Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Τζουράς ή μπουζούκι τρίχορδο?

Τζουράς ή μπουζούκι τρίχορδο? 14 έτη 10 μήνες πριν, #28956

  • n0i2
  • n0i2's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Ξύπνα να δεις τους άρχοντες πως γίνονται κουρέλια
  • Καταχωρήσεις: 11
  • Κάρμα: 1
Γεια σας φίλτατοι,

¼ντας νέος στην παρέα σας, οφείλω να συστηθώ! Είμαι ο Γιάννης και δεν είμαι ιδιαίτερα καλά γιατί κάνει πολύ ζέστη και δεν αξιώθηκα να πάω να πάρω εισιτήριο για τη Δευτέρα... αλλά το προσπερνάμε... για να μη σας κουράζω ακόμα δεν ήρθα, ας μπω κατευθείαν στο ψητό!

Σκέφτομαι να πάρω ένα από τα δύο μουσικά όργανα (τζουρά ή τρίχορδο μπουζούκι) αλλά επειδή δεν έχω την παραμικρή ιδέα επί του θέματος θα ήθελα την άποψή σας... φαντάζομαι ο ήχος θα είναι παρεμφερής αλλά και ουσιαστικά διαφορετικός... θα μου πείτε γιατί δε πας σε κανένα μαγαζί να ακούσεις... θα το κάνω και αυτό, απλώς ξέρετε... μου αρέσει να συλλέγω πληροφορίες και να τις επεξεργάζομαι! ¸τσι που λέτε... πάνω κάτω για πειραματισμό και παρεϊστικη χρήση το θέλω... και βέβαια για να προσπαθήσω να βγάλω τραγούδια του Θανάση οπότε θεωρείστε και αυτό σαν κριτήριο... ασχολούμαι γύρω στα 10 χρόνια με την ηλεκτρική κιθάρα οπότε έχω μια σχετική επαφή με την ταστιέρα... και φυσικά το πιο σημαντικό απ' όλα είναι ότι θέλω να δώσω μέχρι 300¤ (περιμένουν και οι καλοκαιρινές διακοπές δυστυχώς...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρίσκω! :)<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: n0i2, στις: 12/06/2009 10:23
Σε ορυχεία σκοτεινά πετάω τα σκουπίδια... όσα μου έφερε η ζωή... μα όσα κι εγώ της πήγα...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Τζουράς ή μπουζούκι τρίχορδο? 14 έτη 10 μήνες πριν, #28963

  • Φίλιππος
  • Φίλιππος's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 422
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: 51
Φιλαράκι καλώς μας ήρθες. Δοκίμασε να παίξεις και τα δύο και δες ποιό θα σε αγγίξει πιο πολύ ;)
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο και τ'όνομα που μου'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Τζουράς ή μπουζούκι τρίχορδο? 14 έτη 10 μήνες πριν, #29011

  • Μιχαηλίδης
  • Μιχαηλίδης's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 759
  • Κάρμα: 10
+1 Ίδιο κουρδισμα έχουν άρα δεν διαφέρουν στο παίξιμο. Το θέμα είναι ποιού οργάνου το ηχόχρωμα σου αρέσει περισσότερο.
Το πόδι μου το αγαπώ
γι' αυτό καί το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω


KEEP WALKING
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Τζουράς ή μπουζούκι τρίχορδο? 14 έτη 10 μήνες πριν, #29012

  • foutouristas
  • foutouristas's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 128
  • Κάρμα: 0
συμφωνω με τα παραπανω, ας αναφερθει επισης πως για να παρεις ενα συμπαθητικο οργανο, ως ποιοτητα υλικων/αποδοση/ηχο/κλπ, σε αυτην περιπου την κατηγορια τιμων, η καλυτερη λυση ειναι να ψαξεις για κανενα προσεγμενο/μεταχειρισμενο (κατα προτιμηση χειροποιητο, ειναι σχεδον παντα καλυτερα απο τα 'της σειρας') απο καποιον που εχει ασχοληθει και λιγο μαζι του. και παλι ομως, εμπιστεψου τα αυτια σου, ολα τα αλλα περισσευουν B)

καλη αγορα και οταν το παρεις να βρεθουμε να το γλεντησουμε
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Τζουράς ή μπουζούκι τρίχορδο? 14 έτη 10 μήνες πριν, #29014

  • n0i2
  • n0i2's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Ξύπνα να δεις τους άρχοντες πως γίνονται κουρέλια
  • Καταχωρήσεις: 11
  • Κάρμα: 1
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Πάντα ακολουθούσα τη λογική του αγοράζεις ό,τι σου κάθεται στ' αυτί και στο χέρι αλλά επειδή δεν έχω εμπειρία μάλλον θα είναι λίγο δύσκολο να κρίνω ένα χειροποίητο όργανο. Θα μαζέψω μερικές ακόμα απόψεις από γνωστούς μου που έχουν επαγγελματική εμπειρία (μπας και βρούμε και κανένα οργανάκι αυτής της κλάσης να δοκιμάσουμε!) και θα αρχίσω τις βόλτες στην Αθήνα!

Να βρεθούμε βεβαίως αλλά μόλις αρχίσω να την παλεύω λίγο γιατί γενικά δεν είμαι ιδιαίτερα θαρραλέος με πολύ κόσμο!! :laugh:<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: n0i2, στις: 15/06/2009 09:43
Σε ορυχεία σκοτεινά πετάω τα σκουπίδια... όσα μου έφερε η ζωή... μα όσα κι εγώ της πήγα...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Τζουράς ή μπουζούκι τρίχορδο? 14 έτη 6 μήνες πριν, #29869

  • bajanabambo
  • bajanabambo's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Νεαρός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 24
  • Κάρμα: 0
Γεια χαρά φίλε, δεν ξέρω αν έχεις πάρει το όργανο, αλλά μιας και είδα το μήνυμα λέω να απαντήσω.
Κι εγώ φίλε σχεδόν στην ίδια φάση είμαι! Παίζω κιθάρα κι απο τότε που άρχισα ν' ακούω Θανάση ήθελα ν' αγοράσω κάποιο τέτοιο όργανο.
Έχω παίξει και σε μπουζούκι και σε τζουρά και προσωπικά διαλέγω τον τζουρά μόνο και μόνο για το ηχόχρωμά του που είπε κι ο Μιχαηλίδης.

Άφού όμως ξεπέρασα το δίλλημα "μπουζούκι ή τζουράς" τώρα έχω το προβλημα "no money no honey" κι έτσι για να παρηγοριέμαι κουρδίζω την κιθάρα μου από E5, B4, G4, D4, A3, E3 σε D5, A4, D4, D4, A3, D3!

Είναι σαν να έχω 2 μπουζούκια (ή τζουράδες) με διαφορά μιας οκτάβας. Με αυτόν τον τρόπο προσπαθώ να εξασκηθώ και να μάθω να παίζω τζουρά πάνω σε κιθάρα (αυτό κι αν είναι αυτό που λέμε "κιθαρομπούζουκο"! χαχα!)

Αν δεν παίζουν γκαφρά δες το κι έτσι. Τι να κάνουμε;
Άστρο θαμπό του πρωινού για χάρη σου αγρυπνούμε
Και τούτη η μέρα ας μας βρει μ' αυτούς που αγαπούμε...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: