Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Μελίνα Κανά

Re:Μελίνα Κανά 18 έτη 5 μήνες πριν, #256

  • Bernando Soares
  • Bernando Soares's Avatar
Καλησπέρα σε όλους

Φρέσκο αίμα και εγώ, δεν με ξέρετε καθότι σήμερα ανακάλυψα το forum, σήμερα διάβασα όλα τα posts, σήμερα γράφτηκα, και... είναι ακόμα σήμερα:)

Αφού λοιπόν δεν υπάρχει shoutbox ή κάποιο hello thread (ακούει κανείς..;;)), ας ρίξω και εγώ μια άποψη στο τραπέζι, και ολίγη από αυτοβιογραφία. Δεν ντρέπομαι να παραδεχθώ ότι από μουσική παιδεία πάσχω, ακούω ό,τι αρέσει στο αυτί μου. Αποδεικνύεται ότι αρέσουν πολλά στο αυτί μου, όπως κλασική μουσική(μην ξεχνάμε ότι δεν έχω μουσικη παιδεία)/κλασικό ροκ/ποπ/μέταλ/ρεμπέτικα/νέα λαϊκά/\"της μοδός\"/ambient/jazz/electronica και ο κατάλογος συνεχίζει. Θανάση ακούω φανατικά από τότε που τον ανακάλυψα, πριν 6-7 χρόνια. Είναι ίσως ο μόνος καλιτέχνης (άντε, και ο Μάλαμας;)) που παρακολουθώ την πορεία του φανατικά (δίσκους,συναυλίες,συνεντεύξεις), και από τους λίγους που αγοράζω τους δίσκους του, και όχι, ούτε αυτό ντρέπομαι να το παραδεχθώ.

Αρκετά με αυτά. Αυτό που θέλω να πω μόνο είναι ότι για μένα ο Θανάσης είναι ένας παλιός, καρδιακός φίλος, που τον χάνω για μεγάλα διαστήματα. Δεν έχω απαιτήσεις από αυτόν. Κάθε φορά που βρισκόμαστε, όσος καιρός και να έχει περάσει, είναι σαν να μην πέρασε ούτε 1 δευτερόλεπτο. Μπορεί να έχει αλλάξει τρόπους, παρέες, να έζησε πολλά στο μεσοδιάστημα, αλλά δεν τον πιέζω. Αν θέλει μου τα λέει, αν πάλι όχι... Ξέρω ότι η ζωή του είναι δική του, δεν έχω κανένα λόγο σε αυτή, παρά μόνο όσο θέλει να μου δίνει και να του δίνω. Α, και τον πληρώνω για να ζήσει και να συνεχίσει να κάνει αυτό που θέλει να κάνει ο ίδιος, όχι αυτό που περιμένω εγώ από αυτόν.

Περιττό να πω ότι δεν με έχει απογοητεύσει ούτε μια φορά (σαν καλός φίλος που είναι:)).

Αυτά είχα να πω, και πιστεύω ότι είναι σχετικά με το θέμα. Σε κάθε περίπτωση είναι απλά μια άποψη, και περί ορέξεως...:)

Καλή τύχη με το forum. Θα είμαι και εγώ κάπου εδώ (just in case..).
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Μελίνα Κανά 18 έτη 5 μήνες πριν, #261

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Αγαπητέ Αντώνη,

Τώρα εκτός από το φρικιό που προανέφερα, έχω και την αίσθηση ότι μιλάω κινέζικα. Νομίζω ότι ήμουνα σαφής. Είπα ότι το σύστημα μου είναι ελαττωματικό και όποιος μου την κάνει γυριστή (με την έννοια πάντα που αντιλαμβάνομαι εγώ την γυριστή) τον κάνει αυτόματα delete.

Ας πούμε, για τον Βαμβακάρη που ήτανε βασιλικός δεν αισθάνομαι αυτή τη γυριστή που λέγαμε. Κι αυτό γιατί κατάγομαι από ένα χωριό που υπήρξε στο σύνολο του Βασιλικό. Μάλιστα το 1917 ήταν το μοναδικό που δεν υποτάχτηκε και ο Βενιζέλος έστειλε στρατό και σκοτώθηκε πολύς κόσμος τότε. Ακόμα και βομβαρδιστικά είχε διατάξει να στείλουν πράγμα που σταμάτησε την τελευταία στιγμή με παρέμβαση ενός ντόπιου υψηλά ισταμένου.

¸νας χωριανός που λαβώθηκε από τους στρατιώτες είπε το εξής τραγούδι:

Ήφαα μια (ενν. έφαγα μια σφαίρα), ζήτω του βασιλιά
Ρίξτε μου κι´ άλλη, ζήτω του πάλι

Το χωριό αναφέρω είναι το ίδιο που γέννησε τον Μανώλη Γλέζο και που σήμερα στην πλειοψηφία του συντάσσεται με τον Συνασπισμό.

Επειδή λοιπόν κανένα συμπέρασμα δεν βγαίνει και άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, εγώ θα συνεχίσω να λειτουργώ με την αυτοματοποιημένη διαδικασία που μου επιβάλλει ο οργανισμός μου μέχρι να γίνω σκόνη αστρική (κατά την αισιόδοξη άποψη) ή τροφή για τα σκουλήκια (κατά την απαισιόδοξη).

Λοιπόν αυτά. Εύχομαι καλά στεγνώματα και με το καλό να τακτοποιηθείς στο νέο σπίτι
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Μελίνα Κανά 18 έτη 5 μήνες πριν, #263

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Bernando Soares έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους

Φρέσκο αίμα και εγώ, δεν με ξέρετε καθότι σήμερα ανακάλυψα το forum, σήμερα διάβασα όλα τα posts, σήμερα γράφτηκα, και... είναι ακόμα σήμερα:)

Αφού λοιπόν δεν υπάρχει shoutbox ή κάποιο hello thread (ακούει κανείς..;;)), ας ρίξω και εγώ μια άποψη στο τραπέζι, και ολίγη από αυτοβιογραφία. Δεν ντρέπομαι να παραδεχθώ ότι από μουσική παιδεία πάσχω, ακούω ό,τι αρέσει στο αυτί μου. Αποδεικνύεται ότι αρέσουν πολλά στο αυτί μου, όπως κλασική μουσική(μην ξεχνάμε ότι δεν έχω μουσικη παιδεία)/κλασικό ροκ/ποπ/μέταλ/ρεμπέτικα/νέα λαϊκά/\"της μοδός\"/ambient/jazz/electronica και ο κατάλογος συνεχίζει. Θανάση ακούω φανατικά από τότε που τον ανακάλυψα, πριν 6-7 χρόνια. Είναι ίσως ο μόνος καλιτέχνης (άντε, και ο Μάλαμας;)) που παρακολουθώ την πορεία του φανατικά (δίσκους,συναυλίες,συνεντεύξεις), και από τους λίγους που αγοράζω τους δίσκους του, και όχι, ούτε αυτό ντρέπομαι να το παραδεχθώ.

Αρκετά με αυτά. Αυτό που θέλω να πω μόνο είναι ότι για μένα ο Θανάσης είναι ένας παλιός, καρδιακός φίλος, που τον χάνω για μεγάλα διαστήματα. Δεν έχω απαιτήσεις από αυτόν. Κάθε φορά που βρισκόμαστε, όσος καιρός και να έχει περάσει, είναι σαν να μην πέρασε ούτε 1 δευτερόλεπτο. Μπορεί να έχει αλλάξει τρόπους, παρέες, να έζησε πολλά στο μεσοδιάστημα, αλλά δεν τον πιέζω. Αν θέλει μου τα λέει, αν πάλι όχι... Ξέρω ότι η ζωή του είναι δική του, δεν έχω κανένα λόγο σε αυτή, παρά μόνο όσο θέλει να μου δίνει και να του δίνω. Α, και τον πληρώνω για να ζήσει και να συνεχίσει να κάνει αυτό που θέλει να κάνει ο ίδιος, όχι αυτό που περιμένω εγώ από αυτόν.

Περιττό να πω ότι δεν με έχει απογοητεύσει ούτε μια φορά (σαν καλός φίλος που είναι:)).

Αυτά είχα να πω, και πιστεύω ότι είναι σχετικά με το θέμα. Σε κάθε περίπτωση είναι απλά μια άποψη, και περί ορέξεως...:)

Καλή τύχη με το forum. Θα είμαι και εγώ κάπου εδώ (just in case..).

Αγαπητέ Bernando Soares,

Καταρχάς καλώς ήλθες και εύχομαι να είσαι συχνά κάπου εδώ.

Ως προς το μήνυμα σου, θεωρώ απόλυτα φυσικό να μην έχεις απαιτήσεις από τον κ. Παπακωνσταντίνου και να τον πληρώνεις για να ζήσει και να συνεχίσει να κάνει αυτό που θέλει να κάνει ο ίδιος, και όχι αυτό που περιμένεις εσύ από αυτόν. Το κατανοώ απόλυτα γιατί συμβαίνει και σε εμένα.

Λες όμως και μόνος σου ότι ο Παπακωνσταντίνου δεν σε έχει απογοητεύσει ούτε μία φορά και από αυτό βγάζω το συμπέρασμα ότι και εσύ αντλείς απ´αυτόν την ικανοποίηση αναζητά ο άνθρωπος στην τέχνη. Το ερώτημα λοιπόν που τίθεται είναι μέγα και αφορά στους καλλιτέχνες στο σύνολο τους \"τι γίνεται όταν αρχίζουν να μας απογοητεύουν? Συνεχίζουμε να παρακολουθούμε την πορεία τους αγοράζοντας δίσκους και παρακολουθώντας συναυλίες? Πόσο μας απασχολεί τότε το βιοποριστικό τους πρόβλημα και η ενίσχυση τους προκειμένου να κάνουν αυτά που θέλουν οι ίδιοι και όχι αυτά που περιμένουμε εμείς από αυτούς?\" Εγώ προσωπικά δεν είμαι τόσο ανιδιοτελής ούτε διατεθιμένη να πληρώνω οποιονδήποτε για να κάνει αυτό που θέλει, αν δεν μου προσφέρει την ικανοποίηση που επιζητώ.

Θεωρώ απίθανο ειδικά για τον κ. Παπακωνσταντίνου να νιώσω κάποια στιγμή απογοήτευση γιατι \"κρατάει χρόνια\" αυτή η κολώνια παρόλο που δεν είναι καλός μου φίλος. Παρόλα αυτά δεν αποκλείω κάποια στιγμή να μου συμβεί και αυτό. Είπαμε, ούτε θεοποιώ, ούτε ερωτεύομαι (φίλε Περιβολάκη) αλλά και ούτε αντιμετωπίζω με ψυχρή λογική οποιοδήποτε καλλιτέχνη.

Any reaction is automated.
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Μελίνα Κανά 18 έτη 5 μήνες πριν, #268

Χαιρετώ... Συμφωνώ απολύτως με το προαναφερθέντα της Μαρίνας. Ουσιαστικό εννοιολογικό στοιχείο του/της \"καλλιτέχνη\" είναι η έκθεσή του στο κοινό. Συνεπώς, θα πρέπει να αποφεύγεται η θεοποίηση του οποιουδήποτε ακόμα και αυτών που μέχρι τώρα δε μας έχουν απογοητεύσει. Επιπλέον, προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου η προσωπική, οικογενειακή κατάσταση της κ. Κανά. Από τη στιγμή που εκτίθεται σε μένα μέσω της δουλειάς της αυτοδικαίως έχω το δικαίωμα να την κρίνω... Οι τελευταίοι της δίσκοι είναι πλήρως απογοητευτικοί όπως και οι συνεργασίες της (δε θα συμφωνήσω με Γιάννη για το Φέγει Αλλιώτικα), Δεν κατάλαβα πως μπορεί να επηρεάσει το γεγονός της μητρότητας την καλλιτεχνική ποιότητα.

Άνοιξα αυτό το thread όχι με κουτσομπολίστικη διάθεση αλλά επειδή δεν ήξερα τπτ από όλα αυτά που αναφέρθηκαν και για να καταλάβω γιατί έληξε έτσι άδοξα αυτή η συνεργασία.

Αν ισχύει όντως ότι ένα από τα αίτια του ρήγματος ήταν η \"απάγόρευση\" από το Θανάση και το Σωκράτη να συμπεριλαμβάνει τραγούδια τους στα προγράμματα που κατά καιρούς εμφανίζεται, οφείλω να πω ότι αυτό είναι, κατά την άποψή μου, μέγα σφάλμα... Η ερμηνεύτρια αυτά τα τραγουδια έχει να παρουσιάσει και με αυτά την έμαθε ο κόσμος. Αποτελούν και δικό της κτήμα και δικαιούται να τα παρουσιάζει οπουδήποτε επιθυμεί. Τι να πει και ο Ρασούλης για το \"Πότε Βούδας Πότε Κούδας\".

Τα λέμε
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Μελίνα Κανά 18 έτη 5 μήνες πριν, #271

  • Σκιπίωνας
  • Σκιπίωνας's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Ο Ιχνηλάτης του Βέγα
  • Καταχωρήσεις: 1415
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 25
Και για να παψουμε να ειμαστε ουτοπιστες , ας σκεφτουμε την εξης πιθανοτητα : Εστω οτι η \"Αγια Τριαδα\" παραμεριζει τις διαφορες και σκεφτονται να κανουν 2-3 lives μαζι . Δεν θα γινει ποτε , εκτος κι αν ειναι καποιος πρωτο ονομα . Ο λογος? Φανταστειτε καθεναν να θελει 4 μουσικους του για τις συναυλιες :dry:
Βάλε φωτιά στα ρούχα σου, και κέρνα μας απ' τα αμπάρια σου κρασί βαλσαμωμένο. Κόκκινο, κεντημένο με σταυροβελονιά. Απόψε, και για πάντα.


Hey, ho : ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Μελίνα Κανά 18 έτη 5 μήνες πριν, #273

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
Ας ηρεμήσουμε λοιπόν όλοι μαζί γιατί νομίζω ότι είπαμε κουβέντες βαριές. Ανεξάρτητα από όλα τα άλλα, νομίζω ότι οι γλυκές αναμνήσεις δεν γίνονται ποτέ delete. Και κλείνω με μια γλυκιά ανάμνηση της \"Αγίας Τριάδας\" (στην οποία δεν ξέρω ποιος είναι ο Πατήρ και ο Υιός, πάντως το Άγιο Πνεύμα είναι σίγουρα ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου) επί σκηνής

<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Μαρίνα Φραγκίσκου, στις: 24/11/2005 12:12
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: