Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Ερημα Κορμια

Ερημα Κορμια 17 έτη 9 μήνες πριν, #5264

  • mitsman
  • mitsman's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 410
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: -23
Οι στιχοι αυτου του τραγουδιου αυτου με ξεσηκωνουν!Πιστευω οτι ειναι απο τα πιο (λιγα)επαναστατικα τραγουδια του Θαναση...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Ερημα Κορμια 17 έτη 9 μήνες πριν, #5265

  • ERMHS
  • ERMHS's Avatar
¸τσι είναι!!!
αλλά θα το χαρακτήριζα ... \"απο τα πιο Αληθινά\" εγώ
και να διευκρινίσω πως το έχω νούμερο 2 στην λίστα με τα 10 καλύτερα
http://www.koiladatwntempwn.gr/index.php?option=com_simpleboard&Itemid=272&func=view&id=4985&catid=5&limit=6&limitstart=12
λόγω του ότι κρίνουμε και μουσική εκεί ... κι όχι μόνο στίχο!!
Επίσης να πώ πως το άκουγα .. πάρα πολύ καιρό
απο ένα φίλο και μια φίλη στην θεσσαλονίκη (που τραγουδάν απίστευτα όμορφα αυτά τα κομμάτια απο Θανάση Μάλαμα κλπ...) και όταν μια μέρα διάβασα τυχαία τον
στίχο(εδώ στο Site) ... λέω δεν είναι δυνατόν ..... τι έγραψε το άτομο ..
δεν είναι δυνατόν ...
με τα πολλά το είπα κ στον φίλο μου τον Παρασκευά ...
κι έκτοτε ... μου το αφιέρωνε .. LIVE !!! :)

σσ. Επίσης στίχοι του, είναι υπογραφή μου απο την 1η στιγμή εγγραφής μου στο site :)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Ερημα Κορμια 17 έτη 9 μήνες πριν, #5266

  • Πηνειώ
  • Πηνειώ's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 420
  • Κάρμα: 0
mitsman έγραψε:
Οι στιχοι αυτου του τραγουδιου αυτου με ξεσηκωνουν!Πιστευω οτι ειναι απο τα πιο (λιγα)επαναστατικα τραγουδια του Θαναση...

Γεια σου mitsman!
Με συγχωρείς που χώνω τη μουσούδα μου έτσι από το πουθένα αλλά πλάκα κάνεις με το \"(λιγα)επαναστατικα τραγουδια\"?
Ο ίδιος άνθρωπος ως \"αναβράζον δισκίο\" είχε γράψει το Γάτο και το Λεγεωνάριο, που πες ανήκουν στο παρελθόν.
Τώρα μόνο το δίστιχο από το Αερικό να είχε γράψει * αρκούσε για να πεις πως ο άνθρωπος γράφει επαναστατημένα τραγούδια.
Γενικά η οπτική του Θ.Π. στον κόσμο είναι επαναστατική. Δεν τακιμιάζει πουθενά. B)





*όσες κι αν χτίζουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει
ο νους μας είναι αληταριό, που όλο θα δραπετεύει
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Ερημα Κορμια 17 έτη 9 μήνες πριν, #5315

  • stef382
  • stef382's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 22
  • Κάρμα: 0
καταρχήν, καλησπέρα σε όλους,
πιστεύω πως το τραγούδι αυτό παρουσιάζει τις αντιφάσεις μέσα από τις οποίες ζούμε την καθημερινότητα, αντιφάσεις που πολλές φορές με μεγάλη δυσκολία παραδεχόμαστε ακόμα και στον ίδιο τον εαυτό μας. εδώ κολλάει η \"επαναστατικότητα\" του τραγουδιού. μας ωθεί να είμαστε σταυραετοί και στον ξύπνιο, και να χρησιμοποιούμε περισσότερο το αθάνατο νερό που έχουμε μέσα μας και κάνει τον \"άνθρωπο\" άνθρωπο και λιγότερο τις αφρισμέες μπύρες (δεν έχω τίποτα με τις μπύρες μόλις ήπια δυο μεγάλες)που μας βοηθάν κυρίως να ξεχνάμε ότι είμαστε περισσότερο \"Πιλάτοι στους νηπτίρες\" παρά \"αθώοι στο σταυρό\". Αυτά τα ολίγα, συγχωρήστε με για τη φλυαρία μου, που βέβαια δυσκολεύομαι πολύ συχνά να συγκρατήσω.
ni dieu, ni maitre
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

φιλαράκια, 17 έτη 9 μήνες πριν, #5317

  • ΦΕΦΟΣ
  • ΦΕΦΟΣ's Avatar
μην μπερδευόσαστε!!!μην προσπαθείτε να ερμηνεύσετε τα κομμάτια του ερμηνευτή με βάση αυτό τον ίδιον!!!μηνη ψάχνεται ένα αντικειμενικό νόημα στα κομμάτια!!τα κομμάτια αφορούν τον καθένα ατομικά και το αν του λένε κάτι συγκεκριμένο ή όχι εξαρτάται από τον ίδιο, τις περιστάσεις που αυτός ζεί και βιώνει την ώρα και τη στιγμή που έρχεται σε επαφή με τα κομμάτια και επίσης με δεκάδες ορμέφυτα και επιθυμίες που κινούνται στο χώρο του ασυνειδήτου του καθενός μας και ούτε εμείς οι ίδιοι υποψιαζόμαστε οτι υπάρχουν μέσα μας και μας επηρεάζουν!!ας μην σπαταλιόμαστε λοιπόν, σε ατυχείς ερμηνείες και συμπεράσματα που δεν αφορούν κανένα αλλά μόνο εμάς, αφού κανένας δε μπορεί να τα δεί από τη δική μας οπτική γιατί απλά δεν είναι εμείς.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:φιλαράκια, 17 έτη 8 μήνες πριν, #5486

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
Μα αν δεν υπήρχε κάτι το αντικειμενικό στους στίχους τότε τι κάνουμε όλοι εδώ μέσα, στην όμορφη αυτή κοιλάδα; :blink:

Μπορεί να τυγχάνει πολλών ερμηνειών ένα κομμάτι ή και καμίας, κι αυτό να εξαρτάται ακόμα και από τις περιστάσεις όπως λες, δεν διαφωνώ. Αλλά τι το κακό υπάρχει στο να μοιραζόμαστε τις απόψεις μας; Και γιατί όχι, μπορεί να κάνουμε κάποιον να δει τα πράγματα κι από τη δική μας οπτική γωνία - ή να τον διορθώσουμε άμα δούμε ότι κάτι πάει στραβά. Κι ας μην καταφέρουμε ποτέ μας να 'πούμε' όλη την αλήθεια τους!

Για το συγκεκριμένο τραγούδι τώρα, στην αρχή το είχα δει κι εγώ κάπως 'επαναστατικό'. Μετά όμως θυμήθηκα τα λόγια της γιαγιάς: Να τύχουμε, λέει, σωστής εκπαίδευσης όσο ήμαστε 'τρυφερά βλαστάρια' (τότε δηλαδή, όχι τώρα!) για να μπορέσουμε να γίνουμε καλά στρατιωτάκια, άξιοι υπηρέτες του καλού. Δηλαδή, στρατιωτάκια ούτως ή άλλως είμαστε, το θέμα είναι ποια παράταξη υπηρετούμε! Παρόμοιες μετατοπίσεις με αυτή που ένιωσα τότε τις ζω και μέσα απ' τα 'τραγουδάκια' του Θανάση.

Μετά απ' αυτό, πλέον, τα Ερημα Κορμιά μετρούν για μένα ως πιο 'αληθινά' παρά 'επαναστατικά' (όπως είπε και ο Ερμής παρά πάνω - δε λέω δηλαδή κάτι καινούργιο).<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Φοινίκη, στις: 04/07/2006 00:31
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: