογιστή του.
Αφου ενδιαφερεστε τοσο για την ασφαλεια μου τοτε πρεπει να βρειτε ενα τροπο να με εξαναγκασετε να παψω να χρησιμοποιω τον ΙΕ6 κι οχι μονο να μου ριχνετε πορτα στην Κοιλαδα :D
Χαιρομαι παντως που εισακουστηκα, αν και παλι κατι δε παει καλα, αφου μολις παταω ΟΚ, ανανεωνεται η σελιδα και μαζι ξαναφορτωνεται και το script - μπάστακας.

Για ενα επιτραπεζιο PC σχεδον δεκαετιας που χρησιμοποιω συνηθως και τρεχει Windows 2000, δυστυχως δεν εχω βρει μεχρι τωρα κατι πιο ευχρηστο απο τoν IE6, τουλαχιστο για γρηγορη πλοηγηση σε δικτιακους τοπους που δεν ειναι και παραφορτωμενοι με flash και java αντικειμενα κλπ. Και με βολευει και σε διο - τρια ακομα ειδικα θεματα (π.χ. εχω μαθει να τσιμπαω απο τα temp folder τα περισοτερα audio file που γινονται stream στο PC).

Και οσο για τους κινδυνους, τους εχω υποψη μου και τους εχω αντιμετωπισει μεχρι τωρα κουτσα - στραβα, αν και για το CONFICKER ας πουμε που κολλησα το χειμωνα και μου προκαλεσε μερικες ανωμαλιες αμφιβαλω αν φταιει ο ΙΕ ή αν θα το κολλαγα ετσι κι αλλιως. (Το firewall παντως που εχω και το SPYBOT S&D δε πηραν μυρουδιά ενω απο usb stick δε νομιζω να το κολλησα.)

Τον FIREFOX τον χρησιμοποιω εδω και καιρο κι αυτον αλλα μονο εκει που κολλαει ο ΙΕ ή οταν θελω "ασφαλεια" που λες κι εσυ. Διοτι δυστυχως οσο αναβαθμιζεται πεφτει και πιο βαρυς στο συστημα μου, και συχνα αναγκαζομαι να τον σταματαω απο το Task Manager.
Χτες βραδι κατεβασα και δοκιμασα τον ΟΠΕΡΑ που δεν ηξερα οτι εξακολουθει να υποστηριζει μεχρι και... Win 95. Και ενω τα πηγαινε μια χαρα, στην ΚΟιλαδα σερνοταν απελπιστικα. Λες να έφταιγαν η βροχη κι οι λασπες; :)

Μακαρι να βρειτε και το χρονο και την ορεξη να φτιαξετε μια πιο ελαφρια εκδοση αλλα επειδη πρεπει να γινει κατι αμεσα, τι λετε για αυτο που προτεινε ο Damienakos:
Το javascript (νομίζω) στο πάνω μέρος της σελίδας θα μπορούσε να μπει σαν εισαγωγή στο site και να μην εμφανίζεται συνέχεια.

Το σιγουρο ειναι οτι νεο PC δε προκειται να αγορασω μονο και μονο για να μπαινω στη νεα ΚΟιλαδα.

Να σε πληροφορησω ακομα, αν σας ενδιαφερει βεβαια, ότι χτες 18/9 το πρωι μπηκα απο ενα laptop PC που τρεχει Windows XP και με αναλυση οθονης 1680 Χ 1050 (αν θυμαμαι καλα). Δοκιμασα πρωτα τον IE8 και τα περιεχομενα της πρωτης σελιδας εμφανιστηκαν σε καθετη διαταξη. Δε ξερω αν εφταιγε κατι στις ρυθμισεις του λαπτοπ, δεν ειναι δικο μου. Μετα μπηκα με τον SAFARI και ολα ηταν τζαμι και με ικανοποιητικη ταχυτητα.

admin έγραψε:
Η αρχική ιδέα ήταν να υπάρχει μια πιο άμεση επαφή ανάμεσα στους χρήστες πέραν των προσωπικών μηνυμάτων που υπήρχαν παλαιότερα. Για το λόγο αυτό χρησιμοποιήθηκε μια πλατφόρμα που μοιάζει με το facebook και δίνει περισσότερους τρόπους επικοινωνίας μεταξύ των χρηστών. Είναι άσκοπο να προσπαθούμε να γίνουμε facebook στη θέση του facebook και δεν υπάρχει και πρόθεση.
Αποψη μου είναι ότι η τεχνικη αναβαθμιση της Κοιλαδας ως χωρου συγκεντρωσης και παροχης πληροφοριων θα ηταν αρκετη. Τα social networking χαρακτηριστικα προσθετουν ογκο στο site που -οσο να ναι- δυσκολευει την πλοηγηση για αρκετους και αμφιβαλλω αν χρειαζονται σε μια ηδη δεμενη και ζωντανη κοινοτητα.

Δεκα και βαλε "θανασοσυναξεις" δειχνουν με το παραπανω οτι η Κοιλαδα επιτελεi απο καιρο τη "social networking" αποστολη της, εχοντας φερει κοντα μεσα απο ενα σκετο φορουμ ενα σωρο ανθρωπους που συμβαινει να τους ενωνουν τα τραγουδια του ΘΠ.
Και επιπλεον οι περισσοτεροι Κοιλαδιτες ειναι ήδη δικτιομενοι μεταξυ τους στο FB και αλλου. Προς τι λοιπον δευτερο καρπουζι στην ιδια μασχαλη για την Κοιλαδα.
Και φέρε πάγο φέρε πάγο
να δεις το οινόπνευμα πώς σε κάνει μάγο
Τελευταία Επεξεργασία: 14 έτη 7 μήνες πριν, από τον/την sonoro. Αιτιολογία: Συμπληρωση
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Νέα εμφάνιση του site 14 έτη 6 μήνες πριν, #29801

  • C@rpe D!em
  • C@rpe D!em's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 48
  • Κάρμα: 1
Εγώ το παίζω αρκετά και από Chrome και πάει μια χαρά... Νομίζω οτι είναι ο πιο ελαφρύς-σύγχρονος broswer. Για αυτούς που λένε οτι είναι βαρύς ο Firefox...
Και τα παρτάλια οι σκέψεις μας,
πειρατική σημαία.
Όλα στραβά γινήκανε
και όλα είν' ωραία.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Νέα εμφάνιση του site 14 έτη 6 μήνες πριν, #29819

  • melia
  • melia's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 286
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 9
Εχω ένα θεμαααα! Παταω να ανοιξει η τελευταια αναρτηση και με παει στην πρωτη ο,τι και να κανω!Αν εχει ειπωθει σχωρατε με αλλα δεν μπορω να διαβάσω τις τελευταιες αναρτησεις λογω αυτου! :angry: :(
νηφαλια και παράλογη η γη που περπατώ.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Νέα εμφάνιση του site 14 έτη 6 μήνες πριν, #29821

  • melia
  • melia's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 286
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 9
Χα, το ξεγελασα! εβαλα να εμφανιζεται παντα η τελευταια καταχωρηση. Βεβαια τωρα δεν μπορω να δω την 1η :P Φφφφφφφφφφ
νηφαλια και παράλογη η γη που περπατώ.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Νέα εμφάνιση του site 14 έτη 6 μήνες πριν, #29822

  • notias
  • notias's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 92
  • Κάρμα: 0
τςςς χάκερ! :laugh: Ούτε εμένα μ'αρέσει αυτό στην αρχή με ξενερώνει! Εκει που πάω να μπω με χαρά στη σελίδα μου πετιέται αυτό και η μισή χαρά χάνεται στο τι να πατήσω τώρα :huh:
There is no God but the one that dies with me.
I have no life but the one I take with me to the grave.
We come into this world alone.
And we will die on our own.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Νέα εμφάνιση του site 14 έτη 6 μήνες πριν, #29823

  • sonoro
  • sonoro's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 200
  • Κάρμα: 1
melia έγραψε:
Εχω ένα θεμαααα! Παταω να ανοιξει η τελευταια αναρτηση και με παει στην πρωτη ο,τι και να κανω!Αν εχει ειπωθει σχωρατε με αλλα δεν μπορω να διαβάσω τις τελευταιες αναρτησεις λογω αυτου! :angry: :(
Το ιδιο μολις συνεβη και σ εμενα. Οποια σελιδα και να ζητησω, βγαζει την πρωτη καθε θεματος. Αλλα μονο στo "FORUM ONLY" mode. Οταν ξαναμπηκα στο φορουμ απο το κανονικο site δεν ειχα προβλημα και η ανταποκριση του FIREFOX (με χαμηλοτερη αναλυση οθονης) μου φαινεται πιο γρηγορη απο αυτην που ειχα προχτες που μπηκα τελευταια φορα.

Χαιρομαι επισης που υλοποιειται η προσαρμογη του site και για χαμηλοτερη αναλυση οθονης. Mπραβο για τη συνεχιζομενη προσπαθεια.
Και φέρε πάγο φέρε πάγο
να δεις το οινόπνευμα πώς σε κάνει μάγο
Τελευταία Επεξεργασία: 14 έτη 6 μήνες πριν, από τον/την sonoro. Αιτιολογία: συμπληρωση
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: