Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Για ένα δημοκρατικό forum

Για ένα δημοκρατικό forum 15 έτη 7 μήνες πριν, #26940

Καθώς τελειώνουν οι διακοπές και από Σεπτέμβρη όλοι επανερχόμαστε στους πάγκους μας και στα κάτεργά μας θέλω να ευχηθώ κατ´ αρχήν σε όλους μας καλό φθινόπωρο, υγεία και … καλά μυαλά. Δεν εμφανίζομαι στο forum παρά συνήθως όταν νιώθω πως έχω κάτι να πω, και αυτό το ξέρουν οι πιο παλιοί φίλοι που γνωριζόμαστε, έστω και έτσι, σχεδόν μια πενταετία. Θα μακρηγορήσω λιγάκι αλλά το θεωρώ αναγκαίο μιας και είμαστε στην αρχή μιας «σεζόν», όμως έχουμε μπροστά μας και νέες συναυλίες και δίσκους στην αναμονή (Κυριακή κοντή γιορτή) και θα δούμε και θα ακούσουμε πολλά. Θέλω να προλάβω τυχόν άσχημες έως κτηνώδεις συμπεριφορές και σχολιασμούς ορισμένων που είτε παρεισφρύουν ανώνυμα στο forum και αυνανίζονται δημοσίως χωρίς να τους ενδιαφέρει ποιον θα πάρουν τα σκάγια είτε, ακόμη χειρότερα, πετάνε σε μουσικούς τα μπουκάλια στα οποία έχουν ξεράσει το μυαλό τους και ο,τι άλλο παράγει το αρρωστημένο - από κακής ποιότητας μαστούρα - σώμα τους.

Για όσους δεν κατάλαβαν παίρνω όψιμη, ίσως, αφορμή από τα έκτροπα του πρώιμου καλοκαιριού στη συναυλία για τους Ζαπατίστας και την - εμετική σε κάποια σημεία της - συζήτηση που αναπτύχθηκε εδώ. Αγαπητοί Σκιπίωνα και costinho αθέτησα την υπόσχεσή μου τότε να παρέμβω στο forum προκειμένου να πω εκείνες τις μέρες δυο πράγματα για το αίσχος και την κτηνωδία που κυριάρχησε από μια μειοψηφία εν ονόματι μιας δήθεν δημοκρατίας και ελευθερίας έκφρασης, θα το κάνω τώρα που ηρέμησαν μεν τα πράγματα αλλά τα … τσακάλια πάντα παραμονεύουν.

Κρίνω πως η ανωριμότητα μερικών έχει υπερβεί τα εσκαμμένα. Και εξηγούμαι: όταν κρύβεις την κακεντρέχειά σου και την κακοήθειά σου πίσω από nicknames τότε είσαι ένα δειλός που συμπεριφέρεσαι με την λογική του ταγματασφαλίτη. Δημοκρατία σε ένα χώρο δεν είναι απλώς η ελεύθερη έκφραση της άποψης. Και αυτό επειδή θα πρέπει πρώτα να έχεις άποψη και όχι κλισέ του τύπου «γουστάρω», «δε γουστάρω». Η δημοκρατία για να μπορεί να λειτουργεί στοιχειωδώς σε ένα forum τέτοιου τύπου, που υποτίθεται ότι μαζεύει και πέντε ανοιχτόμυαλους, προβληματισμένους και ανήσυχους ανθρώπους, θα πρέπει να οριοθετείται από το επίπεδο της πλειοψηφίας των συμμετεχόντων και των διαμορφωτών. Για παράδειγμα, είναι προφανές ότι απόψεις που μιλούν θετικά για κάποιον (για το Θανάση, τον Διονύση, τους Night On Earth, τον Χαρούλη ή όποιον άλλον) είναι καλοδεχούμενες ακόμα κι αν είναι ανώνυμες. Απόψεις που ασκούν σχετικά τεκμηριωμένη κριτική, ακόμα κι αν είναι αρνητική είναι πάλι καλοδεχούμενες αν και πιστεύω ότι πρέπει να είναι ενυπόγραφες. Ειδικά σε εκείνες τις περιπτώσεις που βλέπουμε διάφορα «περίεργους ξερόλες» που έχουν την αξίωση οι ανυπόστατες απόψεις τους να έχουν και θέση δημόσια μέσα στο forum. Είναι επίσης προφανές πως όταν εκφράζεις μια αρνητική γνώμη για κάποιον, αυτή η γνώμη μπορεί να έχει έχει γενικότερες αρνητικές επιπτώσεις στο πρόσωπό του, στο έργο του, στη δουλειά του, στην πορεία του. Αν, για παράδειγμα, φτύνεις ανώνυμα ή βανδαλίζεις ανώνυμα τους Night on Earth, που βρίσκονται και στην αρχή της καριέρας τους, επειδή νομίζεις ότι είναι απλά θέμα … γούστου τότε προφανώς δεν έχεις χώρο σε ένα forum τέτοιου τύπου (ή ίσως να μην έχω χώρο εγώ που προσπαθώ, επώνυμα ο μαλάκας, να διασώσω τη χαμένη του αξιοπρέπεια και δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει). Καθένας που κινείται στο χώρο της τέχνης έχει τα αρχίδια να εκτίθεται δημοσίως και να περιμένει την κρίση των άλλων. Προφανώς αυτός που τον φτύνει δημόσια αλλά ανώνυμα δεν έχει αρχίδια («στο βάθος το ζηλεύουμε αυτό που ρεζιλεύουμε», λέει το άσμα) και θα πρέπει να απομονώνεται από τον συγκεκριμένο χώρο, δόξα τω θεώ γι´ αυτόν υπάρχουν άλλα fora ή και blogs να εκτονώνει και την εμπάθειά του και την αμάθειά του.

Εγώ κινούμαι σε αυτό το forum επώνυμα από θέση αρχής γιατί θέλω να λέω ποιος είμαι και τι πιστεύω. Δεν έχω την αξίωση να το κάνουν όλοι, αλλά σεβαστείτε τον μόχθο και τη δουλειά κάποιων πριν βιαστείτε να εκφραστείτε απαξιωτικά γι´ αυτούς. Φυσικά, η έντιμη έκκφραση αμφιβολιών και ενστάσεων δεν συνιστά κακοήθεια, αντιθέτως είναι μέρος της δημοκρατικής κουλτούρας. Αν όμως κάποιοι δεν συγκρατούνται και θέλουν ντε και καλά να εκτονώσουν την ορμή τους με υποτιμητικές «απόψεις» ή απόψεις, ας βάλουν, τουλάχιστον το ονοματάκι σας να ξέρουμε ποιοι είναι και να κυκλοφορούν με τη μούρη καθαρή (υποθέτω πως ενδιαφέρει όλους τους συνforumίτες κάτι τέτοιο…), αλλιώς … έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.

Να σημειώσω τέλος, για να μην παρεξηγηθώ, πως δεν εντάσσω στους ανώνυμους μια ομάδα φίλων που χρησιμοποιεί μεν ψευδώνυμο αλλά είναι γνωστή η ταυτότητά τους λόγω της πολυετούς τους παρουσίας και συνεισφοράς…

Με την ελπίδα πως φέτος θα κάνουμε συζητήσεις ουσίας και θα ακούσουμε καλή μουσική σας υποβάλλω …

Τα σέβη μου
Γλυκά θα ανοίξει η Κλειδαριά της Πόρτας για το Σύμπαν...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Για ένα δημοκρατικό forum 15 έτη 7 μήνες πριν, #26942

  • Διονυσία Αρεοπαγίτου
  • Διονυσία Αρεοπαγίτου's Avatar
Αντώνης Περιβολάκης έγραψε:
Καθώς τελειώνουν οι διακοπές και από Σεπτέμβρη όλοι επανερχόμαστε στους πάγκους μας και στα κάτεργά μας θέλω να ευχηθώ κατ´ αρχήν σε όλους μας καλό φθινόπωρο, υγεία και … καλά μυαλά. Δεν εμφανίζομαι στο forum παρά συνήθως όταν νιώθω πως έχω κάτι να πω, και αυτό το ξέρουν οι πιο παλιοί φίλοι που γνωριζόμαστε, έστω και έτσι, σχεδόν μια πενταετία. Θα μακρηγορήσω λιγάκι αλλά το θεωρώ αναγκαίο μιας και είμαστε στην αρχή μιας «σεζόν», όμως έχουμε μπροστά μας και νέες συναυλίες και δίσκους στην αναμονή (Κυριακή κοντή γιορτή) και θα δούμε και θα ακούσουμε πολλά. Θέλω να προλάβω τυχόν άσχημες έως κτηνώδεις συμπεριφορές και σχολιασμούς ορισμένων που είτε παρεισφρύουν ανώνυμα στο forum και αυνανίζονται δημοσίως χωρίς να τους ενδιαφέρει ποιον θα πάρουν τα σκάγια είτε, ακόμη χειρότερα, πετάνε σε μουσικούς τα μπουκάλια στα οποία έχουν ξεράσει το μυαλό τους και ο,τι άλλο παράγει το αρρωστημένο - από κακής ποιότητας μαστούρα - σώμα τους.

Για όσους δεν κατάλαβαν παίρνω όψιμη, ίσως, αφορμή από τα έκτροπα του πρώιμου καλοκαιριού στη συναυλία για τους Ζαπατίστας και την - εμετική σε κάποια σημεία της - συζήτηση που αναπτύχθηκε εδώ. Αγαπητοί Σκιπίωνα και costinho αθέτησα την υπόσχεσή μου τότε να παρέμβω στο forum προκειμένου να πω εκείνες τις μέρες δυο πράγματα για το αίσχος και την κτηνωδία που κυριάρχησε από μια μειοψηφία εν ονόματι μιας δήθεν δημοκρατίας και ελευθερίας έκφρασης, θα το κάνω τώρα που ηρέμησαν μεν τα πράγματα αλλά τα … τσακάλια πάντα παραμονεύουν.

Κρίνω πως η ανωριμότητα μερικών έχει υπερβεί τα εσκαμμένα. Και εξηγούμαι: όταν κρύβεις την κακεντρέχειά σου και την κακοήθειά σου πίσω από nicknames τότε είσαι ένα δειλός που συμπεριφέρεσαι με την λογική του ταγματασφαλίτη. Δημοκρατία σε ένα χώρο δεν είναι απλώς η ελεύθερη έκφραση της άποψης. Και αυτό επειδή θα πρέπει πρώτα να έχεις άποψη και όχι κλισέ του τύπου «γουστάρω», «δε γουστάρω». Η δημοκρατία για να μπορεί να λειτουργεί στοιχειωδώς σε ένα forum τέτοιου τύπου, που υποτίθεται ότι μαζεύει και πέντε ανοιχτόμυαλους, προβληματισμένους και ανήσυχους ανθρώπους, θα πρέπει να οριοθετείται από το επίπεδο της πλειοψηφίας των συμμετεχόντων και των διαμορφωτών. Για παράδειγμα, είναι προφανές ότι απόψεις που μιλούν θετικά για κάποιον (για το Θανάση, τον Διονύση, τους Night On Earth, τον Χαρούλη ή όποιον άλλον) είναι καλοδεχούμενες ακόμα κι αν είναι ανώνυμες. Απόψεις που ασκούν σχετικά τεκμηριωμένη κριτική, ακόμα κι αν είναι αρνητική είναι πάλι καλοδεχούμενες αν και πιστεύω ότι πρέπει να είναι ενυπόγραφες. Ειδικά σε εκείνες τις περιπτώσεις που βλέπουμε διάφορα «περίεργους ξερόλες» που έχουν την αξίωση οι ανυπόστατες απόψεις τους να έχουν και θέση δημόσια μέσα στο forum. Είναι επίσης προφανές πως όταν εκφράζεις μια αρνητική γνώμη για κάποιον, αυτή η γνώμη μπορεί να έχει έχει γενικότερες αρνητικές επιπτώσεις στο πρόσωπό του, στο έργο του, στη δουλειά του, στην πορεία του. Αν, για παράδειγμα, φτύνεις ανώνυμα ή βανδαλίζεις ανώνυμα τους Night on Earth, που βρίσκονται και στην αρχή της καριέρας τους, επειδή νομίζεις ότι είναι απλά θέμα … γούστου τότε προφανώς δεν έχεις χώρο σε ένα forum τέτοιου τύπου (ή ίσως να μην έχω χώρο εγώ που προσπαθώ, επώνυμα ο μαλάκας, να διασώσω τη χαμένη του αξιοπρέπεια και δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει). Καθένας που κινείται στο χώρο της τέχνης έχει τα αρχίδια να εκτίθεται δημοσίως και να περιμένει την κρίση των άλλων. Προφανώς αυτός που τον φτύνει δημόσια αλλά ανώνυμα δεν έχει αρχίδια («στο βάθος το ζηλεύουμε αυτό που ρεζιλεύουμε», λέει το άσμα) και θα πρέπει να απομονώνεται από τον συγκεκριμένο χώρο, δόξα τω θεώ γι´ αυτόν υπάρχουν άλλα fora ή και blogs να εκτονώνει και την εμπάθειά του και την αμάθειά του.

Εγώ κινούμαι σε αυτό το forum επώνυμα από θέση αρχής γιατί θέλω να λέω ποιος είμαι και τι πιστεύω. Δεν έχω την αξίωση να το κάνουν όλοι, αλλά σεβαστείτε τον μόχθο και τη δουλειά κάποιων πριν βιαστείτε να εκφραστείτε απαξιωτικά γι´ αυτούς. Φυσικά, η έντιμη έκκφραση αμφιβολιών και ενστάσεων δεν συνιστά κακοήθεια, αντιθέτως είναι μέρος της δημοκρατικής κουλτούρας. Αν όμως κάποιοι δεν συγκρατούνται και θέλουν ντε και καλά να εκτονώσουν την ορμή τους με υποτιμητικές «απόψεις» ή απόψεις, ας βάλουν, τουλάχιστον το ονοματάκι σας να ξέρουμε ποιοι είναι και να κυκλοφορούν με τη μούρη καθαρή (υποθέτω πως ενδιαφέρει όλους τους συνforumίτες κάτι τέτοιο…), αλλιώς … έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.

Να σημειώσω τέλος, για να μην παρεξηγηθώ, πως δεν εντάσσω στους ανώνυμους μια ομάδα φίλων που χρησιμοποιεί μεν ψευδώνυμο αλλά είναι γνωστή η ταυτότητά τους λόγω της πολυετούς τους παρουσίας και συνεισφοράς…

Με την ελπίδα πως φέτος θα κάνουμε συζητήσεις ουσίας και θα ακούσουμε καλή μουσική σας υποβάλλω …

Τα σέβη μου

Αγαπητέ φίλε δημοκράτη Αντώνη,

βλέποντας τον τίτλο του θέματος που έκρινες αναγκαίο να ανοίξεις άμα τη αρχή του φθινοπώρου, υπέθεσα πως επρόκειτο για κάτι το ενδιαφέρον, άξιο διαλόγου. Ωστόσο το ύφος του...κατηγορητηρίου ήταν αποκαρδιωτικό για την έναρξη διαλόγου.
Οι χαρακτηρισμοί που τόνισα όχι μόνο αποτρέπουν την οποιαδήποτε σοβαρή κουβέντα αλλά δυναμιτίζουν την ατμόσφαιρα για καινούργιες ισχυρές αντιπαραθέσεις.
Σε τι αποσκοπούσες όταν έγραφες αυτό το κείμενο, αναρωτιέμαι. Να παραδώσεις ένα μάθημα δημοκρατικού ήθους; Μα πώς; Με τέτοιους χαρακτηρισμούς και τέτοιο ύφος; Ή μήπως θέλησες να ηθικολογήσεις που εσύ με το ωραίο σου ονοματεπώνυμο και την άσπιλη δημοκρατική σου συνείδηση είσαι κύριος (αυτό να το πούμε στο Γιάννη στο Θείο Τραγί να γελάσουμε) και σωστός και τίμιος ενώ κάποιοι άλλοι ανώνυμοι παίζουν ένα βρώμικο παιχνίδι;
Τα γεγονότα με αφορμή τους ΝοΕ τα συζητήσαμε όταν ήταν η ώρα τους να συζητηθούν και απορώ γιατί δε συμμετείχες τότε. Σου υπενθυμίζω πως ίδιοι οι ΝοΕ που υπήρξαν τα θύματα του περιστατικού δεν εκφράστηκαν με τέτοιο μένος, όπως εσύ τώρα που έχει περάσει και καιρός. Τι επεδίωξες; Αναψηλάφηση της δίκης; Γιατί για δικανικό λόγο μου κάνει το κείμενάκι σου, Αντώνη, παρά αφορμή για \"δημοκρατικό\" διάλογο.
Τα σέβη που έ(γ)ραψες στην ούγια, στέκουν βουβά και θλιβερά.

(Το ονοματεπώνυμό μου είναι γνωστό στους περισσότερους εδώ μέσα αλλά θα το χρησιμοποιώ όποτε και όπου εγώ επιθυμώ. Νομίζω πως έχω αυτό το....δημοκρατικό δικαίωμα).
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Για ένα δημοκρατικό forum 15 έτη 7 μήνες πριν, #26947

Αγπητή Διονυσία και τυχόν άλλοι που νιώσατε ότι προσβάλλεστε από τα λεγόμενά μου,

η \"Κοιλάδα των Τεμπών\" έχει αποδείξει ότι δεν είναι ένας τυχαίος ιστότοπος. Στήθηκε από κάποιους ανθρώπους που είχαν πολύ μεράκι και αγάπη για τον Θανάση, αυτόν τον άνθρωπο που μας έχει οδηγήσει σε απίστευτα ταξίδια. Η αρχική ιδέα του site ανήκε σε έναν φίλο του οποίου το όνομα δεν θα το αναφέρω γιατί τυγχάνει να είναι και σεμνός και ταπεινός μέχρι αηδίας και δεν θα ήθελα να το κάνω, τώρα πια, χωρίς την άδειά του. Είναι, άραγε, τυχαίο που ο ίδιος έχει αποσυρθεί και δεν παρουσιάζεται;...

Θα πρέπει να επαναλάβω επίσης , για τους νεότερους φίλους και επισκέπτες, ότι οι άνθρωποι που δουλεύουν για να συντηρήσουν αυτό το site και που διανύουν τη δεύτερη Ολυμπιάδα τους, είναι μια ομάδα πραγματικά εκλεκτών παιδιών προκειμένου να καταφέρουν να κάνουν αυτόν το χώρο σημείο αναφοράς για το Θανάση αλλά και για ο,τι σχετίζεται άμεσα με αυτόν και τη μουσική του. ¼πως ίσως, ήδη θα έχετε δει η \"Κοιλάδα των Τεμπών\" έχει πολλές αναφορές από δημοσιογράφους του έντυπου και ηλεκτρονικού τύπου, μιας που θεωρείται πια, de facto, το επίσημο site του Θανάση κι ας μην το επεδίωξε ποτέ ο ίδιος. Κατά συνέπεια η \"Κοιλάδα\" εκτίθεται απεριόριστα σε εκείνες τις ατυχείς στιγμές κατά τις οποίες χάνεται ο έλεγχος. Για λόγους ηθικής και δεοντολογίας νομίζω ότι θα πρέπει τα μέλη του forum να υπερασπίζονται αυτό το χώρο που έχει γίνει και πεδίο δημιουργικής αντιπαράθεσης και χώρος γνωριμιών, συζητήσεων, σχέσεων (ακόμα και ... ζευγαρωμάτων απ´ όσο γνωρίζω, και πολύ το χαίρομαι) αλλά και πηγή για νέες δημιουργίες (όποιος ψάχνει ... βρίσκει). Με το όψιμο, όπως από την αρχή χαρακτήρισα, σχόλιό μου, έθεσα για άλλη μια φορά το πάντα επίκαιρο θέμα υπεράσπισης της αξιοπρέπειας αυτού του ιστότοπου, αλλά και το ζήτημα της δικής μας στάσης και συμπεριφοράς όχι μόνο στο χώρο της συζήτησης αλλά και στις συναυλίες οποιουδήποτε καλλιτέχνη. Εκεί φαίνεται το ήθος του καθενός και ευτυχώς, η συντριπτική πλειοψηφίας των φίλων έχει φερθεί πολύ καλά κι ας μην έχω γνωρίσει προσωπικά τους περισσότερους από αυτούς.

Και μια εξήγηση τελευταία για τον τρόπο μου: πραγματικά, αν είχα συμμετάσχει στη συζήτηση του Ιούνη θα είχα παραφερθεί... ευτυχώς που τα λόγια μου \"τα γαμημένα σφήνωσαν στον αυχένα\". Να ξέρετε πως είμαι υπέρμαχος της σεμνότητας (και της ανεκτικότητας) αλλά ποτέ δεν υπήρξα υπέρμαχος της σεμνοτυφίας. Γι´ αυτό, αν κανας - δυο κοκκίνησαν ή θίχτηκαν με τα λεγόμενά μου ας φροντίσουν στο μέλλον να μη στείλουν τα παιδιά τους σε σχολείο που διδάσκω, προκειμένου να μην πέσουν τα βλαστάρια τους ούτε στα άγγιστρα των διεφθαρμένων τέκνων μου αλλά ούτε και στις δαγγάνες του κατ´επίφασιν δημοκράτη ... που προσπαθεί να διαφθείρει τους μαθητές του προτείνοντάς τους τον Θανάση και το σινάφι του.

Πάντως, για να ελαφρύνω το κλίμα, επειδή το παράβρασα, αν αποφασίσω να εμφανιστώ ποτέ με ψευδώνυμο θα προτιμήσω το \"Κάτων, ο τιμητής των πάντων\", μιας και με εμπνέει το ανεπανάληπτο nickname που έχει ο ... Ρωμαιοτραφείς Σκιπίων (Γιάννης Μαρκούτης - το μαρτύρησα ... αχχχ το φχαριστήθηκα!!!!!!! σε επόμενο thread θα αποκαλύψουμε και τον ... νονό του).

Τα σέβη μου<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Αντώνης Περιβολάκης, στις: 30/08/2008 22:57
Γλυκά θα ανοίξει η Κλειδαριά της Πόρτας για το Σύμπαν...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Για ένα δημοκρατικό forum 15 έτη 7 μήνες πριν, #26950

  • Διονυσία Αρεοπαγίτου
  • Διονυσία Αρεοπαγίτου's Avatar
Αντώνης Περιβολάκης έγραψε:
Αγπητή Διονυσία και τυχόν άλλοι που νιώσατε ότι προσβάλλεστε από τα λεγόμενά μου,

η \"Κοιλάδα των Τεμπών\" έχει αποδείξει ότι δεν είναι ένας τυχαίος ιστότοπος. Στήθηκε από κάποιους ανθρώπους που είχαν πολύ μεράκι και αγάπη για τον Θανάση, αυτόν τον άνθρωπο που μας έχει οδηγήσει σε απίστευτα ταξίδια. Η αρχική ιδέα του site ανήκε σε έναν φίλο του οποίου το όνομα δεν θα το αναφέρω γιατί τυγχάνει να είναι και σεμνός και ταπεινός μέχρι αηδίας και δεν θα ήθελα να το κάνω, τώρα πια, χωρίς την άδειά του. Είναι, άραγε, τυχαίο που ο ίδιος έχει αποσυρθεί και δεν παρουσιάζεται;...

Θα πρέπει να επαναλάβω επίσης , για τους νεότερους φίλους και επισκέπτες, ότι οι άνθρωποι που δουλεύουν για να συντηρήσουν αυτό το site και που διανύουν τη δεύτερη Ολυμπιάδα τους, είναι μια ομάδα πραγματικά εκλεκτών παιδιών προκειμένου να καταφέρουν να κάνουν αυτόν το χώρο σημείο αναφοράς για το Θανάση αλλά και για ο,τι σχετίζεται άμεσα με αυτόν και τη μουσική του. ¼πως ίσως, ήδη θα έχετε δει η \"Κοιλάδα των Τεμπών\" έχει πολλές αναφορές από δημοσιογράφους του έντυπου και ηλεκτρονικού τύπου, μιας που θεωρείται πια, de facto, το επίσημο site του Θανάση κι ας μην το επεδίωξε ποτέ ο ίδιος. Κατά συνέπεια η \"Κοιλάδα\" εκτίθεται απεριόριστα σε εκείνες τις ατυχείς στιγμές κατά τις οποίες χάνεται ο έλεγχος. Για λόγους ηθικής και δεοντολογίας νομίζω ότι θα πρέπει τα μέλη του forum να υπερασπίζονται αυτό το χώρο που έχει γίνει και πεδίο δημιουργικής αντιπαράθεσης και χώρος γνωριμιών, συζητήσεων, σχέσεων (ακόμα και ... ζευγαρωμάτων απ´ όσο γνωρίζω, και πολύ το χαίρομαι) αλλά και πηγή για νέες δημιουργίες (όποιος ψάχνει ... βρίσκει). Με το όψιμο, όπως από την αρχή χαρακτήρισα, σχόλιό μου, έθεσα για άλλη μια φορά το πάντα επίκαιρο θέμα υπεράσπισης της αξιοπρέπειας αυτού του ιστότοπου, αλλά και το ζήτημα της δικής μας στάσης και συμπεριφοράς όχι μόνο στο χώρο της συζήτησης αλλά και στις συναυλίες οποιουδήποτε καλλιτέχνη. Εκεί φαίνεται το ήθος του καθενός και ευτυχώς, η συντριπτική πλειοψηφίας των φίλων έχει φερθεί πολύ καλά κι ας μην έχω γνωρίσει προσωπικά τους περισσότερους από αυτούς.

Και μια εξήγηση τελευταία για τον τρόπο μου: πραγματικά, αν είχα συμμετάσχει στη συζήτηση του Ιούνη θα είχα παραφερθεί... ευτυχώς που τα λόγια μου \"τα γαμημένα σφήνωσαν στον αυχένα\". Να ξέρετε πως είμαι υπέρμαχος της σεμνότητας (και της ανεκτικότητας) αλλά ποτέ δεν υπήρξα υπέρμαχος της σεμνοτυφίας. Γι´ αυτό, αν κανας - δυο κοκκίνησαν ή θίχτηκαν με τα λεγόμενά μου ας φροντίσουν στο μέλλον να μη στείλουν τα παιδιά τους σε σχολείο που διδάσκω, προκειμένου να μην πέσουν τα βλαστάρια τους ούτε στα άγγιστρα των διεφθαρμένων τέκνων μου αλλά ούτε και στις δαγγάνες του κατ´επίφασιν δημοκράτη ... που προσπαθεί να διαφθείρει τους μαθητές του προτείνοντάς τους τον Θανάση και το σινάφι του.

Πάντως, για να ελαφρύνω το κλίμα, επειδή το παράβρασα, αν αποφασίσω να εμφανιστώ ποτέ με ψευδώνυμο θα προτιμήσω το \"Κάτων, ο τιμητής των πάντων\", μιας και με εμπνέει το ανεπανάληπτο nickname που έχει ο ... Ρωμαιοτραφείς Σκιπίων (Γιάννης Μαρκούτης - το μαρτύρησα ... αχχχ το φχαριστήθηκα!!!!!!! σε επόμενο thread θα αποκαλύψουμε και τον ... νονό του).

Τα σέβη μουΤο μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Αντώνης Περιβολάκης, στις: 30/08/2008 22:57

Αγαπητέ Αντώνη,

επίτρεψέ μου να σου ανταπαντήσω σε επιμέρους σημεία για να μην πελαγοδρομήσουμε.

Λες:
\"Η αρχική ιδέα του site ανήκε σε έναν φίλο του οποίου το όνομα δεν θα το αναφέρω γιατί τυγχάνει να είναι και σεμνός και ταπεινός μέχρι αηδίας και δεν θα ήθελα να το κάνω, τώρα πια, χωρίς την άδειά του. Είναι, άραγε, τυχαίο που ο ίδιος έχει αποσυρθεί και δεν παρουσιάζεται;...\"

Το όνομα του πρωτεργάτη είναι γνωστό στους παλιούς θαμώνες. Και ως μία εξ αυτών τυχαίνει να έχω υπόψη μου τον άνθρωπο που δημιούργησε αυτό το σάιτ με τη συνδρομή μάλιστα μιας φίλης μου (της οποίας το όνομα δεν θα αναφέρω για να μην εμπλέκουμε ονόματα στη κουβέντα και για να τονίσω ότι τελικά η μανία με τα ονοματεπώνυμα είναι μια κακώς εννοούμενη αντίληψη του δήθεν δημοκρατικού και ελεύθερου διαδικτύου- στην πραγματικότητα η έκθεση στο διαδίκτυο προσωπικών στοιχείων είναι αφελής και επικίνδυνη). Γιατί λοιπόν ο εμπνευστής και δημιουργός του ιστότοπου αποσύρθηκε; Η απάντηση ανήκει στον ίδιο. Αλλά από μία εκδοχή έχουμε και οι δύο, φίλε Αντώνη. Η δική μου εκδοχή όμως φαίνεται πως συγκρούεται με τη δική σου. Αλλά ας αφήσουμε τις εικασίες. Αν θέλει μπορεί να απαντήσει ο ίδιος. ¼πως θα μπορούσε να απαντήσει και η φίλη που συνέδραμε στη δημιουργία του σάιτ αλλά επίσης αποφάσισε να μην έχει καμία σχέση με αυτό στη συνέχεια.

Λες:
\"Θα πρέπει να επαναλάβω επίσης , για τους νεότερους φίλους και επισκέπτες, ότι οι άνθρωποι που δουλεύουν για να συντηρήσουν αυτό το site και που διανύουν τη δεύτερη Ολυμπιάδα τους\"

Επεκτείνοντας στη μεταφορά περί Ολυμπιάδας, αναρωτιέμαι αν αγωνίζονται για κάποιο έπαθλο...Κάποτε που είχα ανοίξει μια κουβέντα για τα κίνητρα του καθενός που συμμετέχει συστηματικά εδώ μέσα απαντήσεις δεν έλαβα.


Λες:
\"είναι μια ομάδα πραγματικά εκλεκτών παιδιών\"

Δεν αντιλέγω πως υπάρχουν και αξιόλογοι άνθρωποι σ' αυτό τον εικονικό χώρο, αλλά πολλά από τα εκλεκτά παιδιά έχουν στο παρελθόν επιδείξει άκρως αντιδημοκρατικές συμπεριφορές που φαίνεται όμως δεν ενόχλησαν τα δημοκρατικά σου αντανακλαστικά.


Λες:
\"Για λόγους ηθικής και δεοντολογίας νομίζω ότι θα πρέπει τα μέλη του forum να υπερασπίζονται αυτό το χώρο\"

Η υπεράσπιση όμως μέχρι σε ποιο σημείο μπορεί να φτάσει; Να αφαλοκόψουμε τους αντιφρονούντες; Να λιντσάρουμε με ομαδικές και οπαδικές επιθέσεις όσους μας χαλάν τη μόστρα με την αντιλογία τους;


Λες:
\" Με το όψιμο, όπως από την αρχή χαρακτήρισα, σχόλιό μου, έθεσα για άλλη μια φορά το πάντα επίκαιρο θέμα υπεράσπισης της αξιοπρέπειας αυτού του ιστότοπου, αλλά και το ζήτημα της δικής μας στάσης και συμπεριφοράς όχι μόνο στο χώρο της συζήτησης αλλά και στις συναυλίες οποιουδήποτε καλλιτέχνη.\"

Καλώς θέτεις και ανακινείς θέματα ενδιαφέροντα -και κακώς εγώ τώρα σε επικροτώ παίρνοντας ρόλο δασκαλίστικο αλλά ας είναι. ¼μως δε βλέπω εξετάζεις το θέμα σφαιρικά. Που θα πει πως δε βλέπω και καμία διάθεση κριτικής στους διαχειριστές του χώρου, στα μικροδίκτυα που έχουν δημιουργηθεί, \" σ' όσους φυλάνε κλειδαριές και τα κλειδιά γυρίζουν\". Βλέπω μια διάθεση όχι απλώς κριτικής αλλά καταδίκης όσων έκαναν τι; Πέταξαν γυάλινο μπουκάλι στη σκηνή των ΝοΕ; Χρησιμοποιούν ψευδώνυμα αντί ονοματεπώνυμα; Εκφράζουν αντιρρήσεις ακόμα και με τρόπο έντονο ή δηκτικό;


Λες:
\" πραγματικά, αν είχα συμμετάσχει στη συζήτηση του Ιούνη θα είχα παραφερθεί...\"

Μη θαρρείς πως τη γλίτωσες την παραφορά και μάλιστα με μεγάλη χρονική καθυστέρηση. :)


Λες:

\"Γι´ αυτό, αν κανας - δυο κοκκίνησαν ή θίχτηκαν με τα λεγόμενά μου ας φροντίσουν στο μέλλον να μη στείλουν τα παιδιά τους σε σχολείο που διδάσκω, προκειμένου να μην πέσουν τα βλαστάρια τους ούτε στα άγγιστρα των διεφθαρμένων τέκνων μου αλλά ούτε και στις δαγγάνες του κατ´επίφασιν δημοκράτη ... \"

Τώρα αυτό πολύ καουμποϋλίκι μου ακούγεται να σου πω την αλήθεια. Μιλάς εκ του ασφαλούς, όπως τους περισσότερους μόνιμους δημόσιους υπαλλήλους, που η καρέκλα τους δε πρόκειται να τρίξει ακόμα και σε πολύ σοβαρότερα παραπτώματα από την μεταλαμπάδευση ενός αμφίβολου ήθους και γνώσης.


Λες:
\"που προσπαθεί να διαφθείρει τους μαθητές του προτείνοντάς τους τον Θανάση και το σινάφι του.\"

Νομίζω είναι λάθος να συνδέεις το Θανάση με ό,τι συμβαίνει εδώ χαρακτηρίζοντάς τους/μας ως \"σινάφι του\".

Λες:
\"αν αποφασίσω να εμφανιστώ ποτέ με ψευδώνυμο θα προτιμήσω το \"Κάτων, ο τιμητής των πάντων\"

Το νου σου στο πληκτρολόγιο μην από Κάτων καταγραφείς ως Κατές και βάλεις αυτογκόλ.

Γεια χαρά.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Για ένα δημοκρατικό forum 13 έτη 10 μήνες πριν, #30669

  • palalos
  • palalos's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 55
  • Κάρμα: -8
Τελικά γιατί το site ήταν "off" δυο-τρεις μερες πριν το χθεσινο Live και επανηρθε ξανα μετα το live? Tυχαίο γεγονός?....
"....Πραίτορες, βράχοι πάνω μου σωρό μα 'γω θα αναστηθώ ....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Για ένα δημοκρατικό forum 13 έτη 10 μήνες πριν, #30686

  • κρυστάλλινος αρουραίος
  • κρυστάλλινος αρουραίος's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • "βασιλικό χαϊδεύει με το 'να χέρι της"
  • Καταχωρήσεις: 1768
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 9
  • Κάρμα: 59
Υπήρχε πρόβλημα με τον σέρβερ.
Δεν καταλαβαίνω την τόση καχυποψία. :blink:
"...κι εμένα, που ξαγρύπνησα, με πιάνει η ανησυχία,
αν είναι οι αναμνήσεις μου ψεύτικες ή σωστές..."
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: