Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: Οι εντυπώσεις μας - Ο ελάχιστος εαυτός

Re:Οι εντυπώσεις μας - Ο ελάχιστος εαυτός 12 έτη 8 μήνες πριν, #33329

  • anemoskala
  • anemoskala's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 19
  • Κάρμα: 0
ο ελάχιστος εαυτός για εμένα είναι ένας δίσκος τελείως διαφορετικός από τους υπόλοιπους μα εξίσου αριστουργηματικός!τι να ξεχωρίσεις?κάθε τραγούδι κι ένα μικρο ποίημα πραγματικά..Γενικά με όλους τους δίσκους του Θανάση έχω συναισθηματικό δέσιμο με μια μικρή προτίμηση μέχρι τώρα στην αγρύπνια αλλά από τότε που βγήκε ο ελάχιστος εαυτός δεν μπορώ να βγάλω τις μουσικές και τους στίχους του από το μυαλό μου..κι ο σαμάνος για μένα είχε μερικά κορυφαία κομμάτια αλλά πιστεύω λόγω της παρουσίας του Σαββόπουλου δεν είχε την ανάλογη απήχηση στο κοινό του Θανάση!ελπίζω σε επόμενες συναυλίες να μας λέει περισσότερα κομμάτια από το καινούριο δίσκο κι όχι μόνο σιμούν +σαν μικέλε!αυτά κι από εμένα και μία ερώτηση,,θα εμφανιστεί ο Θανάσης σε κάποιο μαγαζί Αθήνα ποτέ ξανά για να μαστε κααάθε βράδυ πάλι εκεί? :P
ανάμεσα στο Βέγα,τον Ντενέμπ και τον Αλτάιρ υπάρχει μία θέση τ'ουρανού,οπου θα πάω σαν γίνω σκόνη αστρική για κεί σας κλείνω ραντεβού..
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - Ο ελάχιστος εαυτός 11 έτη 9 μήνες πριν, #35052

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και αποφάσισα να κάνω την πρώτη δημοσίευση με αναφορά στον "Ελάχιστο Εαυτό". Ξεκίνησα να ακούω Θ. Π. με αφορμή τους δίσκους "Βραχνός Προφήτης" και "Τα Ζωντανά" από τη δισκογραφία του πατέρα μου (πάνε χρόνια). Λόγω καταγωγής, ακουσμάτων και παραστάσεων νιώθω ιδιαίτερα κοντά σε ορισμένες δουλειές του Παπακωνσταντίνου, σαν να τις "καταλαβαίνω" καλύτερα.
Αυτό συνέβη λοιπόν και με τον "Ελάχιστο Εαυτό",τον οποίο απ'ότι βλέπω γενικά τον παραλληλίζουν με την "Βροχή από κάτω". Δεν θα διαφωνίσω αλλά θα πω ότι αυτό που κυρίως μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο Ελάχιστος Εαυτός αποτελεί έναν από τους πιο δεμένους δίσκους του Παπακωνσταντίνου-κατά τη γνώμη μου είναι μαζί με τον "Βραχνό Προφήτη" τον "Στην Ανδρομέδα και στη Γη" και τον "Της Αγάπης Γερακάρης" από τους πιο δεμένους δίσκους.
Προσπαθώ να σκεφτώ για το άκουσμα του συγκεκριμένου δίσκου, με όρους παραπλήσιους με τη θέαση μιας κινηματογραφικής ταινίας ή το διάβασμα ενός ποιήματος και νομίζω πως τον αντιλαμβάνομαι ως ένα ιδιαίτερο σύνολο το οποίο έχει μια δυναμική με το να είναι απλό και γεμάτο, σαν μια δυνατή κινηματογραφική εικόνα που δεν χρειάζεται στόρυ ή σαν ένα στίχο που δεν περνάει καποιο "μήνυμα" αλλά μαγνητίζει με τη δομή του και την παράσταση που περιγράφει. Αυτό το "δέσιμο" του δίσκου, η έντονη υποψία ενός κρύου, κάπως σκοτεινού και ομιχλιασμένου στιχουργικού τοπίου και η κάπως: ας την ονομάσω "διακριτική" και "λεπτή" μουσική, μου άφησαν μια πολύ ωραία αίσθηση. (Βέβαια, για τα λόγια και τη μουσική χρειάζεται ξεχωριστό post.)

Δεν ξέρω και δεν μπορώ να αποφανθώ για το αν ο Παπακωνσταντίνου έχει άλλα να δώσει (λένε σε κριτικές κάποιοι), πάντως δεν θα βιαζόμουν να χαντακώσω τον δίσκο ως άλλη μια πειραματική δουλειά κλπ. Τουλάχιστον, παραμένει ως στιχουργός και ως μουσικός ιδιαίτερα αυτοστοχαστικός ο Θανάσης και εξελίσσεταi.
Η σοβαρότητα, νεαρέ μου φίλε, είναι ένα ατύχημα, ένα σύμπτωμα του χρόνου. Συμβαίνει, μπορώ να σου πω εμπιστευτικά, όταν δίνει κανείς μεγάλη αξία στο χρόνο.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - Ο ελάχιστος εαυτός 11 έτη 9 μήνες πριν, #35053

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και αποφάσισα να κάνω την πρώτη δημοσίευση με αναφορά στον "Ελάχιστο Εαυτό". Ξεκίνησα να ακούω Θ. Π. με αφορμή τους δίσκους "Βραχνός Προφήτης" και "Τα Ζωντανά" από τη δισκογραφία του πατέρα μου (πάνε χρόνια). Λόγω καταγωγής, ακουσμάτων και παραστάσεων νιώθω ιδιαίτερα κοντά σε ορισμένες δουλειές του Παπακωνσταντίνου, σαν να τις "καταλαβαίνω" καλύτερα.
Αυτό συνέβη λοιπόν και με τον "Ελάχιστο Εαυτό",τον οποίο απ'ότι βλέπω γενικά τον παραλληλίζουν με την "Βροχή από κάτω". Δεν θα διαφωνίσω αλλά θα πω ότι αυτό που κυρίως μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο Ελάχιστος Εαυτός αποτελεί έναν από τους πιο δεμένους δίσκους του Παπακωνσταντίνου-κατά τη γνώμη μου είναι μαζί με τον "Βραχνό Προφήτη" τον "Στην Ανδρομέδα και στη Γη" και τον "Της Αγάπης Γερακάρης" από τους πιο δεμένους δίσκους.
Προσπαθώ να σκεφτώ για το άκουσμα του συγκεκριμένου δίσκου, με όρους παραπλήσιους με τη θέαση μιας κινηματογραφικής ταινίας ή το διάβασμα ενός ποιήματος και νομίζω πως τον αντιλαμβάνομαι ως ένα ιδιαίτερο σύνολο το οποίο έχει μια δυναμική με το να είναι απλό και γεμάτο, σαν μια δυνατή κινηματογραφική εικόνα που δεν χρειάζεται στόρυ ή σαν ένα στίχο που δεν περνάει καποιο "μήνυμα" αλλά μαγνητίζει με τη δομή του και την παράσταση που περιγράφει. Αυτό το "δέσιμο" του δίσκου, η έντονη υποψία ενός κρύου, κάπως σκοτεινού και ομιχλιασμένου στιχουργικού τοπίου και η κάπως: ας την ονομάσω "διακριτική" και "λεπτή" μουσική, μου άφησαν μια πολύ ωραία αίσθηση. (Βέβαια, για τα λόγια και τη μουσική χρειάζεται ξεχωριστό post.)

Δεν ξέρω και δεν μπορώ να αποφανθώ για το αν ο Παπακωνσταντίνου έχει άλλα να δώσει (λένε σε κριτικές κάποιοι), πάντως δεν θα βιαζόμουν να χαντακώσω τον δίσκο ως άλλη μια πειραματική δουλειά κλπ. Τουλάχιστον, παραμένει ως στιχουργός και ως μουσικός ιδιαίτερα αυτοστοχαστικός ο Θανάσης και εξελίσσεταi.
Η σοβαρότητα, νεαρέ μου φίλε, είναι ένα ατύχημα, ένα σύμπτωμα του χρόνου. Συμβαίνει, μπορώ να σου πω εμπιστευτικά, όταν δίνει κανείς μεγάλη αξία στο χρόνο.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - Ο ελάχιστος εαυτός 11 έτη 9 μήνες πριν, #35059

  • MeLiTzaNio
  • MeLiTzaNio's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Συντονιστής
  • Καταχωρήσεις: 2083
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 5
ποιος σου τον έμαθε είπαμε το θανάση? Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ??????? its official! I'm an old lady!!!!
I'll tell you all my secrets
But I lie about my past
So send me off to bed forever more.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - Ο ελάχιστος εαυτός 11 έτη 9 μήνες πριν, #35062

  • navar
  • navar's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 852
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 2
  • Κάρμα: -36
MeLiTzaNio έγραψε:
its official! I'm an old lady!!!!

και περίμενες ένα ποστ για να το καταλάβεις αυτό ?
Αν ευτυχής ή δυστυχής είμαι δεν εξετάζω.
Πλην ένα πράγμα με χαράν στον νου μου πάντα βάζω --
που στην μεγάλη πρόσθεσι (την πρόσθεσί των που μισώ)
που έχει τόσους...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:Οι εντυπώσεις μας - Ο ελάχιστος εαυτός 11 έτη 9 μήνες πριν, #35065

Ε, ναι, αλλά δεν είμαι και πολύ μικρός :) . Και Tom Waits πάντως από τον πατέρα μου άκουσα (το λέω λόγω του στίχου κάτω) αν και είχα δει ήδη το Down by law...
Η σοβαρότητα, νεαρέ μου φίλε, είναι ένα ατύχημα, ένα σύμπτωμα του χρόνου. Συμβαίνει, μπορώ να σου πω εμπιστευτικά, όταν δίνει κανείς μεγάλη αξία στο χρόνο.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: