Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Σύναξη πριν το live στο Θέατρο Πέτρας?

Re: το live στο Θέατρο Πέτρας 15 έτη 9 μήνες πριν, #25301

  • sonoro
  • sonoro's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 200
  • Κάρμα: 1
Οι ΝοΕ έπαιξαν επίσης και καποιες απο τις ηδη γνωστες μας διασκευές τους σε τραγούδια του Θανάση: \"Νυχτέρι\", \"Τρεις ανθοί\", \"Του κάτω κόσμου οι φυλακές\". Το τελευταίο πραγματικά αγνώριστο, αν δε κανω λαθος μονο το ριφ και η αρμονική ραχοκοκαλιά μείνανε απ το τραγούδι του Θανάση που ξέρουμε. Μου αρεσει γενικά η αποψη τους, χωρίς να τρελαίνομαι κιόλας. Τα \"Νυχτερι\" και \"Τρεις ανθοί\" είναι κατά τη γνώμη μου (και απ' ό,τι έχω ακούσει μέχρι στιγμής) απο τις πιο ενδιαφέρουσες διασκευές τους, αν και το πρώτο, το προτιμώ ως πιο υποβλητικό στην \"in a silent way\" εκδοχή.
Οι ΝοΕ μας ξαφνιασαν (παλι) παιζοντας ξαφνικά το \"Bullet in the head\" των Rage against the machine, σε μια γαματη εκτέλεση, με το Θανάση να τους παρακολουθεί χαμογελώντας όπως χτυπιούνταν ! Δεν ξερω αν υπήρξε κατι σαν κοντρα με μεριδα του κοινού, ηδη πριν ο κιθαρίστας φαει το αντικείμενο που πετάχτηκε στη σκηνή πανω στο τελευταίο τραγούδι, αλλά δεν έχουν να αποδείξουν τιποτα και σε κανένα.
Να πω επίσης ότι η υπερβαση της χρονικής αξίας ορισμενων μουσικών φρασεων και γενικα του ρυθμικού μετρου είναι ενα τραγουδιστικό στυλ αρκετά δημοφιλές, το εφαρμόζει εν μερει και η κατά τ' άλλα εξαιρετική Σοφία αλλά εμενα δε μου αρεσει ούτε γενικα ουτε στα \"Διάφανος\" και \"Αερικό\" :)

Τελευταίοι βγήκαν οι Χαϊνηδες και έπαιξαν αρκετή ώρα κι αυτοί, με τη γνωστή δεξιοτεχνία και το πάθος τους, ενώ αρκετες παρεες απο κατω εστησαν χορό.
Σε μια φαση ανέβασαν ξανα στη σκηνη και το Χαρούλη και άρχισαν να τραγουδάνε ολοι μαζι οι Κρητικοί μια... καραγκούνα !
Ο Χαρούλης πολύ καλος, ειδικά στα κρητικά, δε τον ειχα δει μεχρι χτες σε συναυλία.
Και φέρε πάγο φέρε πάγο
να δεις το οινόπνευμα πώς σε κάνει μάγο
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι καγκουριές στο Θέατρο Πέτρας 15 έτη 9 μήνες πριν, #25302

  • marina_m
  • marina_m's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Έμπειρος Χρήστης
  • Χίλια κεφάλια πέφτουνε, όταν εσύ δειλιάζεις...
  • Καταχωρήσεις: 98
  • Κάρμα: 0
Σκιπίωνας έγραψε:
Αρκεί κανείς να φανταστεί ότι οι καλλιτέχνες που εμφανίστηκαν, πήγαν εκεί για κάποιο πολύ καλό σκοπό, οπότε ΟΣΕΣ ενστάσεις και να είχε κάποιος, όφειλε να πάει πάσο. Τώρα αν κάποιος δεν γούσταρε καθόλου τη μουσική των N.O.E., θα μπορούσε άνετα να την αράξει πίσω, ή να κάνει κάτι άλλο ρε αδερφέ. Λέμε πως η μουσική μας διαφέρει από την \"άλλη\", τη φτηνή και κακόγουστη. Εμείς διαφέρουμε σαν κοινό? Πως πείθουμε τον κόσμο για αυτό? Κι αυτό το λέω, γιατί τα 2 τελευταία καλοκαίρια βλέπω συμπεριφορές οι οποίες κατατάσσονται επιεικώς στην κατηγορία του τραμπουκισμού, κι αυτό με προβληματίζει.

Εμείς τι κάνουμε λοιπόν? Τους απομονώνουμε? Τους ρίχνουμε σφαλιάρες? Τους αγνοούμε? ¼ποιος διαλέγει το τρίτο, sorry κιόλας, αλλά είναι συνένοχος. Γιατί στη θέση του Λαγού θα μπορούσε να ήταν οποιοσδήποτε. Ντροπή (μας).

Edit : Για σου Μήτσο Μυστακίδη, με το λαούτο σου.Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Σκιπίωνας, στις: 31/05/2008 12:23

Συμφωνώ σπόλυτα!!
http://img45.imageshack.us/img45/8135/p5300054vy7.jpg
Χίλια κεφάλια πέφτουνε, όταν εσύ δειλιάζεις...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι καγκουριές στο Θέατρο Πέτρας 15 έτη 9 μήνες πριν, #25303

  • mitsman
  • mitsman's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 410
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: -23
Σκιπίωνας έγραψε:
Αρκεί κανείς να φανταστεί ότι οι καλλιτέχνες που εμφανίστηκαν, πήγαν εκεί για κάποιο πολύ καλό σκοπό, οπότε ΟΣΕΣ ενστάσεις και να είχε κάποιος, όφειλε να πάει πάσο. Τώρα αν κάποιος δεν γούσταρε καθόλου τη μουσική των N.O.E., θα μπορούσε άνετα να την αράξει πίσω, ή να κάνει κάτι άλλο ρε αδερφέ. Λέμε πως η μουσική μας διαφέρει από την \"άλλη\", τη φτηνή και κακόγουστη. Εμείς διαφέρουμε σαν κοινό? Πως πείθουμε τον κόσμο για αυτό? Κι αυτό το λέω, γιατί τα 2 τελευταία καλοκαίρια βλέπω συμπεριφορές οι οποίες κατατάσσονται επιεικώς στην κατηγορία του τραμπουκισμού, κι αυτό με προβληματίζει.

Εμείς τι κάνουμε λοιπόν? Τους απομονώνουμε? Τους ρίχνουμε σφαλιάρες? Τους αγνοούμε? ¼ποιος διαλέγει το τρίτο, sorry κιόλας, αλλά είναι συνένοχος. Γιατί στη θέση του Λαγού θα μπορούσε να ήταν οποιοσδήποτε. Ντροπή (μας).

Edit : Γεια σου Μήτσο Μυστακίδη, με το λαούτο σου.Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: Σκιπίωνας, στις: 31/05/2008 13:46

κομμένο το αλκοόλ στις συναυλίες του Θανάση από εδώ και πέρα!!! :huh:
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι καγκουριές στο Θέατρο Πέτρας 15 έτη 9 μήνες πριν, #25304

  • hatzi_88
  • hatzi_88's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 629
  • Κάρμα: 11
Χτες ήταν πολύ καλά :laugh: . Ας τα πάρουμε με τη σειρά που εμφανίστηκαν. Οι Scab level νομίζω οτι τα σπάσανε, παίξανε σχετικά λίγο αλλά ήταν οτι έπρέπε για να ανοίξουν τη δυναμική βραδιά που ακολούθησε.Χαρούλης, αρκετά καλός είχε τρελή υποστήριξη απο κάτω και ήδη το κοινό είχε αρχίσει να γουστάρει. Μετά ήρθε η σειρά των ΝοΕ, νομίζω πως παίξανε μια χαρά, οι αγνώριστες διασκευές στα τραγούδια του Θανάση πολύ όμορφες αν και δεν είναι του στυλ μου, δε παύουν να είναι πολυ προσεγμένες και θαυμάζω που τις κάνανε πραγματικά αγνώριστες και δώσανε ένα εντελώς προσωπικό στίγμα.Θανάσης και night on earth τώρα, εδώ έχω τις ενστάσεις μου.Λοπόν αυτό που πραγματικά με τρέλενε στους λαικεδέλικα και στη μπάντα που έπαιζε ο θανάσης με Σαββό ήταν το πόσο groovy ήταν ο ήχος τους με τις τσιτωμένες ενωρχηστρώσεις. Τα νταμς τα σπάγανε οι κιθάρες ούρλιαζαν και τα συναφή, οι ΝοΕ μάλλον παίζουν στο ακριβώς αντίθετο στυλ. Ατμοσφαρικό παίξιμο και υποτονική μάλλον ατμόσφαιρα, δε μου άρεσαν πολύ οι ΝοΕ μαζι με το θανάση. ΒΕΒΑΙΑ δε τους κατακρίνω γιατι είναι απλώς πρωσοπικό μου γούστο και τίποτα παραπάνω, πολλοί, πιθανών να προτιμούν τέτιου είδους εκτελέσεις και συν τοις άλλοις τους βρίσκω πάρα πολύ καλούς στο είδος τους. Αααα μετά, Χαίνιδες. Δυστυχώς δεν είχα τι τιμή να τους δω ποτέ live. Είναι απλά απιστευτοι...αποπνέουν ενα δέος πάνω στη σκηνή. Ευχαριστιούντε πάρα πολύ αυτό που κάνουν.Respect στον αποστολάκη με τη μπαντάνα και στους υπόλοιπους.Αυτα..

moha, asmodaie, sonoro και λοιποί εις το επανειδήν ;)<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: hatzi_88, στις: 31/05/2008 14:47
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: