Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ!!!!!!!!!!

Re:ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ!!!!!!!!!! 17 έτη 8 μήνες πριν, #7124

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
Πέλα έγραψε:
Δε δένει ως σύνολο ο \"σκοτεινός\" στίχος ειδικά των πρώτων στροφών με τον \"εμβατηριακό\" ρυθμό (πώς να το πω που δεν ξέρω μουσική;ε;) που του έδωσε στο λάιβ.

εμένα πάλι μ' αρέσει το εμβατηριακό που λες. Καλύτερα θα ήταν να μην το συγκρίνεις με το κανονικό κομμάτι. Τα νέα ορυχεία δεν αναιρούν τα παλιά, αποτελούν μόνο την ζωντανή τους εκτέλεση που έτυχε να είναι και πολύ επιτυχημένη. Επειδή η ηχογράφηση που άκουσες όντως δεν είναι πολύ καλή, σου στέλνω όσο πρόλαβα να καταγράψω από Καρίτσα. ¼χι για να σε κάνω να αλλάξεις γνώμη απλά για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Κάπως.
Και γιατί δε κράτησε κάπως την αρχική φόρμα όπου ξεκινάει ήπια και κορυφώνει μετά;

Αυτό πάλι το θεωρώ θετικό :)
Κι έπειτα, αυτό το επιφώνημα \"ωχ, ωχ! ω\" τείνει να γίνει σήμα κατατεθέν του Θανάση, αλλά δεν κολλάει παντού. Πώς να το κάνουμε;

Αυτό υπάρχει και στο κανονικό :huh:
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ!!!!!!!!!! 17 έτη 8 μήνες πριν, #7148

  • rkouskou
  • rkouskou's Avatar
ZEFYROS007 Gia pes mou an mporeis pou mporo na vro kanena videaki apo kamia sinaulia tou nasou(thanasi)?

Se euxaristo prokatavolika !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NA SOU XALANE TO ONEIRO KAI ESY......................NATOUS AFINEIS!!!!!
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ!!!!!!!!!! 17 έτη 8 μήνες πριν, #7158

  • Πηνειώ
  • Πηνειώ's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 420
  • Κάρμα: 0
Προς Φοινίκη :

Με τα Ορυχεία στο λάιβ ένιωσα σαν τους μεγάλους έρωτες που λαχταράς να τους συναντήσεις και μετά απο καιρό, ξαφνικά τους βλέπεις αλλιώς και αλλάζεις πεζοδρόμιο, και λες καλύτερα να μην τον είχα δει...
Αφού και το γνωστό επιφώνημα υπήρχε στο αρχικό και έπειτα μου κακοφάνηκε στη λάιβ εκτέλεση. Είναι αυτό ακριβώς που είπα με τον έρωτα. ¸χει μια ελιά ο άλλος ας πούμε και όταν τον έχεις μικρό θεό την λατρεύεις. Μετά λες \"καλά που ξεφύτρωσε αυτή η θρούμπα\". ¼πως τα λεω... ;)


Με την ευκαιρία θέλω να πω πως η ερμηνεία του Φώτη στα Τρία Ρουμπαγιατ και στις Διάφανες Αυλαίες είναι συγκλονιστική. Και κάτι παραπάνω...<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Πέλα, στις: 14/09/2006 13:54
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

ORYXEIA 17 έτη 8 μήνες πριν, #7172

  • Πηνειώ
  • Πηνειώ's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 420
  • Κάρμα: 0
Το ότι δε μπόρεσα να δω είμαι σε καμια συναυλία φέτος είναι γνωστό. Αλλά άκουσα τα Ορυχεία από δύο διαφορετικά λάιβ με υλικό που μου στείλαν τα παιδιά και καλοσύνη τους (το ένα ήταν mp3 και το άλλο video).


Παρατήρησα λοιπόν πως και στα δύο live ακούγονταν κάποιοι από το κοινό να φωνάζουν \"μίλα στα ίσα ρε μαλάκα\". Μάλιστα στη μια περίπτωση ακουγόταν μια κοπέλα ξανά και ξανά.

Μπορεί κάποιος να μου το αναλύσει/εξηγήσει/σχολιάσει;


Είμαι από χωριό και δεν καταλαβαίνω μάλλον....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:ORYXEIA 17 έτη 8 μήνες πριν, #7173

  • Alvaro
  • Alvaro's Avatar
Αν καταλαβαίνω καλά η απορία σου είναι γιατί ορισμένοι από το κοινό πετάγονται στη διάρκεια του τραγουδιού εκσφενδονίζοντας τη φράση \"Μίλα στα ίσα ρε μαλάκα\". Στην ηχογράφηση του δίσκου ο Θανάης πριν από τον στίχο \"Πολλές φορές προσπάθησα/ μ' αυτά τα γαμημένα\" έχει περάσει σαν ηχητικό μπακγκράουντ μια συνομιλία ανάμεσα σε δύο μεθυσμένους που τσακώνονται στον δρόμο. Κάποιος από τους δύο ακούγεται να λέει το \"Μίλα σε ίσα ρε μαλάκα\". Διαβάζοντας τους στίχους των Ορυχείων, μπορούμε ίσως να υποψιαστούμε το πως λειτουργεί αυτή η ατάκα μέσα στο τραγούδι και με ποιο πνεύμα πιθανώς την χρησιμοποίησε ο Θανάης.

Ελπίζω να βοήθησα με την παρέμβαση

Χάρης Alvaro Γεωργούλας
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

ΟΡΥΧΕΙΑ 17 έτη 8 μήνες πριν, #7174

  • Πέλα
  • Πέλα's Avatar
Γεια χαρά σου Χάρη!

έτσι όπως το έγραψα φάνηκε σα να μην είχα προσέξει πως ακούγεται και μέσα στο τραγούδι. Το είχα προσέξει.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι για ποιο λόγο μια έκφραση που ακούγεται στο background ενός τραγουδιού στο δίσκο έρχεται στο προσκήνιο του τραγουδιού στο live από τους θεατές.


Π.


υγ: έχω ένα μικρό προβληματάκι έκφρασης σήμερα- θα το ξεπεράσω...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: