Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Συναυλία στο Δοχό(Καρίτσα Λάρισας) - 02/06/12

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ στο Δοχό(Καρίτσα Λάρισας) - 02/06/12 11 έτη 10 μήνες πριν, #35102

  • Σκιπίωνας
  • Σκιπίωνας's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Ο Ιχνηλάτης του Βέγα
  • Καταχωρήσεις: 1415
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 25
Καλησπέρα συντροφάκια μου,

Δε θα σας πω κανένα ποίημα για το πόσο επιδραστικός είναι ο Θανάσης, ούτε για το υπέροχο κλίμα των συναυλιών του μιας και δε μιλάω σε χθεσινούς. Γνωριζόμαστε χρόνια και επειδή τυχαίνει να εκτιμάμε δεόντως το έργο του Θανάση, κάποιες φορές γινόμαστε οι αυστηρότεροι κριτές του. Όχι για στάξουμε χολή επειδή δεν ξυπνήσαμε καλά, αλλά επειδή είμαστε σε θέση να "μυριζόμαστε" με άνεση τα κακώς κείμενα.

Ο Καλλιτέχνης μας έχει προτρέψει να προσεγγίζουμε έναν δίσκο με τη μέγιστη δυνατή αγνότητα. Προσπαθώ να εφαρμόσω το ίδιο και στις συναυλίες του. Έλα όμως που η τελευταία φορά που τον είδα στο Γυάλινο ήταν ό,τι χειρότερο έχω δει ever, ενώ ο δίσκος με τον Χαρούλη είναι πολύ κατώτερος των προσδοκιών. BTW, χρωστάω review για τον Ελάχιστο. Του χρόνου με το καλό και για τις Μαγγανείες.

Πάμε λοιπόν στην πολυαναμενόμενη πρεμιέρα της καλοκαιρινής περιοδείας, στον Δοχό. Της πρεμιέρας που όλοι προσμένουμε για να ξανασμίξουμε από κάθε γωνιά της Ελλάδας. Tα είπαμε, τα ήπιαμε, φορτώσαμε την κάβα μας και βρεθήκαμε έξω από το θεατράκι κατά τις 8. Από την προσέλευση του κόσμου μυριζόσουνα ότι κάτι δεν πάει καλά, αφού όσοι βρέθηκαν πρώτοι στο χώρο έγιναν sprinters για να πιάσουν καλή θέση. Eικόνα των εφηβικών μας χρόνων από τις metal συναυλίες. Το τρέξιμο και η απότομη κατάβαση οφειλόταν στο ότι κάποια τσακαλάκια αποφάσισαν να κατέβουν "τσαμπουκά" την ώρα του soundcheck από το πλαϊ, αγνοώντας επιδεικτικά την ώρα προσέλευσης του υπόλοιπου κόσμου που περίμενε υπομονετικά.

Έντονο έως αφόρητο το στριμωξίδι που με κάνει να πιστεύω πως είχαν κοπεί πολύ περισσότερα εισιτήρια από τα προβλεπόμενα. Μιλάμε σίγουρα για την πιο μαζική προσέλευση κόσμου στις εμφανίσεις του στην Καρίτσα. Στα καθαρά συναυλιακά, το συγκρότημα αν και αποτελείται από τα ίδια μέλη, έχει επαναπροσεγγίσει τα τραγούδια. Ο Πολυζωγόπουλος έχει προσθέσει κάποιες δικές του πινελιές στα κομμάτια, ο Αντωνιάδης παίζει με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, κτλ κτλ.

Γενναία επιλογή το ξεκίνημα με το Νυχτέρι, που ελπίζω να μην κοπεί στις επόμενες συναυλίες. Όπως ελπίζω να μην κοπούν και οι εκτελεσάρες των Σ' Αφήνω Γεια και Liquid. Thumbs up για το Βάλε Κρασί με στίχους, πρώτη φορά ever από τη στιγμή που ο Θανάσης ξεκίνησε συστηματικά τα lives του. Όπως και πρώτη εκτέλεση από τα Λάφυρα της Νύχτας. Η Ματούλα προσέγγισε και τα 2 με χαρακτηριστική άνεση, αν και το κοινό δε φάνηκε να τα αφουγκράζεται. Παράδοξο, μιας και η instrumental εκδοχή από το Βάλε Κρασί ήταν mass hit των παλαιότερων συναυλίων.

Κάπου έσκασε και η Σάρα (2η ή 3η φορά live ever), με ερμηνεία της Ματούλας once more.
Γενικά το πρόγραμμα δεν είχε και πολύ Θανάση στα vocals. Πράγμα που όπως και να 'χει είναι λίγο ντεκαβλέ. Γιατί φαντάζομαι πως όλοι θέλουμε τον Καλλιτέχνη σε πρώτο πλάνο, με το μπουζουκάκι ή τη μάνα ανά χείρας. Όχι αμήχανο, σχεδόν κρυμμένο δίπλα από το drum set του Ντούβα. To set κάνει κοιλιές, αλλά επρόκειτο για πρεμιέρα. Κάποια πράγματα προφανώς και θα αλλάξουν, αλλά θέλω να πιστεύω πως ο Θανάσης θα αντισταθεί και δε θα πετσοκόψει άσματα ασμάτων για να χαροποιήσει ένα μέρος του κοινού που αρέσκεται απλά στα σουξέ. Εύλογα θα αναρωτηθεί κάποιος τί εννοώ: Από τη δική μου οπτική γωνία, μία συναυλία μπορεί να είναι καλή αν σου χαρίσει εκστατικές στιγμές, ή στιγμές εσωτερικού προβληματισμού. Στο πρώτο, βοηθάνε κυρίως τα groovy κομμάτια. Στο δεύτερο, τα πιο "εσωτερικά". Άσχετο, αλλά θα παίξει ποτέ live τη Βάρδια?

Κάτι ειπώθηκε για τον ήχο στα προηγούμενα post: Δεν ήταν μέτριος, oύτε κακός. Αλλά έπαιζαν πολλά σκαμπανεβάσματα. Ειδικά σε κάποια φάση γινόταν του σφυρίγματος ο κακός χαμός. Με τέτοιο ήχο πώς να χαρείς συναυλία? In addition, τα monitor βρισκόταν ένα μέτρο πιο κοντά στις θέσεις του κοινού σε σχέση με της προηγούμενες φορές. Το αποτέλεσμα ήταν μόνο οι πάνω θεατές να ακούνε surround ήχο. Και το ηχητικό τοπίο γινόταν ολοένα και πιο δυσδιάκριτο.

Πάμε και στο θέμα του κοινού: Το ότι το κοινό του Θανάση αυξάνεται με μαθηματική ακρίβεια το βλέπουμε όλοι με την πάροδο του χρόνου και καμιά φορά αστειευόμαστε με "το χάσμα των συναυλιακών γενεών" B) Αυτό το ετερόκλητο (και υπέροχο, παλαιότερα) πλήθος, πλέον μπάζει από παντού. Το διαπιστώνω εδώ και 2 χρόνια. Καθένας κάτι ό,τι γουστάρει: Στα mid-tempo κομμάτια τη συζήτηση μονοπωλούν τα νέα της εβδομάδας. Στα πιασάρικα (αν μου επιτρέπεται ο χαρακτηρισμός, δεν το λέω απαξιωτικά) λικνίζουμε την κορμάρα μας και όποιον πάρει ο χάρος.

Στον Δοχό λοιπόν, από την πρώτη ώρα της συναυλίας μία παρέα 20 ατομών αν και καθόταν μπροστά ακριβώς στη σκηνή, αποφάσισε να δει το live στο όρθιο. Επειδή έτσι γούσταραν τα παιδιά. Αγνοώντας τις παρακλήσεις των ανθρώπων που καθόταν πίσω, αυτοί συνέχισαν ακάθεκτοι. Κι αν ήταν παιδιά, θα υπήρχε και μία Α κατανόηση από μέρους μου. Επρόκειτο όμως για συνομηλίκους μας. Ώρες - ώρες νιώθω πως εκμεταλλεύονται το ότι ο Θανάσης είναι χαμηλών τόνων άνθρωπος. Πολύ συνεσταλμένος, που δύσκολα θα μπει στη διαδικασία να "βάλει χέρι" για τέτοια σκηνικά. Anyway, σωστά έθιξε ο Γιαλαμάς το θέμα, γιατί κάποτε πρέπει να το συζητήσουμε έξω απ' τα δόντια: Ο Άσιμος την πάλευε βρίζοντας το (λιγοστό) κοινό του. Ο Χατζηδάκις είχε δηλώσει πως αν είχε την ευκαιρία θα το διάλεγε. O Roger Waters το ίδιο. Πολύ θα ήθελα να μάθω και τη γνώμη του Θανάση. Που αν αποφασίσει να βάλει security στην περιοδεία θα τρώει κράξιμο εσαεί. Lose or lose κατάσταση.

Η ουσία είναι πως ο Θανάσης ΔΕΝ έχει πλέον το κοινό που του αξίζει. Έχει το κοινό του γείτονα, από τον άλλο μαχαλά. Που δε μπορεί να αντιληφθεί ότι η ελευθερία του σταματά εκεί που ξεκινά αυτή των άλλων.

Anyway, κάποιοι από εμάς δεν διασκέδασαν καθόλου. Πρώτη φορά έπιασα τον εαυτό μου να θέλει επιτακτικά να τελειώσει η συναυλία. Αλλά, καλά να είμαστε, θα έχουμε κι άλλες ευκαιρίες να ανταμώσουμε υπό καλύτερες συνθήκες. Και θα δώσουμε πολλές ακόμα ευκαιρίες στον Θανάση, για λόγους που έχουμε αναλύσει στο παρελθόν. Αγαπημένα πρόσωπα - αγαπημένα μάτια της Κοιλάδας, εύχομαι να τα ξαναπούμε σύντομα από κοντά.
Βάλε φωτιά στα ρούχα σου, και κέρνα μας απ' τα αμπάρια σου κρασί βαλσαμωμένο. Κόκκινο, κεντημένο με σταυροβελονιά. Απόψε, και για πάντα.


Hey, ho : ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re: ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ στο Δοχό(Καρίτσα Λάρισας) - 02/06/12 11 έτη 10 μήνες πριν, #35104

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
η μετάβαση από τον "εξασφαλισμένο οργασμό" στην "ντεκαβλέ ξενέρα" έχει συντελεστεί ηδη από πενταετίας..... ΚΑΙ έρχεσαι στα λόγια μου ΚΑΙ αρνείσαι να το παραδεχτείς ξεροκέφαλε ουρανοπερπατητή (χι, χι) ..... ας αποδεχτούμε το γεγονός ότι το χειμμαρώδες ποτάμι των λαικεδέλικα δεν γυρίζει πίσω κι ας κρατάμε μόνο τα θετικά ...... μια Βαρβάρα λέω να την πάω φέτος, έτσι για να σπάσω την εμμονή!!!!!
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συναυλία στο Δοχό(Καρίτσα Λάρισας) - 02/06/12 11 έτη 10 μήνες πριν, #35105

Οι παρατηρήσεις του επίτιμου μέλους Σκιπίων είναι σωστές και προσυπογράφω.
Προσθέτω το εξής: Αν ο Θανάσης του τελευταίου διαστήματος με το συγκεκριμένο κοινό ήταν o Roger Waters στο Μόντρεαλ το 1977, θα είχε γράψει 10 Wall στο δευτερόλεπτο.
Αλλά όντως είναι ο χαμηλών τόνων, καλοκάγαθος, με την θετική έννοια του όρου, ευαίσθητος Καλλιτέχνης, που όλοι αγαπούμε.
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re: Εμφάνιση στο Δοχό(Καρίτσα Λάρισας) - 02/06/12 11 έτη 10 μήνες πριν, #35107

  • Σκιπίωνας
  • Σκιπίωνας's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Ο Ιχνηλάτης του Βέγα
  • Καταχωρήσεις: 1415
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 25
MeLiTzaNio έγραψε:
η μετάβαση από τον "εξασφαλισμένο οργασμό" στην "ντεκαβλέ ξενέρα" έχει συντελεστεί ηδη από πενταετίας..... ΚΑΙ έρχεσαι στα λόγια μου ΚΑΙ αρνείσαι να το παραδεχτείς ξεροκέφαλε ουρανοπερπατητή (χι, χι) ..... ας αποδεχτούμε το γεγονός ότι το χειμμαρώδες ποτάμι των λαικεδέλικα δεν γυρίζει πίσω κι ας κρατάμε μόνο τα θετικά ...... μια Βαρβάρα λέω να την πάω φέτος, έτσι για να σπάσω την εμμονή!!!!!

Κάποτε πρέπει να φτιάξουμε ένα thread και να το συζητήσουμε. Δε νομίζω όμως σε καμία περίπτωση πως συμφωνούμε σε αυτό το θέμα. Και είναι απλό: Mε εμφανίσεις σαν τη δεύτερη του Γυάλινου σκοράρεις από τα αποδυτήρια.

Το "ντεκαβλέ" ας μην το χρησιμοποιούμε εμφατικά ως προς την απώλεια των Λαϊκεδέλικα. Θυμήθηκα ότι τα μέρη των φωνητικών του στον Στυλίτη από το 2006 και μετά τα κάνει όρθιος και χωρίς να παίζει όργανο, και ήταν ένα απλό παράδειγμα. Και δεν το χρησιμοποίησα απαξιωτικά, αλλά υπό την οπτική γωνία ότι λίγα ΜΙΚΡΑ πράγματα αν αλλάξουν, θα είμαστε όλοι περισσότερο ευχαριστημένοι.
Βάλε φωτιά στα ρούχα σου, και κέρνα μας απ' τα αμπάρια σου κρασί βαλσαμωμένο. Κόκκινο, κεντημένο με σταυροβελονιά. Απόψε, και για πάντα.


Hey, ho : ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ
Τελευταία Επεξεργασία: 11 έτη 10 μήνες πριν, από τον/την Σκιπίωνας.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re: Εμφάνιση στο Δοχό(Καρίτσα Λάρισας) - 02/06/12 11 έτη 10 μήνες πριν, #35109

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
ρε γιάννη κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας? τι συζητάμε δηλαδή εδω πέρα? αν μας αρέσει ο Θανάσης και αν θέλουμε να πηγαίνουμε στα λάιβ? Προφανώς και μας αρέσει και προφανώς και εκμεταλευόμαστε την κάθε ευκαιρία να τον δούμε, αλλιώς θα συζητάγαμε σε άλλο χώρο και όχι εδώ! Πες ρε παιδάκι μου, καθαρά και ξάστερα, στην μετα-λαικεδέλικα εποχή σου χει ξανάρθει ποτέ ο ουρανός σφοντίλη? Πηγαίναμε και προ αυτών και μετά αυτών στα λάιβ και θα εξακολουθήσουμε να πηγαίνουμε νομίζω ....... ΑΛΛΑ Ο ΦΟΡΟΣ ΤΙΜΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!!!! και μη μου λες τώρα παπαριές για το 2006 γιατί ήταν απ΄τις καλύτερες χρονιές εβερ! Ας μην ξεχνάμε πως ξεκίνησε και πως έκλεισε αυτή η μαγική χρονιά. Τα του καίσαρος, τω καίσαρι ..... ΤΕΛΟΣ!
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re: Εμφάνιση στο Δοχό(Καρίτσα Λάρισας) - 02/06/12 11 έτη 10 μήνες πριν, #35114

  • navar
  • navar's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 852
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: -36
και στο είχα πεί Σκίπι απο την σύναξη, "έχεις καταντήσει ίδιος μελιτζανιό " :P

με λίγα λόγια :
ΟΧΙ το live δεν ηταν φανταστικό , εξαιρετικό , δεν προσέφερε αυτές τις στιγμές έξτασεις που ζητούσαμε
ΟΧΙ ο θανάσης δεν είχε τρελά κέφια , δεν χαμογελούσε συνέχεια , δεν "έπαιζε" με το κοινό του
ΟΧΙ η μπάντα δεν ήταν στα καλύτερα της !

ΑΛΛΑ ναι ήταν πολύ όμορφα !
ήταν πολύ πάνω απο ενα μέτριο live που βαριέσαι , ναί είχε πολύ όμορφα κομμάτια που μπήκαν στο πρόγραμμα !
και ναί εγώ διασκέδασα και το χάρηκα απίστευτα, και σίγουρα πολύς κόσμος έφυγε με ένα τεράστιο χαμόγελο απο εκεί
η καινούργια setlist μαρέσει απίστευτα, αι μαρέσει που έχει δυο κορυφώσεις με τα γνωστά τελευταία τραγούδια να έχουν έρθει στην μέση και να σε παρασέρνουν....και ενώ νομίζεις οτι η συναυλία τέλειωσε....να περνάς 1 ώρα και ακούγοντας κ άλλα κ άλλα , ώσπου στο τέλος η συναυλία να έχει ένα ακόμα peak στο τελείωμα με τραγούδια δυνατά που παλιότερα ήταν διάσπαρτα στην διάρκεια !

προσωπικά ξαναπήγαινα στην καρίτσα ακόμα και αύριο για να ακούσω ακριβώς το ίδιο πράγμα !

ΥΓ: θα συμφωνήσω πάντως πως η μπάντα έκανε τον κύκλο της , πέρσυ νομίζω βρέθηκε στα καλύτερα της το καλοκαίρι και φέτος απλά πάει να κλείσει τον κύκλο της ! χωρίς αυτό που λέω να αδικεί κανένα απο τα μέλη της , μιας και απλά λέγοντας πως έπιασαν πέρσι το peak εννοώ οτι πλέον δεν σηκώνουν άλλους πειραματισμούς και τελειοποιήσεις οι εκτελέσεις !
Αν ευτυχής ή δυστυχής είμαι δεν εξετάζω.
Πλην ένα πράγμα με χαράν στον νου μου πάντα βάζω --
που στην μεγάλη πρόσθεσι (την πρόσθεσί των που μισώ)
που έχει τόσους...
Τελευταία Επεξεργασία: 11 έτη 10 μήνες πριν, από τον/την navar.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: