Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Οι εντυπώσεις μας - Ο ελάχιστος εαυτός

Re:Οι εντυπώσεις μας - Ο ελάχιστος εαυτός 13 έτη 2 μήνες πριν, #32086

  • jasper
  • jasper's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 11
  • Κάρμα: 2
melia έγραψε:
Ω ναι! Melia και Jasper κατέχουν τα 2 πρώτα cd! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Παμε ρε παμε ρε...παμε...:P :P Αυριο κανουμε τη τραμπα κανονισε μη το σπρωξεις σε καμια μαυρη οπως ειδα, σε εφαγα....Nice shot btw :) :)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - Ο ελάχιστος εαυτός 13 έτη 2 μήνες πριν, #32091

  • melia
  • melia's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 286
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 9
poios_tha_me_thimatai έγραψε:
Τούτο μόνο μπορώ να πω και μετά θα σωπάσω. Ο "ελάχιστος εαυτός" είναι μία πολύ σημαντική δουλειά για τον Θανάση. Είναι η στιγμή που αισθάνεται πιο δυνατός από ποτέ, συγκροτημένος και σίγουρος για το τι θέλει να βγάλει προς τα έξω, να δώσει σε όλους εμάς. Μέχρι την επόμενη φορά. Είναι ένα συναίσθημα που προκαλεί ο δίσκος από την αρχή μέχρι το τέλος της ακρόασης. Ενας δίσκος με εκκίνηση, εξέλιξη και κατακλείδα. Το πως θα βιώσει κανείς αυτή την πορεία των 13 κομματιών μέσα από τα ηχεία ή τα ακουστικά του είναι ως συνήθως υποκειμενικό. Η μόνη σιγουριά, όσον αφορά στην άποψη μου βέβαια, είναι πως ο Θανάσης είναι σίγουρος για αυτά τα κομμάτια. Οχι για την αποδοχή, την επιτυχία ή την υστεροφημία τους. Είναι σίγουρος για το ότι είναι ένα προϊόν από τα βαθύτερα κομμάτια του εαυτού του.

Καλησπέρα και πάλι,
με περίσσιο ενθουσιασμό θα προσπαθήσω να προσγειωθώ λίγο. Η παραπάνω παράγραφος με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Μόνο που όπως έχω ξαναπεί η "Ανταρκτική" για μένα είναι όχι μονο το πιο παράτερο -ενορχηστρικά(αν και δεν με ενοχλεί και τόσο αυτό)- κομμάτι αλλά κυρίως το πιο αδύναμο, στιχουργικά. Όσον αφορά τα κομμάτια έχω να δηλώσω ότι τα βρίσκω εξαιρετικά, κάποια παραπέμπουν σε παλαιότερα άσματα παρ' όλα αυτά είναι άσματα^2. Όλοι παρατηρήσαμε την ομοιότητα της εισαγωγής του "ελάχιστου εαυτού" με αυτή του "Sara". Επιπλέον, ορισμένα γυρίσματα στην "ομίχλη" μου θυμίζουν πολύ το "αλεξάνδρα". Αποκορύφωμα για μένα είναι "Τα τραγούδια που εγραψα". "Το παιδί" απο Σιώτα το έχω ήδη λατρέψει. Ίσως να περίμενα λίγο πιο δυνατό το "Σιμούν" λόγω της δύναμης του λάηβ. Τελικά όμως, όλα με έχουν συνεπάρει(αν και στην πρώτη ακρόαση δεν ήμουν έτσι). Γενικότερα ο ήχος που αποπνέει όλος ο δίσκος είναι καθηλωτικός ώστε να φωνάξω περίτρανα "ΤΙ ΔΙΣΚΑΡΑ". (Παρατηρήσεις -μουσικού ενδιαφέροντος- δεν έχω να κάνω, λόγω έλλειψης μουσικής παιδείας, γι'αυτό δεν κάθομαι να αναλύσω το κάθε τραγούδι ξεχωριστά. Γι'αυτό υπάρχουν πιο κατάλληλα άτομα εδώ!!!)

Μια προσθήκη, ίσως είναι και άχρηστη πληροφορία, δεν ξέρω...
Εισαγωγή "San Michele" στο 1ο λεπτό: www.veoh.com/collection/tommilano/watch/v14084153TT22seSr

"San Michele aveva un gallo bianco rosso verde e giallo e per addomesticarlo gli dava latte e miele"

Το ακουγαμε και στην περιοδεία αλλά δεν είχα καταφέρει να καταλάβω τι έλεγε. Οπότε τώρα παραθέτω την μεταφραση " O San Michele είχε ένα κόκκορα λευκό, κόκκινο, πράσινο και κίτρινο και για να τον δαμάσει(να τον κανει κατοικιδιο -ελεύθερη μετάφραση-) του έδινε γάλα και μέλι"
Σε άλλα αποσπάσματα της ταινίας λέει το ίδιο αλλά "για να τον κάνει να τραγουδάει καλά"

(Εμένα αυτό το λογοπαίγνιο μου θύμισε τον μπαρμπά-Μπ-ρ-ίλιο που μου έλεγαν μικρή :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: )

Πολύ καλό artwork. Μ'αρέσει πολύ η εικόνα που συνοδεύει "τα τραγούδια που εγραψα" σαν να έχει αποδοθεί το τραγούδι σε ζωγραφιά μου μοιάζει. Τόσο επιτυχημένα.

Είμαι κάπως έτσι λοιπόν :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

ΚΑΛΕΣ ΑΚΡΟΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΜΕ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΠΟΛΥΤΗς ΜΕΘΕΞΗΣ. ΟΙΜΕ
νηφαλια και παράλογη η γη που περπατώ.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - Ο ελάχιστος εαυτός 13 έτη 2 μήνες πριν, #32092

  • mvalou
  • mvalou's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 7
  • Κάρμα: 2
Συνεπέστατη στο ραντεβού της η Inner μέχρι κεραίας, μπράβο τους.
Πωω, άντε να δουλέψεις τώρα με τον ελάχιστο στην τσέπη!!! Θα επιστρέψω κι εγώ σύντομα με εντυπώσεις.
Και στα δικά σας συνκοιλαδίτες, όσοι περιμένετε!!

ps, για κάποιο λόγο περίμενα μια φωτογραφία έστω, βρε αδερφέ, στο artwork :)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - Ο ελάχιστος εαυτός 13 έτη 2 μήνες πριν, #32094

  • karamitsos
  • karamitsos's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 83
  • Κάρμα: 4
Ηρθε και σε μενα... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Μπραβο για αλλη μια φορα στην inner! Προσεξατε που οι σελιδες ειναι βιβλιοθετημενες οπως αυτες των βιβλιων και οχι με συραπτικο οπως στον, υπεροχο, αορατο ανθρωπο;

Επιστρεφω δρυμητερος με καποιες αποψεις - σκεψεις για τον δισκο.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - Ο ελάχιστος εαυτός 13 έτη 2 μήνες πριν, #32095

Καλές ακροάσεις παίδες... Και στα δικά μου χέρια ο πλυαναμενόμενος... Κατά την παράδοση, το αναλυτικό review μετά από κάποιες προσεκτικές ακροάσεις...
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - Ο ελάχιστος εαυτός 13 έτη 2 μήνες πριν, #32096

  • Haradrim
  • Haradrim's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 6
  • Κάρμα: 0
Καταρχήν,είμαι αρκετά χαρούμενος, γιατί περίμενα να έρθει αύριο ο δίσκος!

Μετά από 4 ακροάσεις, έχω να πω πως μου αρέσει ο δίσκος αρκετά.Αλλά νομίζω δεν έχει την ένταση που έχουν τα "Λάφυρα", το "Στην Ανδρομέδα και στη Γη" ή η "Αγρύπνια" μουσικά, ούτε είναι το ίδιο εμπνευσμένος στιχουργικά.

Όλα τα τραγούδια του "Ελάχιστου Εαυτού" μου αρέσουν.Τα πιο αδύναμα που δεν έχω στο repeat είναι : "Φέγγαρος", "Τα τραγούδια που έγραψα".Τα υπόλοιπα θα τα ακούω για πολύυυυυ καιρό ασταμάτητα.
Τελευταία Επεξεργασία: 13 έτη 2 μήνες πριν, από τον/την Haradrim.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: