Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Συναυλία στο Δοχό(Καρίτσα Λάρισας) - 02/06/12

Re:Συναυλία στο Δοχό(Καρίτσα Λάρισας) - 02/06/12 11 έτη 10 μήνες πριν, #35061

  • feirouge
  • feirouge's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 60
  • Κάρμα: 7
Ήταν τέλειο το live. Ήταν αυτό που περιμέναμε από το Δοχό μετά απο τόση αναμονή! Το σχήμα είχε φοβερή διάθεση, ο Θανάσης τα έδωσε όλα, έπαιξαν ικανοποιητικό χρόνο, το setlist τα έσπαγε, φύγαμε όλοι με μια τρομερή αίσθηση ολοκλήρωσης.

Τώρα βάλτε ένα 'δεν' μπροστά από κάθε ρήμα πιο πάνω και είμαστε κομπλέ. :(
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συναυλία στο Δοχό(Καρίτσα Λάρισας) - 02/06/12 11 έτη 10 μήνες πριν, #35063

  • agapios
  • agapios's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 159
  • Κάρμα: -2
feirouge έγραψε:
Ήταν τέλειο το live. Ήταν αυτό που περιμέναμε από το Δοχό μετά απο τόση αναμονή! Το σχήμα είχε φοβερή διάθεση, ο Θανάσης τα έδωσε όλα, έπαιξαν ικανοποιητικό χρόνο, το setlist τα έσπαγε, φύγαμε όλοι με μια τρομερή αίσθηση ολοκλήρωσης.

Τώρα βάλτε ένα 'δεν' μπροστά από κάθε ρήμα πιο πάνω και είμαστε κομπλέ. :(

Δηλ. ΔΕΝ Ήταν τέλειο το live. ΔΕΝ Ήταν αυτό που ΔΕΝ περιμέναμε από το Δοχό μετά απο τόση αναμονή! Το σχήμα ΔΕΝ είχε φοβερή διάθεση, ο Θανάσης τα ΔΕΝ έδωσε όλα, ΔΕΝ έπαιξαν ικανοποιητικό χρόνο, το setlist τα ΔΕΝ έσπαγε, ΔΕΝ φύγαμε όλοι με μια τρομερή αίσθηση ολοκλήρωσης.

Απλά spamάρω.
Και για να μην παρεξηγηθώ είμαι 2 νύχτες άυπνος. Συμπαθάτε με.
Συγγνώμη feirouge
Συγγνώμη feirouge
Συγγνώμη feirouge
Μην υποτιμάτε την αξία των τρελών, των εκκεντρικών και των ονειροπόλων. Κάθε Αρθούρος χρειάζεται τον Μέρλιν του...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συναυλία στο Δοχό(Καρίτσα Λάρισας) - 02/06/12 11 έτη 10 μήνες πριν, #35067

Καλησπέρα σας. Έχω καιρό να γράψω κάτι στο φιλόξενο χώρο, εδώ. Και λυπάμαι που μετά από τόσο καιρό δεν έχω ιδιαίτερα θετικά πράγματα να γράψω.

Γενναίο set list. Χάρηκα πολύ που άκουσα το Νυχτέρι και τα Λάφυρα. Ειδικά, η εκτέλεση του πρώτου ήταν εξαιρετική. Ο Θανάσης το έχασα αρκετά στο συγκεκριμένο, όπως και στο μεγαλύτερο μέρος του live, αλλά ας είναι. Πολλά κομμάτια ξεκουράζονται, άλλα αποτελούν ευχάριστες εκπλήξεις. Το πρόγραμμα κάνει αρκετές κοιλιές. "Εικάζω" μετά βεβαιότητας ότι δεν θα ακουστεί ακριβώς το ίδιο σε καμία άλλη συναυλία. Σημειώνω ότι ο θανάσης μέχρι την μέση του προγράμματος περίπου έχει τραγουδήσει 5-6 τραγούδια συνολικά και δεν έχει πιάσει όργανο ακόμη, περιοριζόμενος σε καθιστική θέση δίπλα στον Πελοπίδα.

Για κάποιον περίεργο λόγο το συγκεκριμένο live δεν τσούλησε. Υπήρχαν όλες οι προδιαγραφες. Ωραίος και γνωστός ο χώρος. Ιδανικός ο καιρός. Ιδανική έναρξη με Νυχτέρι. Αυτό που διαπίστωσα ήταν ένας Θανάσης εξαιρετικά κουρασμένος. Με ευανάγνωστες συνέπειες στην ερμηνεία αρκετών κομματιών. Κάτι ανέφερε για μια ίωση που τον ταλαιπωρούσε μετά. Χλιαρά χειροκροτήματα από τον κόσμο καθ' όλη την διάρκεια του live. Για έναρξη καλοκαιρινής περιοδείας δεν υπήρχε το αναμενόμενο feeling. Ακόμη και σε γνωστά σημεία των live, όπου ο Θανάσης δίνει, γελάει, κουτσοχορεύει, λικνιζόμενος, στο συγκεκριμένο καθόταν στην άκρη της σκηνης σκεφτικός. Όχι κορυφώσεις, λοιπόν, ούτε στον Διάφανο, ούτε στον Πεχλιβάνη, ούτε πουθενά αλλού.

Τέλος πάντων, για να μην τα πολυλογώ, νομίζω πως είναι σοφή η απόφασή του για αγρανάπαυση ενός έτους τουλάχιστον. Είναι προφανής η κούραση των συνεχόμενων και πολυάριθμων live. Μόνον στην Αττική παίξανε τους τελευταίους μήνες περίπου 10 φορές και μέχρι τέλος Ιουλίου έχουν προγραμματίσει άλλες τρεις.

Επισημαίνω ότι προκειται για το πρώτο live της περιοδείας και όλα τα ανωτέρω μπορεί απλώς να έτυχαν, λόγω κακής βραδιάς.

Σποραδικά σχόλια: Εξαιρετική και αναπάντεχη για μένα η ερμηνεία της Ματούλας στα Λάφυρα. Μπράβο για το στήσιμο του προγράμματος από τον θανάση. Θέλει λίγη περισσότερη ισορροπία. Στο πρώτο μέρος έχει δύο σχεδόν συνεχόμενες τριπλέτες η Ματούλα, που ίσως θα ήταν καλύτερο να διασκορπιστούν λίγο. Χρειάζονται και άλλα τραγούδια ξεκούραση (η συγκεκριμένη εκτέλεση του Αερικού παίζεται ανελλιπώς επί σειρά ετών). Μυστακίδης για μία ακόμη φορά κρατούσε μοναδικά τον ρυθμό. Τα σόλα του κλαρίνου βαίνουν διαρκώς αυξανόμενα και προσωπικά με κουράζει (όπως και ο πανηγυρτζίδικος τόνος που τα συνοδεύει). Εξαιρετικός ο πολυζωγόπουλος. Έχει βελτιώσει τις πινελιές του αισθητά.

Και μία κουβέντα που αναμένεται σύντομα να ανοίξει (και πάλι) αφορά το κοινό. Και την στάση του καλλιτέχνη απέναντί του. Ο θανάσης ίσως δεν έχει το κοινό που του αξίζει. Δε νοείται τύπος με μπύρα στο χέρι να σηκώνει την γκόμενά του στον αέρα και να λικνίζεται μπροστά στην μούρη του καλλιτέχνη. Και ο καημένος ο Κλεάνθης να τρέχει διακριτικά να αποσύρει τα όργανα μην γίνει καμμιά ζημιά. Κ.λπ. Κ.λπ.

Μακάρι οι επόμενες συναυλίες να είναι μακράν καλύτερες.

Αν χρειαστεί θα επανέλθω.
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συναυλία στο Δοχό(Καρίτσα Λάρισας) - 02/06/12 11 έτη 10 μήνες πριν, #35071

  • Jimmy The Saint
  • Jimmy The Saint's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 354
  • Κάρμα: 28
Εμένα προσωπικά αυτό που άκουσα μου άρεσε, δεν κατάλαβα κάτι για τον ήχο που είπε ο Pn πιο πριν (μου το είπαν κι άλλοι πάντως), μου άρεσε η σειρά των τραγουδιών, μου άρεσε που έβαλε το "Πες μου κάτι" μετά από τόσα χρόνια, μου άρεσαν πολύ οι αλλαγές που έγιναν στις εκτελέσεις των τραγουδιών, το "Νυχτέρι" τέλειο, μπράβο για τα λάφυρα, μπράβο για το liquid, δεν μου άρεσε που τέλειωσαν με τα Έρημα κορμιά σαν να κόπηκε απότομα μου φάνηκε, δεν μου άρεσε που δεν έπαιξαν την ανεμόσκαλα, 1000 μπράβο για το βάλε κρασί και τέλος αυτό που λέω πάντα ότι πρέπει να μπει ξανά η παλιά πληγή και να μην φύγει ποτέ.

Δεν χρειάζεται να πω για καθέναν από τη μπάντα ξεχωριστά, έχουν φτάσει σε άλλο επίπεδο φέτος όλοι τους. Εμένα μου αρέσει που ο Αντωνιάδης δίνει λίγο παραπάνω με το κλαρίνο, γιατί μου αρέσει το κλαρίνο σαν όργανο οπότε μπορεί να μην μετράει και η γνώμη μου. Έχει δίκιο ο Χρήστος για τον Πολυζογόπουλο, μπαίνει πιο πολύ τώρα στα τραγούδια και τα γεμίζει πάρα μα πάρα πολύ ωραία, μπράβο. Για τους υπόλοιπους δεν έχω να πω τπτ, ο Φώτης έχει ξεφύγει εδώ και πολύ καιρό νταξ να του πω ένα ακόμα μπράβο δεν λέει κάτι δλδ, ο Μήτσος έχουμε ξαναπεί ότι είναι αρρώστια.

Συμφωνώ άπειρα με το Χρήστο ότι πρέπει ο Θανάσης να ξεκουραστεί, να αλλάξει να αλλάξουν πολλά τεσπά γιατί έχω την αίσθηση ότι και οι μουσικοί θέλουν αλλαγές, ότι βαρέθηκαν λίγο δλδ να παίζουν ξανά το ίδιο και το ίδιο, πρέπει να πάει παραπέρα το θέμα τώρα.

Ίσως να έπρεπε να κάνει ακόμα περισσότερες κοιλιές στο πρόγραμμα Χρήστο μπας και κάτσουν κάτω και δούμε και εμείς λίγο... Από την μέση της συναυλίας και μετά απολάμβανα την πλάτη του κάμεραμαν και ας του είπα 3 φορές σε παρακαλώ κάτσε κάτω. Τεσπα τα έχουμε ξαναπεί αυτά και θα τα ξαναπούμε, δεν τελειώνουν ποτέ. Αποφάσισαν δλδ 10-15 άτομα που ήταν μπροστά να σηκώσουν ολόκληρο το θεατράκι όρθιο γιατί δεν ψηνόταν να κάτσουν αυτοί κάτω.
Έτσι ντύνω την γυμνή μου κακοήθεια με ξέφτια κλεμμένα από τις γραφές και πιο Άγιος δείχνω κυρίως όταν τον Διάβολο παριστάνω...
Τελευταία Επεξεργασία: 11 έτη 10 μήνες πριν, από τον/την Jimmy The Saint.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συναυλία στο Δοχό(Καρίτσα Λάρισας) - 02/06/12 11 έτη 10 μήνες πριν, #35072

  • marina g.
  • marina g.'s Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 321
  • Κάρμα: 16
Απλά δεν ήταν Καρύτσα... :(
Όχι όμως πως δεν περάσαμε καλά. Το θέμα είναι ότι ο πήχυς έχει φτάσει στον Θεό...
Τεχνόπολις Αρουράκι. Σε περιμένω!
To pio wraio frouto einai to peponi...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συναυλία στο Δοχό(Καρίτσα Λάρισας) - 02/06/12 11 έτη 10 μήνες πριν, #35073

  • marina g.
  • marina g.'s Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 321
  • Κάρμα: 16
Σκιπίωνας έγραψε:
Ξέθαψα το φτυάρι μου και ετοιμάζομαι...
:laugh: :woohoo:
To pio wraio frouto einai to peponi...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: