Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: ό,τι θυμάμαι χαίρομαι...

ό,τι θυμάμαι χαίρομαι... 18 έτη 5 μήνες πριν, #659

  • albist
  • albist's Avatar
Αλέξανδρος (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

άντε καλα... δεν θα υλοποιήσω στο απόλυτο την απειλή μου (βλ. να γράφω όλα μου τα μηνύματα εκεί που ξεκίνησα :P ). θα το κάνω από εδώ όμως. και τώρα που πήρα φόρα... να δω πως θα σταματήσω :rolleyes:

λοιπόν, για τη συντρόφισσα κανά: πειράζει αν πω ότι ποτέ μου δεν τη χώνεψα; πειράζει αν πω ότι στις περισσότερες κοινές συναυλίες της ... τριάδας που την είδα, ξενέρωσα; πειράζει αν πω ότι αγόρασα τα δυο cd τελευταία, μετά τις (ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ) επανερμηνείες των κομματιών από τη μάρθα; και ότι μπορώ και ακούω εκείνες τις εκτελέσεις μόνο έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου (και των αυτιών μου) τη φωνή της μάρθας; πειράζει αν πω ότι τη θεωρώ άφωνη και λίγη; δεν πειράζει ελπίζω... γιατί τώρα τα είπα ούτως ή άλλως...

δεύτερον: θανάση ετοιμάσου, έρχεται η σειρά σου... άρχισε το κάπνισμα για να σου φέρνουμε κούτες στην ψειρού:

Πρόσωπα & προσωπεία

ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΟ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗ This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


ΤΑΚΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ, πανεπιστημιακός, διεθνούς φήμης, συγγραφέας και καλλιτέχνης, καθώς και ιδρυτής της Επιτροπής Ρούμι Ελλάδος και πρόεδρος (1994-1996) της Πανελλήνιας Ιστορικής και Φιλοσοφικής Εταιρείας (ΠΑΝΙΦΕ). Καταδικάστηκε την 1η Ιουλίου 2005, από το Πρωτοδικείο Ρόδου, σε ποινή φυλάκισης 25 μηνών, παρ' ότι ο ίδιος ο εισαγγελέας της έδρας ζήτησε την αθώωσή του. Η έφεσή του εκδικάζεται σήμερα, επίσης στη Ρόδο. Η Διεθνής Αμνηστία απηύθυνε επιστολή στον υπουργό Δικαιοσύνης, κ. Αναστάσιο Παπαληγούρα, εκφράζοντας την ανησυχία της για την πρωτόδικη ποινή.

ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ εναντίον του καθηγητή Αλεξίου απαγγέλθηκαν όταν ένας κάτοικος της Σύμης κάλεσε ως μάρτυρα έναν μοναχό, τον Αρσένιο Βλιαγκόφτη, μέλος της Συνοδικής Επιτροπής επί των Αιρέσεων, η οποία θεωρεί την Επιτροπή Ρούμι Ελλάδος σέκτα (υπ' αριθμόν 105 στον κατάλογο της Επιτροπής) και υποστηρίζει ότι οι «αιρέσεις» που διαδίδει απειλούν να διαφθείρουν τις θρησκευτικές και εθνικές ταυτότητες της Ελλάδας.

Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ Ρούμι Ελλάδος, όπως αναφέρεται και στην επιστολή που έστειλε η Δ.Α. προς τον κ. Παπαληγούρα, μελετά τα φιλοσοφικά και ποιητικά έργα του Μεβλάνα Τζελαλεντίν Ρούμι. Το 1989, ο Εκπαιδευτικός, Επιστημονικός και Πολιτισμικός Οργανισμός των Ηνωμένων Εθνών (UNESCO) συμπεριέλαβε τα έργα του Μεβλάνα Τζελαλεντίν Ρούμι (φιλοσόφου, ποιητή και ανθρωπιστή του 13ου αιώνα) στον κατάλογο των παγκόσμιων λογοτεχνικών θησαυρών, μέρος της πολιτισμικής κληρονομιάς της ανθρωπότητας.

Η ΔΙΕΘΝΗΣ ΑΜΝΗΣΤΙΑ επισημαίνει ότι η πρωτόδικη καταδίκη σε βάρος του καθηγητή Αλεξίου αντιβαίνει όχι μόνο στο άρθρο 13 παράγραφος 1 του ελληνικού Συντάγματος, που εγγυάται την ελευθερία του θρησκεύματος και της έκφρασης, αλλά και στην Ευρωπαϊκή Σύμβαση για την Προστασία των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και Θεμελιωδών Ελευθεριών, την οποία η Ελλάδα επικύρωσε το 1974.

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που η ποινή επικυρωθεί στο Εφετείο και ο κ. Αλεξίου φυλακιστεί, η Διεθνής Αμνηστία, λέει, θα τον θεωρήσει κρατούμενο συνείδησης και θα ζητήσει την άμεση και χωρίς όρους αποφυλάκισή του.

(www.enet.gr/online/online_fpage_text?id=85911608)

που ζούμε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:( :x :x :x :mad:
φιλώ σας

όσες κι αν χτίζουν φυλακές, κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας είναι αληταριό, όλο θα δραπετεύει. όσοι με γέλασαν, όσοι με κέρασαν πικρό ποτήρι κι άχρηστους κανόνες, θα ηττηθούν απ' ό,τι πιο αδύναμο, από τη χλόη που σκεπάζει ερειπιώνες.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:ό,τι θυμάμαι χαίρομαι... 16 έτη 7 μήνες πριν, #19414

  • Asmodaius
  • Asmodaius's Avatar
Ψάχνοντας τα στα άδυτα των backup μου, βρήκα μια από τις πρώτες μου Θανασικές διασκευαστικές απόπειρες και επειδή συγκινήθηκα την ποστάρω..

υγ:είναι κομματάκι αργό το tempo, ενδεχομένως και να νυστάξετε.. :lol:

Στυλίτης
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:ό,τι θυμάμαι χαίρομαι... 16 έτη 7 μήνες πριν, #19415

  • Asmodaius
  • Asmodaius's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 491
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: 8
A!, επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι μου άρεσε πολύ το όνομα του topic και με εκπροσωπεί πλειοψηφικά, για αυτό και αποφάσισα να \"ποστάρω\" σε αυτο! :laugh:
Τέλος, μάλλον επειδή από την στιγμή που ξεκίνησα το reply μέχρι να το ολοκληρώσω, πέρασε κανα 2ωρο, to site engine με παρουσιάζει ως επισκέπτη :blink:

--Τέλος φλυαρολογίας--
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:ό,τι θυμάμαι χαίρομαι... 16 έτη 7 μήνες πριν, #19416

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
very nice, άντε να κάνουμε καμιά συναξούλα να μας το παίξεις και από κοντά ;)
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:ό,τι θυμάμαι χαίρομαι... 16 έτη 7 μήνες πριν, #19417

  • Prigipesa
  • Prigipesa's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 303
  • Κάρμα: 0
MeLiTzaNio έγραψε:
very nice, άντε να κάνουμε καμιά συναξούλα να μας το παίξεις και από κοντά ;)


Αυτή η συναξούλα κατα πότε???????? :rolleyes: :rolleyes:
Να βρω και εσάς αδέρφια μου, που χετε ξεθυμάνει, το φόβο και την ομορφιά να βάλουμε μαζί.
Να πλύνουμε με το κρασί τα νυσταγμένα μάτια κι ύστερα να σαλπάρουμε στη...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:ό,τι θυμάμαι χαίρομαι... 16 έτη 7 μήνες πριν, #19445

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Prigipesa έγραψε:
MeLiTzaNio έγραψε:
very nice, άντε να κάνουμε καμιά συναξούλα να μας το παίξεις και από κοντά ;)


Αυτή η συναξούλα κατα πότε???????? :rolleyes: :rolleyes:

και σένα τι σε κόφτει? αφού δεν έχεις πατήσει ποτέ το ποδαράκι σου :P :P
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: