Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Παλιά Δωράκια σε νέους χρήστες

Παλιά Δωράκια σε νέους χρήστες 17 έτη 4 μήνες πριν, #11679

  • Hoyas
  • Hoyas's Avatar
Σήμερα κατέβασα τα 2 δωράκια του Σκιπίωνα από την συναυλία στην Λάρισα. Ήμουν και εγώ παρών (κατέβηκα από Θεσ/νίκη μόνο γι αυτό) αλλά η υλικοτεχνική μου υποδομή είναι ελλειπής. Φαντάζομαι λοιπόν ότι ανάλογα δωράκια θα υπάρχουν διάσπαρτα στο forum. Θα μπορούσαν να συγκεντρωθούν όλα σε μια τοποθεσία του site για να τα λάβουμε και εμείς τα στραβόγιαννα; Δεν νομίζω να υπάρξει νομικό πρόβλημα αν θεωρήσουμε δεδομένο ότι δεν υπάρχει και τώρα αλλά και αν λάβουμε υπόψη τον μετριοπαθή χαρακτήρα του νόμιμου κατόχου τους δηλαδή του Θανάση.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Παλιά Δωράκια σε νέους χρήστες 17 έτη 4 μήνες πριν, #11684

Την εκμετάλλευση των κομματιών δεν την έχει ο Θανάσης, αλλά την έχει παραχωρήσει στη Λύρα. ¼χι ότι θα μας πει η Λύρα τίποτα αλλά να ξέρουμε για ποιον να ανησυχούμε.
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Παλιά Δωράκια σε νέους χρήστες 17 έτη 4 μήνες πριν, #11721

  • Hoyas
  • Hoyas's Avatar
Η εκμετάλλευση των κομματιών ανήκει στην Λύρα αναμφισβήτητα.Ελπίζω βέβαια όταν λήξει το συμβόλαιο ο Θανασάκης να κρατήσει την πλήρη εκμετάλλευση και η Λύρα να περιοριστεί στην διανομή δεδομένου ότι ήδη για τις ανάγκες του \"Διάφανος\" χρησιμοποίησε δικό του στούντιο. Εν πάσει περιπτώσει οι φωτογραφίες δεν ανήκουν σε κανέναν εκτός του Θανάση, όσο για τις ζωντανές εκτελέσεις δεν είμαι σίγουρος αλλά σηκώνει κουβέντα.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Παλιά Δωράκια σε νέους χρήστες 17 έτη 4 μήνες πριν, #11725

Οι φωτογραφίες ανήκουν σ' αυτούς που τις έβγαλαν. έχουν πνευματικά ικαιώματα πάων τους. Ήδη παρανομούμε με το να μην αναφέρουμε ότι η φωτογραφία της πρώτης σελίδας προέρχεται από τον τάδε φωτογράφο.
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Παλιά Δωράκια σε νέους χρήστες 17 έτη 4 μήνες πριν, #11726

¼σο για τις ζωντανές εκτελέσεις, επιφυλάσσομαι να δω τη σύμβαση με τη Λύρα. Αλλά κατά πάσα πιθανότητα, όπως και κατά το σύνηθες συμβαίνον, η συμφωνία παραχώρησης είναι αποκλειστική, οπότε την με οπιαδήποτε μορφή δημόσια εκτέλεση, ακρόαση, προβολή κτλ του έργου την εκμεταλλεύεται η Λύρα. Τα συμβόλαια των καλλιτεχνών με τις εταιρίες εν γένει είναι ασφυκτικά και δε σου δίνουν και πολλά δικαιώματα. Ο νόμος προστατεύει μονάχα το ηθικό δικαίωμα του δημιουργού, το οποίο δε μπορεί να εκχωρηθεί, ενώ το περιουσικό δικαίωμα υπόκειται στην λεγόμενη ελευθερία των συμβάσεων.<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Χρήστος Γιαλαμάς, στις: 12/12/2006 15:42
Overhead the albatros hangs motionless upon the air and deep beneath the rolling waves in labyrinths of coral caves.....
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Παλιά Δωράκια σε νέους χρήστες 17 έτη 4 μήνες πριν, #11768

  • Hoyas
  • Hoyas's Avatar
Μάλλον δεν έγινα σαφής φίλε Χρήστο και με συγχωρείς. Μιλώντας για φωτογραφίες, δεν αναφερόμουν σε φωτογραφήσεις που έγιναν με την συναίνεση του Θανασάκη, ώστε ο εκάστοτε φωτογράφος να αποκτά συγχρόνως και τα πνευματικά δικαιώματα. Μιλώ για φωτογραφήσεις χωρίς την άδεια του Θανασάκη.Από συναυλίες του, από το μπάνιο του κλπ. που με την έγκριση του φωτογραφιζόμενου μπορούν μετά να διακινηθούν νόμιμα. Για τα Live πραγματικά δεν ξέρω. Σκέπτομαι απλά λοιπόν και λέω-ρωτάω.Η εταιρία παίρνει ποσοστά από τα κέρδη των εμφανίσεων; Μπορεί να απαγορέψει στον δημιουργό την ζωντανή εκτέλεση;Ακόμη περισσότερο μπορεί να απαγορέψει την διασκευή σε LIve;
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: