Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Λένε για σένα .......

Re:Λένε για σένα ....... 15 έτη 7 μήνες πριν, #26857

Από την Καθημερινή...

Συνέντευξη του Παύλου Παυλίδη:

— Ακούτε καλά πράγματα στην ελληνική μουσική σκηνή;

— Λίγα δυστυχώς. Οι περισσότεροι ταμπουρώνονται πίσω από φόρμες. Ελάχιστες εξαιρέσεις υπάρχουν –τις οποίες όλοι ξέρουμε–, ο Αγγελάκας, ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου, που ορμάνε στη φόρμα και την μετατρέπουν σε κάτι. Θα περίμενα οι άνθρωποι που πιάνουν μια κιθάρα και γράφουν ένα τραγούδι να ζήσουν πρώτα δέκα πράγματα. Να αφεθούν στη ζωή. Σίγουρα υπάρχει κίνδυνος σ’ αυτό, αλλά ίσως υπάρχει μεγαλύτερος στην απραξία.

— Σας άρεσε που ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου συνεργάστηκε με τον Διονύση Σαββόπουλο; Πολλοί τον κατέκριναν...

— Κατά την άποψή μου η κίνησή του αυτή ήταν «παιχνιδιάρικη». Συνεργάστηκε με τον Σαββόπουλο, τον ογκόλιθο του ελληνικού τραγουδιού, ο οποίος για διάφορους λόγους, ίσως κι αυτός παιχνιδιάρικα φερόμενος, κατάφερε καλώς ή κακώς να γίνει κόκκινο πανί της σκηνής που αποκαλούμε εναλλακτική. Απ’ όσο ξέρω ο Θανάσης έχει ζήσει στην επαρχία. Το ίδιο συνέβη και με μένα έως τα 18 μου. Θυμάμαι –σε ηλικία περίπου 15 ετών– τους φοιτητές που έρχονταν στη Βέροια για να μαζέψουν ροδάκινα στον κάμπο. Σοκαρισμένος, τριάντα χρόνια μετά, βλέπω ότι η εμφάνισή τους είναι σχεδόν πανομοιότυπη αν εξαιρέσεις μία πιο ρέγκε εκδοχή στην κόμμωση. Λυπάμαι που το λέω, αλλά πιστεύω ότι πάρα πολύς κόσμος, ο οποίος αυτή τη στιγμή αποτελεί το λεγόμενο φοιτητικό κίνημα και πρωτοποριακό κομμάτι της κοινωνίας, κρύβεται μέσα σε μια σκανδαλώδη, στρατιωτικού τύπου ομοιομορφία. Αυτό εμένα με προβληματίζει. Ισως, λέω ίσως, αυτού του τύπου την βολική ομοιομορφία άνθρωποι σαν τον Θανάση Παπακωνσταντίνου προσπαθούν με καλή πρόθεση να διαταράξουν. Πιστεύω πως τα παιδιά στο τέλος θα καταλάβουν, όπως ίσως κατάλαβα κι εγώ. Αν και ο Θανάσης είναι πιο κατάλληλος να δώσει απαντήσεις.
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Λένε για σένα ....... 15 έτη 4 μήνες πριν, #27690

Από συνέντευξη του Λ. Μαχαιρίτσα...

Μ.Ι: Το dvd είχε βγει και μόνο του, αυτόνομο παλαιότερα.

Λ.Μ: Ήταν πολύ έντονο videoclip το «Διδυμότειχο» που έχει μια ιστορία…Είναι καλό, έτσι…Ας μη γίνει πολύ «ρόμπα»….Πάντως, σε γενικές γραμμές, δεν την περίμενα αυτή την επιτυχία που είχε αυτό το cd τώρα. Δεν περίμενα την εμπορική επιτυχία, ήξερα ότι θα κάνει αίσθηση γιατί τελικά , από τότε που ξεκίνησα, αυτά τα είκοσι χρόνια, έχουν μπει πέντε «σειρές» μέσα. Σαν στρατός είναι… Πέντε «σειρές». Ξεκινήσαμε τότε με κάτι πιτσιρικάδες. Αυτοί οι πιτσιρικάδες τώρα έχουν και τα παιδιά τους μέσα. Αλλάξαμε, φεύγαν αυτοί, ερχόντουσαν καινούργιοι, φεύγαν οι καινούργιοι ερχόντουσαν άλλοι. ¸να περίεργο πράγμα. Ξέρεις αυτή η μουσική που κάνουμε εμείς στα ελληνικά , έχει ένα συμπαγές κοινό μέχρι 23-24 ετών. Αυτοί μόλις γίνουνε φοιτητές και είναι λίγο πριν βγουν από τα πανεπιστήμια, την «κάνουνε», πάνε στα σκυλάδικα, πάνε στα μαγαζιά… Ή γίνονται πολύ κουλτουριάρηδες και ακούν Θανάση Παπακωνσταντίνου και τίποτα άλλο ή ακούνε ότι παίζει στην παραλία. Και μπαίνουν καινούργιοι πάλι σε μας. Εκεί πάλι μοιάζουμε…Που δεν είναι «μπλαζέ». Οι πιτσιρικάδες 16 χρονών δεν είναι «μπλαζέ»… «Είμαι δεκαεξάρης, σας γαμώ τα λύκεια» που λέει κι ο Σαββόπουλος. Θέλουν να ακούσουν, σε δέχονται. Εμένα της κόρης μου οι συμμαθητές «τρελαίνονται»…Καινούργια φουρνιά, 14 χρονών. Αυτά όλα τα παιδιά τώρα θέλουν να ακούσουν τα τραγούδια που είχα γράψει τότε…Τα ’χουν όπως ακούω εγώ το «Live at Leeds» ας πούμε των «Who», κατάλαβες; Kαι μόλις βγήκαν όλα αυτά τώρα σαν καινούργια, είπαν «εδώ είμαστε». Τα θέλαν δικά τους , τα θέλαν σαν δικό τους δίσκο. Πάλι τα ξαναπαίζουμε και γίνεται πανικός τώρα μ’ αυτά τα τραγούδια.
[/i]

Πηγή:
www.mousikorama.gr/maxairitsas.html

Λέει διάφορα...
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Λένε για σένα ....... 15 έτη 4 μήνες πριν, #27693

  • Γεωργία
  • Γεωργία's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • ...Και τους κανόνες της ζωής θα παραβαίνω
  • Καταχωρήσεις: 350
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: 11
Τς,τς.τς...παλιοκουλτουριάρηδες όλοι εδώ μέσα..... :laugh: :P :laugh: :P
Κοιτάξτε διαφορά ρε παιδιά ανάμεσα στον σοβαρό άνθρωπο (Π.Παυλίδη - πιο πάνω) και σ'αυτόν τον καραγκιόζη τον Μαχαιρίτσα...δική μου άποψη βέβαια αλλά θα έσκαγα αν δεν τό'λεγα
The only thing standing in between you and me is reality
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Λένε για σένα ....... 15 έτη 4 μήνες πριν, #27695

  • chameleon
  • chameleon's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 394
  • Κάρμα: 2
γιατί όσοι έχουνε μούσι την λένε συνέχεια στον Θανάση?

:unsure:
κουβεντιάζουν δυο φίλοι
-καλά καπνίζεις ακόμα?
-Ναι..εσύ το έχεις κόψει?
-ουου!!τώρα...έχω πολύ καιρό...
-πόσο καιρό δηλαδή?
-3 χρόνια,6 μήνες και 13 μέρες....
-άστο ρε...δεν το...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Λένε για σένα ....... 15 έτη 4 μήνες πριν, #27696

  • Fil_0
  • Fil_0's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 4
  • Κάρμα: 1
... κατακαϋμένε Ταουνσεντ-Mahairitsa.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Λένε για σένα ....... 15 έτη 4 μήνες πριν, #27697

  • Φίλιππος
  • Φίλιππος's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 422
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: 51
Είδατε ρε ? Είμαι πολύ κουλτουριάρης (όχι ημιαλκοολικός που με λέγανε) :lol: !
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο και τ'όνομα που μου'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: