Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Θανασης - Τα αδικως παραμελημενα

Θανασης - Τα αδικως παραμελημενα 18 έτη 1 μήνας πριν, #2261

  • Σκιπίωνας
  • Σκιπίωνας's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Ο Ιχνηλάτης του Βέγα
  • Καταχωρήσεις: 1415
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 25
ή τα τραγουδια που εχουν καιρο να παιχτουν live .
Εχουμε και λεμε λοιπον :

Νυχτερι
Στυλιτης
Οι 3 Ανθοι
Στη Φωτια
Αποψε
Ο Τρυγητης

Discuss
Βάλε φωτιά στα ρούχα σου, και κέρνα μας απ' τα αμπάρια σου κρασί βαλσαμωμένο. Κόκκινο, κεντημένο με σταυροβελονιά. Απόψε, και για πάντα.


Hey, ho : ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανασης - Τα αδικως παραμελημενα 18 έτη 1 μήνας πριν, #2264

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
ΚΑΥΤΟ ΘΕΜΑ !!!

Μπράβο Scipio..............

Λοιπόν......................

¼λες οι ανωτέρω τραγουδάρες παίζονται από σπάνια μέχρι ποτέ. Εντάξει, αναγνωρίζω ότι τραγούδια σαν τους Τρεις Ανθούς ή τον Τρυγητή είναι μάλλον απαραίτητο να έχουν ενταχθεί εκ των προτέρων στο πρόγραμμα για να παιχτούν..... Αλλά αυτό το έρημο το Νυχτέρι (αυτή η καταπληκτική τραγουδάρα, αυτό το ανεκτίμητο άσμα) ας πουμε θα μπορούσε να παίζεται έστω στο τέλος κάποιου live από τον Θανάση χωρίς τη συμμετοχή ορχήστρας. Ξελαρυγγιαζόμαστε κάθε φορά, αλλά που .......... Άσε δε το \"στην Φωτιά\" .............. έπρεπε να μας έρθει αρρωστούλα φέτος η Μάρθα στην Παλλήνη, να μην μπορεί να βγάλει τον Διάφανο, για να ακούσουμε επιτέλους μετά από καιρό το \"στην Φωτιά\".

Αν και υπάρχουν και άλλα τραγούδια που τα έχω πεθυμήσει ή δεν τα έχω σχεδόν ακούσει ποτέ σε live (όπως η Λάθος Μοιρασιά, επίσης κομματάρα που την έχω πετύχει μόνο δις ζωντανά) αναγνωρίζω στον εαυτό μου το γεγονός ότι στην ουσία με πειράζει οποιοδήποτε τραγούδι κι αν αφαιρείται από το πρόγραμμα και καταλαβαίνω ότι σε ενα 4ωρο δεν μπορούν να ακουστούν όλα τα τραγούδια, ούτε και μπορεί να διαφοροποιείται πολύ το πρόγραμμα από συναυλία σε συναυλία.

Καταλαβαίνω μεν, τα παίρνω δε...............

Και κλείνοντας, ένα έχω να προσθέσω:


ΘΑΝΑΣΗ ΚΑΝΕ ΤΑ LIVE ΟΚΤΑΩΡΑ :P

ΥΓ: Scipio, καλοσορίζω το αγωνιστικό σου παρόν, αυτά είναι θέματα .......... ;)

Πάμε για πάρτυ, στις αρχές του Μάρτη
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανασης - Τα αδικως παραμελημενα 18 έτη 1 μήνας πριν, #2296

  • Ζέφυρος
  • Ζέφυρος's Avatar
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΣ !ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΕΘΕΣΕ Ο ΣΚΙΠΙΩΝΑΣ ΜΕ ΤΟ POST TOY!TO ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΩΡΑ ΤΩΝ ΣΥΝΑΥΛΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΩΝ! ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΑ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ‘ΑΝΑΝΕΩΝΕΙ’ ΤΙΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ? ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ, ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΔΙΣΚΟΥ, ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ‘ΚΟΠΟΥΝ’ ΑΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΕΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ. ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ,ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΚΟΠΟΥΝ. ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΕΙΡΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ‘ΒΡΑΧΝΟ ΠΡΟΦΗΤΗ’ ΚΑΙ ΤΗΝ ‘ΑΓΡΥΠΝΙΑ’.

ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟ ΔΙΣΚΑΚΙ ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ‘ΔΙΦΩΝΟ’. ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΣΚΑΚΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙ ΑΛΛΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ (ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΠΟΨΕ, ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΣΗ ΒΟΥΡΚΩΣΑ, ΤΗΝ ΛΑΘΟΣ ΜΟΙΡΑΣΙΑ Κ.Α.). ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ LIVE, ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΜΠΗΚΕ ΑΥΤΗ Η ΣΚΕΨΗ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΣΚΑΚΙ. ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!
THANK YOY!!!
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανασης - Τα αδικως παραμελημενα 18 έτη 1 μήνας πριν, #2365

  • Μπαντούκ
  • Μπαντούκ's Avatar
Μιά και ζητήθηκε η γνώμη μου σ' αυτό το θέμα δεν έχω παρά να στείλω κι εγώ την απάντησή μου. Η διαπίστωση του Σκιπίωνα δεν νομίζω οτι αφορά τα συγκεκριμένα κομμάτια - καθένας έχει κάποια αγαπημένα κομμάτια που δεν θα τα ακούσει ζωντανά κάποιο βράδυ. Κι εγώ γιά παράδειγμα θα ήθελα να παίζαμε το Rua da Bella Vista ή το Liquid, όμως δεν υπήρχε χρόνος γιά να προβαριστούν παρόλο που συμφωνούσαν όλοι. Βλέπετε οτι μερικές φορές υπάρχουν και τέτοιου είδους πρακτικοί λόγοι που κάποια κομμάτια δεν παίζονται. Αλλες φορές οι λόγοι δεν είναι παρά τεχνικοί: είτε χρειάζεται κάποιο όργανο που δεν υπάρχει στη συγκεκριμένη φάση - και καταλαβαίνετα πιστεύω οτι υπάρχει και ένα όριο στο πόσα πράγματα μπορούμε να παίρνουμε μαζί μας σε κάθε συναυλία - είτε μπορεί να χρειάζεται να γίνει κάποιο άλλο κούρντισμα γιά ένα μόνο κομμάτι και η οποιαδήποτε ροή της συναυλίας να πάει περίπατο. Ας μην ξεχνάμε επίσης οτι και η κάθε συναυλία έχει μιά πεπερασμένη χρονική διάρκεια, δε λέμε οτι πρέπει να τελειώσει ακριβώς όταν το χρονόμετρο δώσει σήμα αλλά δεν βρισκόμαστε και στο αγαπημένο μας Κονγκό όπου οι συναυλίες κρατούν συνήθως τρείς εβδομάδες (εκτός από την περίοδο των μουσώνων, η οποία κρατάει τέσσερις εβδομάδες, ακριβώς όσο και η συναυλία η οποία μεταφέρεται σε εσωτερικό χώρο).

Προσωπικά συμφωνώ και με τη Μαρίνα - ό,τι και να βγεί με πειράζει αλλά δεν μπορούν να χωρέσουν όλα. Πάντα όταν συζητάμε γιά να γίνει κάποιο πρόγραμμα και λέμε να φύγουν κομμάτια ανακαλύπτουμε οτι τελικά κανείς δεν θέλει να φύγει τίποτα. Ετσι το πρόγραμμα κάθε φορά είναι αποτέλεσμα συζητήσεων, συμβιβασμών και ενίοτε σωματικής βίας (γιά όσους πρόσεξαν τους επίδεσμους στα χέρια μου το καλοκαίρι στη Βαρβάρα, αιτία ήταν μιά διαφωνία με το Φώτη Σιώτα - τελικά αποσύραμε τις μηνύσεις που κάναμε ο ένας στον άλλο και υποσχεθήκαμε να μιλήσουμε τουλάχιστον μία φορά μέχρι το τέλος του έτους).

Οσο όμως σκέφτομαι περισσότερο το θέμα αυτό καταλήγω στο οτι αποκλείεται να υπάρξει κάποια φορά που όλοι θα είναι 100% ικανοποιημένοι με τα κομμάτια που ακούστηκαν. Αυτό είναι επόμενο αν αναλογιστούμε το πόσο υλικό έχει στη διάθεσή του ο Θανάσης και σε πόσες κατευθύνσεις πηγαίνει, κάνοντας ένα σωρό διαφορετικούς και σε πρώτη όψη αταίριαστους χαρακτήρες όπως οι κύριοι και η κυρία της μπάντας να ταιριάξουν και να δέσουν μεταξύ τους. Μιλώντας ως μέλος της μπάντας τώρα, είναι ευτύχημα οτι το πρόγραμμα δεν είναι ένα, δεν είναι αυστηρά καθορισμένο όπως σε άλλα σχήματα που έχω συναντήσει και υπάρχουν πάντα περιθώρια γιά αλλαγές και επεμβάσεις - στο κάτω-κάτω δεν είναι καλύτερα να υπάρχει ένα απόθεμα διαφορετικών κομματιών και η διάθεση κάθε βραδιάς να παίζει έναν κύριο ρόλο, ανεξάρτητα από το αν ένα κομμάτι είναι παλιό ή καινούριο; Το είδατε νομίζω και πέρυσι το καλοκαίρι. Καταλαβαίνω οτι κάποια περισσότερα κομμάτια μπορούν να μπουν σαν έξτρα στο πρόγραμμα χωρίς απαραίτητα να παίζονται κάθε φορά: γιά να χρησιμοποιήσω και τα τραγούδια που χρησιμοποίησε γιά παράδειγμα ο Σκιπίων, προσωπικά την καταβρίσκω με την ερμηνεία της Μάρθας στο Απόψε και θα ήθελα κι εγώ να το ξαναέχουμε στο πρόγραμμα, όμως ποιό άλλο τραγούδι θα έφευγε έτσι απ' τη θέση του;Κι αν ο Θανάσης πρόλαβε κι έγραψε μερικές καινούριες τραγουδάρες, τότε τι κάνουμε; Και δεν είναι υπέροχο να έχουμε μιά τέτοια συζήτηση, παρά μιά κουβέντα του τύπου \"ακούμε όλο τα ίδια και τα ίδια\";

Ετσι ελπίζω να έχουμε ένα μεγαλύτερο απόθεμα τραγουδιών στο μέλλον και να περάσουμε ακόμα καλύτερα!

Καλό Καρναβαλοσαββατοκύριακο

Ο άνθρωπος που ντύθηκε Μπαντούκ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανασης - Τα αδικως παραμελημενα 18 έτη 1 μήνας πριν, #2370

  • Σκιπίωνας
  • Σκιπίωνας's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Ο Ιχνηλάτης του Βέγα
  • Καταχωρήσεις: 1415
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 25
Ανθρωπε που ντυθηκες Μπαντουκ ,
Καταρχην ευχαριστω για την τοποθετηση . Καταλαβαινω οτι δεν γινεται να παιζετε για 6-7 ωρες καθε φορα ωστε να φυγουμε ολοι ευχαριστημενοι . Απο την αλλη ομως ,οι ενστασεις μου εχουν να κανουν με τραγουδια τα οποια ειναι \"βαρος\" στο προγραμμα


Υπαρχουν τραγουδια που εχουν \"κουραστει\" απο το πολυ παιξιμο και τα οποια δεν σηκωνουν νεες ενορχηστρωτικες παρεμβασεις , με αποτελεσμα να ακουμε συνεχεια το ιδιο πραγμα . Τρανα παραδειγματα : Στις Χαραυγες Ξεχνιεμαι και Φεϊρουζ . Στη θεση του πρωτου θα μπορουσε καλλιστα να μπει το Νυχτερι η' η Τρατα , για να μην πω το Ονειρο το οποιο καποτε πρεπει να ξαναβρει σταθερη θεση στο σετ . Οσον αφορα καποιο κομματι στην θεση της Φεϊρουζ θα μπορουσε ανετα να μπει καποιο απο τα Αποψε , Τρυγητης , και Στυλιτης , τα οποια \"χαθηκαν\" με τον καιρο .

Δεχομαι οτι ισως τα προαναφερθεντα τραγουδια ισως λειψουν απο καποιους , αλλα ακουγονται ανελλιπως εδω και πολλαααα χρονια .

Αυτος που περιμενε πως και πως να ερθουν οι Αποκριες για να ντυθει ανθρωπος :rolleyes: :laugh:<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Σκιπίωνας, στις: 25/02/2006 16:51
Βάλε φωτιά στα ρούχα σου, και κέρνα μας απ' τα αμπάρια σου κρασί βαλσαμωμένο. Κόκκινο, κεντημένο με σταυροβελονιά. Απόψε, και για πάντα.


Hey, ho : ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Θανασης - Τα αδικως παραμελημενα 18 έτη 1 μήνας πριν, #2371

  • Sotrek
  • Sotrek's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 282
  • Κάρμα: 0
Μιλαει σωστα ο Σκιπιωνας! ;)
ο νους μας είναι αληταριό
που όλο θα δραπετεύει
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: