Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Συναυλία Κοζάνης...η επόμενη μέρα.

Re:Συναυλία Κοζάνης...η επόμενη μέρα. 17 έτη 10 μήνες πριν, #5152

  • Δημητρούλα
  • Δημητρούλα's Avatar
Γεια σου Κώστα με τις περιγραφές σου,μια χαρά τα είπες!Ήταν όντως πολύ ωραίες στιγμές τόσο πριν,κατά τη διάρκεια και μετά τη συναυλία.Να προσθέσω όσον αφορά το πρόγραμμα ότι απ'όσο είδα εκ της εξ Ιωαννίνων ανταποκρίσεως του ανωτέρω αναφερθέντος Κονγκολέζου ήταν το ίδιο με ελάχιστες διαφορές π.χ. βγήκε η sara και έπαιξε το ούτε τριγμός.Επίσης μπορεί ο Μήτσος να μην είπε τη βέρα παρά τις πολλές παροτρύνσεις του κοινού,αλλά μια χαρά ήτανε και η πριγκιπέσα.Δεύτερη προσπάθεια να πει τη βέρα στο ΤΕΙ απέτυχε για τεχνικούς λόγους.Αυτά από μένα,εσείς οι τυχεροί που θα πάτε Αθήνα καλά να περάσετε,θα τα πούμε στο δάσους
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συναυλία Κοζάνης...η επόμενη μέρα. 17 έτη 10 μήνες πριν, #5156

  • Σκιπίωνας
  • Σκιπίωνας's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Ο Ιχνηλάτης του Βέγα
  • Καταχωρήσεις: 1415
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 25
Στα γρήγορα :

+ Oύτε Τριγμός - Ούτε Λυγμός , Οργανικό , Στις Χαραυγές Ξεχνιέμαι , I'm Talkin' About You , Πότες

- Sara

Για μένα ήταν η καλύτερη συναυλία του Θανάης . Επίσης είχαμε καιρό να δούμε τετράωρο live :laugh: . To (ομολογουμένως πανέμορφο) θεατράκι ήταν γεμάτο και έπαιζε πολύς κόσμος απο Θεσσαλονίκη και Λάρισα . Μοναδικό παρατράγουδο τα δύο μαλακισμένα που μας έλουσαν με μπύρα .

Στο ΤΕΙ ακούσαμε και την Κοιλάδα , πράγμα που μας χαροποίησε ιδιαιτέρως . Τέλος , μετά την δήλωση της Δήμητρας ότι ανέβηκε δέκα επίπεδα μετά το jam με Μήτσο και Θανάης περιμένουμε με ανυπομονησία την Θανασομάζωξη πρίν το Θέατρο Δάσους . :laugh: :laugh: :laugh:

4 και σήμερα για Λυκαβηττό
B)
Βάλε φωτιά στα ρούχα σου, και κέρνα μας απ' τα αμπάρια σου κρασί βαλσαμωμένο. Κόκκινο, κεντημένο με σταυροβελονιά. Απόψε, και για πάντα.


Hey, ho : ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συναυλία Κοζάνης...η επόμενη μέρα. 17 έτη 10 μήνες πριν, #5159

  • Μιχαηλίδης
  • Μιχαηλίδης's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 759
  • Κάρμα: 10
Αγαπητή ¸λενα άν ήσουν θα καταλάβαινες...
ΛΗΞΗ B)
Το πόδι μου το αγαπώ
γι' αυτό καί το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω


KEEP WALKING
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συναυλία Κοζάνης...η επόμενη μέρα. 17 έτη 10 μήνες πριν, #5160

  • alvaro
  • alvaro's Avatar
Καταρχήν φίλε Σκίπι επίτρεψε μου μια αποσαφήνιση (και όχι διόρθωση ή παρατήρηση) χωρίς ίχνος διάθεσης ξερολίασης (άλλωστε έχουμε πιει και μια μπύρα μαζί και καταλαβαινόμαστε νομίζω). Το σωστό - σύμφωνα πάντα με την τοπική... βλαχοκαραγκούνικη διάλεκτο της ευρύτερης περιοχής της Θεσσαλίας - είναι ο Θανάης στην ονομαστική, του Θανάσ' (με \"παχύ\" το σίγμα) στη γενική, αλλά στην τελική νομίζω ότι δεν πειράζει να το λες με όποιο τρόπο και να σου ´ρχεται καλά στο αυτί. Ο ίδιος Θανάης είναι και στη μία και στην άλλη περίπτωση.
Κατά δεύτερον, και όσο αφορά στο live της Κοζάνης, να προσθέσω κι εγώ δυο πραγματάκια δίπλα σε αυτά των φίλων συνforumιτών που postάρισαν προηγουμένως.
Μια παρατήρηση που ενδεχομένως δεν έχει μεγάλη αξία ή ουσία, αλλά σε εμένε λειτούργησε ευεργετικά. 'Ηταν πολύ όμορφος ο συνδυασμός του μπαγκράουντ της σκηνής με τα τραγούδια του Θανάση. Να ακούς για απάτητα βουνά, για τη στέρφα γη π' ανθίζει, για την παλιά πληγή που 'χει τη φυλλωσιά πυκνή, όλους εκείνους τους στίχους του Θανάσ' που γεννούν τόσες όμορφες εικόνες από τη φύση (γιατί φαίνεται πως τις κουβαλάει στα γονίδιά του) - που μοιάζουν να αναβλύζουν σαν γάργαρα νερά από πηγές, να φυτρώνουν σε δάση και χορταριασμένα γεφύρια, να ταξιδεύουν με τις μυρωδιές του αέρα πεχλιβάνη - και να βλέπει λίγα μέτρα πίσω από τους μουσικούς τα πεύκα και τα έλατα.
Για το μουσικό κομμάτι, έχω ανάγκη να το πω ότι έπαθα πλάκα με τη live διασκευασμένη εκτέλεση των \"Ορυχείων\" (με Φώτη, Μπασλάμ, Μπαντούκ) που καμιά σχέση δεν έχει με την ηχογραφημένη στη \"Βροχή από κάτω\". Σαν να ακούς άλλο τραγούδι. ¸νιωσα αυτό που κάποτε είχε πει ο Θανάης με παρόμοια αφορμή ότι \"από την τέχνη περιμένω να μου δώσει μια τσεκουριά\". Ε, λοιπόν εγώ την έφαγα στο δόξα πατρί και έφυγα καρφωτός στο διάστημαγια να μαζέψω ραδίκια... Με έστειλε κανονικά. Κάτι παρόμοιο (αλλά σε μικρότερη ένταση) ένιωσα με το επίσης διασκευασμένο \"Αερικό\", που νομίζω ότι κάπως έτσι θα το ακούσουμε και στο νέο δίσκο. Τους παραδέχομαι γιατί αντιμετωπίζοντας έτσι τη μουσική τους όλα τα παιδιά της μπάντας (με διάθεση για ψάξιμο, ανατροπή και πειραματισμό, δηλαδή) μας σκαλίζουν την καρδιά και ξεθάβουν συναισθήματα καταχωνιασμένα. Και φυσικά δικαιολογούν την υπόσταση μιας live εμφάνισης.

Συγχωρήστε μου τη φλυαρία.

Αποχωρώ υποβάλλοντας τα σέβη και τους χαιρετισμούς μου στους συγκατοίκους της κοιλάδας. Θα τα πούμε σύντομα.

Χάρης Alvaro Γεωργούλας

.............................................................................................
Στο μέτωπό σου μια θάλασσα αναπαύεται
του φόβου οι σταγόνες, δελφίνια που παίζουν
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συναυλία Κοζάνης...η επόμενη μέρα. 17 έτη 10 μήνες πριν, #5161

  • Σκιπίωνας
  • Σκιπίωνας's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Ο Ιχνηλάτης του Βέγα
  • Καταχωρήσεις: 1415
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 25
Ευχαριστώ για την διόρθωση φίλε Χάρη . Βy the way , κάποιοι σίγουρα πρόσεξαν (και δικαιώθηκαν μετά από πολύ καιρό;)) ότι κατά τη διάρκεια του Liquid ο Θανάης ψιθύριζε τους (αδικοχαμένους) στίχους του ομώνυμου άσματος .<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Σκιπίωνας, στις: 20/06/2006 03:55
Βάλε φωτιά στα ρούχα σου, και κέρνα μας απ' τα αμπάρια σου κρασί βαλσαμωμένο. Κόκκινο, κεντημένο με σταυροβελονιά. Απόψε, και για πάντα.


Hey, ho : ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συναυλία Κοζάνης...η επόμενη μέρα. 17 έτη 10 μήνες πριν, #5163

  • alvaro
  • alvaro's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 44
  • Κάρμα: 0
;) :)

.................................................................................................

νυν απολύεις τον δούλο σου δέσποτα
και σε σκεπάζει όπως η μάνα τη νύχτα
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: