Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Συνεντεύξεις Θανάση-Σαββόπουλου

Re:Συνεντεύξεις Θανάση-Σαββόπουλου 16 έτη 3 μήνες πριν, #22527

  • symbol/sign
  • symbol/sign's Avatar
Σιγά τα αυγουλάκια!!! Αυτό αγαπητοί λέγεται κουτσομπολιό!!! Με ποιόν τρώει, ποιόν πίνει και που πάει και την δίνει (την ψήφο εννοώ) είναι κάτι που δεν θα έπρεπε να σας αφορά κατά τη γνώμη μου!!! Επίσης αν αυτά που μόλις ειπώθηκαν είναι σοβαροί λόγοι για να κατακρίνετε τον Νιόνιο ε τότε κι όλα τα τραγούδια που έχει γράψει είναι σοβαροί λόγοι για να κάνετε το αντίθετο… Βάλτε τα κάτω και μετρήστε, που γέρνει η ζυγαριά!!!

Και τι είναι αυτά με το να πάει σπίτι του??? Μια χαρά τα λέει ο άνθρωπος και νομίζω κιόλας ότι η φωνή του είναι πολύ πιο καλή απ’ όταν ήταν 20άρης!!! Αν του τέλειωσε η έμπνευση είναι δικό του θέμα κι όχι του καθένα εδώ μέσα να τον στέλνει σπίτι του, στο κάτω κάτω εσείς που δεν γουστάρετε μην συμμετέχετε στα πράγματα που κάνει!!!

Ρωτώντας γνωστό μου 50άρη ποια είναι η θέση του στο θέμα η απάντηση του ήταν «εγώ για άνθρωπο που έφαγε φυλακή επι χούντας κακιά κουβέντα δεν λέω» κι εγώ αυτή την αντίδραση την καραγούσταρα. Αν μη τι άλλο θα έπρεπε να βγάζετε το καπέλο για έναν άνθρωπο που έχασε χρόνια απ’ τα νιάτα του για να πει 5 σημαντικά πράγματα…
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συνεντεύξεις Θανάση-Σαββόπουλου 16 έτη 3 μήνες πριν, #22528

  • hatzi_88
  • hatzi_88's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 629
  • Κάρμα: 11
ποσο πιο σωστός??? :laugh: B) ;)

+543534525
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συνεντεύξεις Θανάση-Σαββόπουλου 16 έτη 3 μήνες πριν, #22529

  • Σκιπίωνας
  • Σκιπίωνας's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Ο Ιχνηλάτης του Βέγα
  • Καταχωρήσεις: 1415
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 25
symbol/sign έγραψε:
Και τι είναι αυτά με το να πάει σπίτι του??? Μια χαρά τα λέει ο άνθρωπος και νομίζω κιόλας ότι η φωνή του είναι πολύ πιο καλή απʼ όταν ήταν 20άρης!!! Αν του τέλειωσε η έμπνευση είναι δικό του θέμα κι όχι του καθένα εδώ μέσα να τον στέλνει σπίτι του, στο κάτω κάτω εσείς που δεν γουστάρετε μην συμμετέχετε στα πράγματα που κάνει!!!

Συμφωνώ με όλα όσα έγραψες, εκτός από το άνω απόσπασμα. Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός και απολύτως λογικό να κάνει κριτική (ακόμα και έντονη) σε καλλιτέχνες, Είναι δημόσια πρόσωπα και το έργο τους διατείθεται στο εμπόριο. Εσύ όντας πελάτης δεν έχεις δικαίωμα να σχολιάσεις αρνητικά κάποιο κακό (κατά τη γνώμη σου, πάντα) προϊόν?

Επαναλαμβάνω πως είμαι fan του Σαββο και προσυπογράφω όλο το υπόλοιπο κείμενό σου.
Βάλε φωτιά στα ρούχα σου, και κέρνα μας απ' τα αμπάρια σου κρασί βαλσαμωμένο. Κόκκινο, κεντημένο με σταυροβελονιά. Απόψε, και για πάντα.


Hey, ho : ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συνεντεύξεις Θανάση-Σαββόπουλου 16 έτη 3 μήνες πριν, #22532

  • symbol/sign
  • symbol/sign's Avatar
¸χεις δίκιο ασφαλώς!!! Το απόσπασμα έχει να κάνει με το ότι δεν συμφωνώ και με την οπτική μου κι όχι με το να μην εκφραστεί αυτός που θέλει να πεί το αντίθετο. Ίσως το είπα λίγο πιο επιθετικά απ’ όσο θα ‘πρεπε… Sorry γι’ αυτό!
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συνεντεύξεις Θανάση-Σαββόπουλου 16 έτη 3 μήνες πριν, #22533

  • alvaro
  • alvaro's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 44
  • Κάρμα: 0
Επιμένω ότι όσοι διατυπώνουν ενστάσεις του είδους δεν σημαίνει ότι κρίνουν επιδερμικά και σε κουτσομπολίστικη βάση. ¼πως επίσης πιστεύω ότι όποιος στη ζωή του έχει κάνει σημαντικά πράγματα κάποτε, δεν σημαίνει ότι δικαιώνεται άπαξ για όσα πράξει στο υπόλοιπο της ζωής του. Και για να μην παρεξηγηθώ: Προσωπικά, ναι μεν έχω κάποια ερωτηματικά για τη συνεργασία Θανάση-Νιόνιου, αλλά είμαι από αυτούς που βλέπει τη ζυγαριά να γέρνει προς το υπέρ. Για πολλούς λόγους για τους οποίους θα επιχειρήσω να γράψω σε άλλη συγκυρία. Αλλά από την άλλη, είναι σαφές νομίζω ότι υπάρχει σε πολλούς η αίσθηση - όπως είχε πει και ο Αγγελάκας - ότι ο Σαββόπουλος είναι... δύο: ¸νας Σαββόπουλος πριν το '80 (στον οποίο κυρίως αναφέρεται ο συγκοιλαδίτης symbol/sign) κι ένας άλλος Σαββόπουλος από το '80 και μετά. Καλώς ή κακώς για κάποιους ανθρώπους οι δημιουργοί (εν προκειμένω στη μουσική) δεν είναι απλά φορείς μιας μελωδίας ή κάποιων στίχων, αλλά εκφραστές μιας γενικότερης κουλτούρας με (εν δυνάμει) παρεμβατικό ρόλο όχι μόνο στην μουσική (και γενικότερα πολιτιστική) πραγματικότητα, αλλά και στην κοινωνική ζωή. ¸τσι ή αλλιώς σε αρκετά σημεία αυτές οι έννοιες τέμνονται. Πάνω σε αυτή την άποψη γίνονται οι όποιες κρίσεις και έχω την άποψη ότι όταν στηρίζονται με επιχειρηματολογία είναι καθ’ όλα υγιές. Κάτι παρόμοιο είχε πει (με άλλο τρόπο) σε συνέντευξή του και ο Θανά(σ)ης, όταν μίλησε για «ιερές αγελάδες» της ελληνικής μουσικής, αναφερόμενος στους Χατζιδάκι και Θεoδωράκη…

Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: alvaro, στις: 22/01/2008 15:22<br><br>Το μήνυμα διορθώθηκε από τον/την: alvaro, στις: 22/01/2008 15:23
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Συνεντεύξεις Θανάση-Σαββόπουλου 16 έτη 3 μήνες πριν, #22535

  • Αντώνης Περιβολάκης
  • Αντώνης Περιβολάκης's Avatar
Στο λίγο χρόνο που βρίσκω θα πω κι εγώ τα εξής:
Θεωρώ πως ο Σαββόπουλος είναι ιερό τέρας, ίσως ισάξιος του Χατζιδάκι σε έναν λίγο διαφορετικό χώρο. (φυσικά ο Θανάσης είναι άλλο ιερό τέρας) ¼χι απλώς του βγάζω το καπέλλο για τα τραγούδια που έχει φτιάξει είναι άπειρα αυτά που θα μπορούσαμε να πούμε για τη μουσική και τα τραγούδια του Νιόνιου. Κι εγώ σαν παλιότερος όπως και αρκετοί από εσάς μεγαλώσαμε με αυτά.
Για όνομα του Θεού, ο,τι γίνεται και λέγεται δημοσίως πρέπει να είναι ανικείμενο κριτικής, στο μέτρο του δυνατού εποικοδομητικής και βοηθητικής.
Η αποστροφή του \"Τουμπεκί\" μου θυμίζει τη φράση από τους \"Αχαρνής\" (Αριστοφάνης που γύρισε από τα θυμαράκια) που έλεγε \"τώρα με τριγυρνά η αλλοίθωρη νεολαία, μια τσογλανοπαρέα που κάνει κριτική\". Είαμι από τουςε πρώτους που θα παρότρυνα τους νεότερους να ακούσουν το έργο το πολύ προσεκτικά. Ήταν ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ. Είμαι επίσης από αυτούς που πριν από 5 χρόνια σ´το διάλλειμμα παράστασής του στον Κεραμεικό μπήκα στο καμαρίνι του και \"του τα χωσα\". Αν δικαιούμαι; Και βέβαια, όπως δικαιούνται όλοι όσοι αγαπάνε και πονάνε αυτόν το χώρο. Οι σημερινές του επιλογές δεν με συγκινούν, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως πρόκειται για ευφυέστατο μπόμπιρα που μόλις του δώσεις ένα γλυκάκι θα αλλάξει τακτική ... θέλει το γλυκάκι του. Αναρωτιέμαι πολλές φορές αν πρέπει να παίρνω στα σοβαρά αυτά που λέει. Τελικά δεν χρειάζεται πάντα. Και προσωπικά δεν έχω πολλές ενστάσεις και για τις σύγχρονες μουσικές του επιλογές γιατί δεν είμαι δα και κανένας καλύτερος.

Δεν αδικώ το Θανάση, αντίθετα πιστεύω πως πρέπει να τον στηρίξουμε στο εγχείρημα του όχι για ηθικούς μόνο λόγους αλλά κυρίως γιατί το ήθελε πολύ. Κοντός ψαλμός αλληλούια...

¼μως, να είναι σίγουροι πως ... τουμπεκί δεν θα κα´νει κανείς μας. Εδώ είμαστε και θα επανέλθουμε με ψυχραιμία, προπαντός ψυχραιμία. Μη βιάζεστε να διατυπώσετε γνώμες... Ας κάτσουν πρώτα στο χρόνο που είναι ο ... χειρότερος γιατρός!

Τα σέβη μου
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: