Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: NANOURISMA

Re:NANOURISMA 17 έτη 10 μήνες πριν, #4272

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 555
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 3
  • Κάρμα: 16
mitsman έγραψε:

Τελος σχετικα με την ερμηνεια στιχων πιστευω πως \"Οι 3 ανθοι\" αναφερονται στην μετεψυχωση...ετσι δεν δημιουργειται αντιφαση στο στιχο:\"Ξυπνα τις πυλες ανοιξε να μπουν οι κουρασμενοι,να μπω κ εγω που μ'επιασε η διψα για ζωη\"

Βασικά με το θέμα της ερμηνείας στίχων μάλλον δεν έχουμε ασχοληθεί ακόμα. Οι 3 ανθοί όμως μετεψυχωτικοί??? μου φαίνεται πολύ αντιφατικό αυτό. Δεν καταλαμβαίνω πώς λύνεται η \"αντίφαση\" που λες με αυτήν την ερμηνεία. Άμα είναι να μπουν οι κουρασμένοι αφότου ανοίξουν οι πύλες, τότε κάποιος άλλος είναι ήδη μέσα (αυτός που τις άνοιξε).

Άσε που ολόκληρο το τραγούδι σφίζει από στοργή, ειλικρίνεια, ζεστασιά, αγάπη κτλ...κτλ... Αυτά πού να τα κρύψουμε; Η μετεμψύχωση είναι λίγο ψυχρή για τέτοια...
Το καλό σου το καλό μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:NANOURISMA 17 έτη 10 μήνες πριν, #4316

  • mitsman
  • mitsman's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 410
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: -23
\"Αυτος που τις ανοιξε\"..δεν το καταλαβα αυτο!\"Το πανηγυρι\"(για μενα=ζωη,και καλυτερα η απιστροφη στη ζωη δηλ. η μετεψυχωση).\"Ξυπνα να δεις τους αρχοντες\"(για μενα=τυραννοι)πως γινονται κουρελια(για μενα=πάνω στα ασπαλάθια..συμφωνα και με το ποιημα του Σεφερη \"Επι ασπαλάθων αλλα και με το \"μυθο του Ηρος\" του Πλατωνα )

Οσο για το δευτερο σκελος της απαντησης σου-Η μετεψυχωση καθε αλλο παρα ψυχρη θα ειναι για μια ψυχη που πληρωνε τα αμαρτηματα της 1000 χρονια κ τωρα τησ δινεται μια δευτερη ευκαιρια
Εξ'ου κ το \"διψα για ζωη\" αλλα και το \"κουρασμενοι\"(για μενα=απο τις τιμωριες για τις ανομιες τους)

αυτά...για μενα! :laugh:
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:NANOURISMA 17 έτη 10 μήνες πριν, #4322

  • Φοινίκη
  • Φοινίκη's Avatar
Μόλις είδα τους 7 Σαμουράι και δεν επικοινωνώ πολύ καλά - την συμπαθεια σας. Υπέροχος ο Κουροσάβα!

Λοιπόν mitsman, για να έχουμε μια κοινή βάση συλλογισμού: ποιος νομίζεις πως μιλά στο τραγούδι και σε ποιον απευθύνεται; Η ψυχή μου στη ... ψυχή μου; Η ψυχή μου στο καινούργιο σώμα μου;; Δεν ξέρω τι να σκεφτώ όταν προσπαθώ να το δω μετεμψυχωμένο. ¼λα μου φαίνονται τουλάχιστον εγωιστικά. Βοήθεια;

Για μένα το τραγούδι περιγράφει μια καθημερινότατη (θέλω να ελπίζω) εικόνα όπου ένας συνειδητοποιημένος ενήλικας 'μαγνητίζεται' από ένα παιδάκι και προσπαθεί να μπει στο κόσμο του. Τρανό παράδειγμα ο georgek που παίζει με τα παιδιά του όλη μέρα :laugh: . Είναι δηλαδή κάτι σαν φόρος τιμής προς τη ζωή. Τα παιδιά είναι ό,τι πιο \"ζωντανό\" υπάρχει.
Αυτά τα κετ' εμέ :)
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:NANOURISMA 17 έτη 10 μήνες πριν, #4328

  • mitsman
  • mitsman's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 410
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: -23
O Κουροσάβα οντως υπεροχος!Κ συμφωνω μαζι σου οτι το τραγουδι ειναι φορος τιμης προς τη ζωη..Εγωιστικα γιατι?Μπορει να ειναι κ ετσι μπορει κι αλλιως..εμενα παντως μ'αρεσει η δικια μου εκδοχη! :P
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: