Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Φερνάντο Πεσσόα

Φερνάντο Πεσσόα 17 έτη 11 μήνες πριν, #4317

  • Χρύσα
  • Χρύσα's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 36
  • Κάρμα: 0
Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιο από τα βιβλία του Πεσσόα που έχει διαβάσει και του άρεσε (εκτός από το Βιβλίο της ανησυχίας); Ρωτάω εσάς που ίσως λόγω του Θανάση να έχετε ασχοληθεί με το συγκεκριμένο λογοτέχνη... Κυκλοφορούν πολλά, αλλά δεν μπορώ να επιλέξω κάποιο, δεν έχω κριτήριο...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Φερνάντο Πεσσόα 17 έτη 11 μήνες πριν, #4319

  • ANTARHS
  • ANTARHS's Avatar
EXW DIABASEI KAPOIA POIHMATA TOY,TA OPOIA EINAI POLY WRAIA,ALLA DEN THYMAMAI TITLO,THA GRAPSW OTAN TA BRW....
OSO GIA MYTHISTORHMA ME GOHTEYSE PARA POLY ''O ANARXIKOS
TRAPEZITHS...''
EINAI ARKETA POLITIKO BEBAIA KAI OLIGO FILOSOFIKO...
THA ARESEI ARKETA PISTEYW....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Φερνάντο Πεσσόα 17 έτη 11 μήνες πριν, #4320

  • Στεφ.
  • Στεφ.'s Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 183
  • Κάρμα: 0
Εκτός λοιπόν απο το βιβλίο της Ανησυχίας,που θεωρώ οτι είναι μικρά αποσπάσματα-αιχμηρά εγχειρίδια,η Ώρα του Διαβόλου είναι ένα διήγημα μιας σίγουρα ξεχωριστής και σκοτεινής σύλληψης,που κινείται ανάμεσα σε δυο κόσμους.Τον συμπαντικό και τον πραγματικό,μέσα στα πλαίσια ενός ιδιαίτερου διαλόγου...Ο Αναρχικός Τραπεζίτης είναι μια άλλη επιλογή όπως και κάποιες συλλογές με ποιήματα των ετερωνύμων του...
(Και μια σχετική εμπειρία:
¸να ποίημά του ως Rickardo Reis,οι \"Τέσσερις Ωδές\",υπάρχει στο σχολικό βιβλίο των Νέων Ελληνικών της Γ´Λυκείου αλλά δεν τους το διδάσκουν...Στην πρακτική μου επέλεξα να τους το διδάξω εγώ και το καθιερωμένο 45λεπτο άρχισε με τη συνοδεία του Rua da Bella Vista...
Αφού είδα ακριβώς αυτό :blink: αποκαρτουνοποιημένο σε παιδικές εκφράσεις για λίγα δευτερόλεπτα,έπνιξα το γέλιο μου και συνέχισα!Εξελίχθηκε σε πολύ ωραία συζήτηση και ελπίζω στον εμπλουτισμό της σιντοθήκης και βιβλιοθήκης τους!!!) :laugh:
Αυτα απο μενα!
Στου δειλινου την άκρη δε βλέπεις ονειρα....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Φερνάντο Πεσσόα 17 έτη 11 μήνες πριν, #4321

  • ερασμια
  • ερασμια's Avatar
Υπαρχει \"Ο αναρχικος τραπεζιτης\" μια αρκετα ασυνηθιστη και πρωτοτυπη προσεγγιση της αναρχικης θεωριας. Κατα την αποψη μου το σχολιο εχει περισσοτερο ενδιαφερον.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Φερνάντο Πεσσόα 17 έτη 11 μήνες πριν, #4324

  • singapore sling
  • singapore sling's Avatar
- \"To vivlio ths anhsyxias\" sta ellhnika kykloforei se dyo ekdoseis:
- thn palia klasikh ths \"Aleksandreias\" pou einai epilogh apo to ergo.
- thn pio nea tou \"Eksanta\" se metafrash Marias Papadhma pou einai eksantlhtikh, exei kykloforhsei edw kai kairo o A' tomos h ekdosh omws toy B' diarkws anavalletai.

- Epishs kykloforei kai se agglika kai ispanika oloklhro, gia osous theloun na to diavasoun se mia apo aytes tis glwsses.

- Poly wraia einai ta poihmata tou eterwnymou \"Alberto Caeiro\", pou eixan kykloforhsei sta ellhnika se metafrash F.Drakontaeidh apo tis ekdoseis \"Gnwsh\", einai omws pleon eksantlhmeno. Aksizei pantws ton kopo na to anazhthseis se kapoia dhmotikh vivliothiki h se palaiovivliopwleio.

- Ta poihmata tou \"Alvaro de Campos\" exoun kykloforhsei apo \"Eksanta\" se metafrash Papadhma prosfata sxetika, wraia ekdosh.

- O \"Anarxikos trapeziths\"...idiaitera endiaferon keimeno , kykloforei apo Eksanta kai apo Grammata

- H \"Wra toy diavolou\" apo Eksanta pali poly wraio, syntomo kai periektiko.

- O \"Hrostratos\" einai dokimiako, allh fash , den pavei omws na einai endiaferon gia kapoion pou ton endiaferei h aisthitiki kai k kritikh

- Oi ekdoseis \"printa\" exoun vgalei kata kairous diafora syntoma, mikra vivlia me sylloges apofthegmatwn, thelei psaksimo omws giati yparxoun epikalypseis me alles sylloges.

Epishs an diavazeis Ispanika , yparxei periptwsh na vreis mia wraia anthologia (ANthologia Poetica, austral ediciones nomizw) pou exei arketa poihmata apo diafores epoxes kai eterwnyma kai apo Ricardo Reis, tou opoiou oi Wdes den exoun akoma metafrastei alla kai soneta tou Pessoa.
AN psakseis kai Internet tha vreis antistoixes sylloges kai sta agglika.

Ayta..ki elpizw na vohthisa
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Φερνάντο Πεσσόα 17 έτη 11 μήνες πριν, #4326

  • Χρύσα
  • Χρύσα's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 36
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ πολύ πολύ όλους σας για την προθυμία και το χρόνο σας! Με βοηθήσατε πάρα πολύ, μόλις πάρω στα χέρια μου κάποια από τις προτάσεις σας, θα σπεύσω να σας πω κι εγώ τη γνώμη μου.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: