Καλώς ήλθατε, Επισκέπτης

ΘΕΜΑ: 1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 6 μήνες πριν, #33837

  • rebirth
  • rebirth's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 19
  • Κάρμα: 2
Στη συναυλία και λόγω των πανό που είχαν αναρτηθεί κατά του δήμου, των φυλλαδίων που μοιράστηκαν και του συγκεντρωμένου κόσμου ήταν πολύ έντονο αυτό το συναίσθημα. Δε ξύπνησα ρε Navar και είπα "αχ ας πάω τώρα να γράψω τι λεφτά πήρε ο Θανάσης από το δήμο, να ξενερώσουμε τους Κοιλαδίτες".
Θέλετε να τα αποσιωπούμε όλα αυτά; Στη συναυλία έγιναν, όχι κάπου στο διαδίκτυο ή στο μυαλό του κάθε χαζού rebirth.
Το να μη σας αρέσει το κατανοώ. Σιχαίνομαι κι εγώ να μπαίνω σε αυτές τις συζητήσεις.
Ούτε και θα ήθελα καν να γνωρίζω για τα λεφτά κ.λπ για να μην το σκέφτομαι.
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί αντιδράτε έτσι. Ήρεμα. Δεν τσακωνόμαστε. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο βρισκόμαστε και γράφουμε εδώ.

Να συμπληρώσω επίσης ότι η συναυλία πρέπει να διήρκεσε λίγο πάνω από 1,5 ώρα καθώς η βροχή ξανάρχισε.

ΥΓ Αυτό το κάρμα παρεμπιπτόντως τι είναι δίπλα στα ονόματά μας;
"Δέξου με, δέξου με δένδρο..."
Τελευταία Επεξεργασία: 12 έτη 6 μήνες πριν, από τον/την rebirth.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 6 μήνες πριν, #33838

  • Jimmy The Saint
  • Jimmy The Saint's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Πλατινένιος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 354
  • Κάρμα: 28
ρε ΄σεις σοβαρά μιλάτε τώρα; άσχετα με το αν είναι πολλά τα λεφτά (Άρη) ή λίγα (κατ'εμέ δεν είναι καθόλου πολλά) καθόμαστε και ασχολούμαστε με την ανάρτηση ενός τυχαίου blog; Αν είναι δυνατόν.. Δλδ λέω εγώ τη μλκία μου στο blog μου "Ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου για μια συναυλία στα άνω κρεμαστά πήρε 35.000 ευρό" θα ασχολούμαστε με αυτό και να ζητάμε επίσημη τοποθέτηση από το μάνατζμεντ ή το Θανάση;
Έτσι ντύνω την γυμνή μου κακοήθεια με ξέφτια κλεμμένα από τις γραφές και πιο Άγιος δείχνω κυρίως όταν τον Διάβολο παριστάνω...
Τελευταία Επεξεργασία: 12 έτη 6 μήνες πριν, από τον/την Jimmy The Saint.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 6 μήνες πριν, #33839

  • kanala
  • kanala's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Ανώτερος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 70
  • Κάρμα: 5
Εγω παλι,μιλωντας καθαρα κ μονο για το συναυλιακο κομματι της βραδιας εχω να πω τα εξης: Η αρχικη σκεψη ηταν να σταθουμε απ'εξω λογω οικονονικης αδυναμιας,απλα κ μονο για να δουμε κ να ακουσουμε το Θαναση,εστω κ ετσι. Το σταδιο ειχε καγκελα που σου επιτρεπουν να βλεπεις μεσα ολοκαθαρα,τα οποια ομως ειχαν καλυψει με πανια. Οταν λοιπον τα πανια επεσαν σε διαφορα σημεια,κανεις απο τους σεκιουριταδες δεν τα ξανασηκωσε... [κατα τη γνωμη μου ηταν πολυ ενταξει ολοι τους...] Και αφου αποφασισαμε οτι ΠΡΕΠΕΙ να μπουμε μεσα γιατι δν μας αρκουσε το απ'εξω,επιχειρησαμε απο την πισω πορτα οπου τα παιδια παλι μας επετρεψαν να μπουμε χωρις πολλα πολλα.
Αυτο που τελικα μου εμεινε περισσοτερο απο εκεινο το βραδυ ειναι αυτη η προθυμια των μουσικων με "αρχηγο" το Μυστακιδη,ο οποιος παντα αψηφα πρωτος τα εμποδια... Και στο τελος μας εξεπληξαν ξανα,γιατι ενω ο Θανασης εκοψε τον Πεχλιβανη για να μην τους αναγκασει να ανεβουν στη βροχη,εκεινοι ανεβηκαν και εδωσαν ρεστα! Γι'αυτο τους ακουμε,για αυτο τους αγαπαμε τοσο και για αυτο δν θα κανω καμια κουβεντα για το οοικονομικο...Αυτος ειναι ο Θανασης και αυτοι ειναι οι πιο καταλληλοι ανθρωποι που θα μπορουσε να εχει γυρω του,μαζι του.
Γεια σας πότες της στρογγυλής τραπέζης
που τα σαρκία σας η μέθη κυβερνα...
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 6 μήνες πριν, #33840

  • ionas
  • ionas's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • ο ιωνας και το κητος του
  • Καταχωρήσεις: 191
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 6
Γεια σε ολους

Βλεποντας τη βροχη να πεφτει ολογυρα στις πλαγιες γυρω απο το χωριο που ζω και με το βλεμμα στραμενο προς τη θαλασσα σας παραθετω και γω καποιες σκεψεις μου παρταλια.

η ολη συζητηση εδω μεσα ξεκινησε με αφορμη μια αναρτηση του ρεσαλτο-indymedia οσον αφορα τη συμπραξη του Θαναση και αλλων <<ευαισθητων>> καλλιτεχνων με το δημο Πειραια και την αναφερομενη αμοιβη που ζητησε ο καλλιτεχνης,χωρις ωστοσο να μπορει κανεις να αποδειξει αν ειναι αληθεια η οχι.
Διαβαζοντας προσεκτικα τις γνωμες σας και με καποια επεξεργασια στο φτωχο μου μυαλο κατεληξα στα εξης.....

Ολοι μας πιστευω ειμαστε φιλοι και θαυμαστες-εραστες της μουσικης του θαναση αλλα και του ιδιου σαν ανθρωπου. Ολοι μας αναφερομαστε σε δημοσιευματα ,αναρτησεις,συνεντευξεις του,φημες,πραγματα που παρατηρουμε στις εμφανισεις του, που αλλοτε μας προβληματιζουν και αλλοτε μας κανουν περηφανους που τον εχουμε στις καρδιες μας. Καποιοι απο μας ξερουν περισσοτερα απο καποιους αλλους και η αποψη τους εχει μεγαλυτερη σημασια.
Δεν θα αναφερθω καθολου στο φημολογουμενο ποσο που ζητησε ( αποψη μου οτι ειναι και μικρο) γιατι κατ'εμε η μουσικη του και τα τραγουδακια του δεν κοστολογουνται ουτε εξαγοραζονται με μερικες δεσμιδες ευρω, ουτε και με ολο το χρυσαφι της γης. Ειναι ανεκτιμητος θησαυρος,μια περιουσια ψυχης που ο ιδιος απλοχερα μας χαρισε και εξακολουθει να το κανει και τον ευχαριστουμε γι'αυτο.
Απο την αλλη ομως μην ξεχναμε οτι και αυτος ειναι ανθρωπος σαν ολους εμας, εχει τις αναγκες του,πρεπει να καλυψει τις βιοποριστικες του απαιτησεις και να ζησει και την οικογενεια του. Οι δισκοι του απ'οσο ξερουμε δεν ειναι και οι εμπορικοτεροι ολων, ο ελαχιστος εαυτος με τις ελαχιστες πωλησεις οπως μας εξομολογηθηκε εδω στο Ηρακλειο, και καπως πρεπει και αυτος,οπως και οι μουσικοι του, να βγαλουν το ψωμι τους.
Δεν βγηκε ο ανθρωπος ουτε να κλεψει ,ουτε να κανει τις λαμογιες και τις αρπαχτες που κανουν οι περισσοτεροι τραγουδιστες αλλα ουτε και να επαιτησει. Ισως μονο να επαιτει και να απαιτει να τον εχουμε μεσα στις καρδιες μας.
Η μονη μου ενσταση,εν ειδει προβληματισμου,ειναι η συμμετοχη του και η συμπραξη του με καποιους κυριους δημαρχους με σκοτεινο παρελθον οπως και με <<πατριαρχες>> του συντηρητισμου. Πολλες φορες αυτες οι αιγιδες των δημων κρυβουν τυφλες παγιδες και λειτουργουν σαν ρουφηχτρες. Αλλα ακομα και αυτο ειναι δικη του επιλογη και απολυτα σεβαστο απο μενα. Οπως πιστευω επισης οτι δεν εχει αναγκη απο συνηγορους υπερασπισης.
Ετσι λοιπον καταληγω στο συμπερασμα οτι οι εμφανισεις του στην περιφερεια ,σε μαγαζια και η καλοκαιρινη περιοδεια ειναι λογικοι και θεμιτοι τροποι να βγαλει τα προς το ζην του.
Προσωπικα παντα τον στηριζω και τον παρακολουθω οπου μπορω να δωσω το παρον και με ολη μου την ψυχη του χαριζω το πιο ζεστο μου χειροκροτημα και ευχαριστω.
Ολοι μας θελω να πιστευω τρεφουμε αγνα συναισθηματα γι'αυτον και τον εχουμε μεσα στις καρδιες μας. Γι'αυτο και γραφουμε αυτες τις αραδες εδω, για να λεμε την γνωμη μας,να συμφωνουμε η να διαφωνουμε, ετσι ειναι ο διαλογος,και μεσα απο αυτην την κουβεντουλα να μπορεσουμε να γινουμε λιγο καλυτεροι ανθρωποι ολοι μας.
Αυτο πιστευω ειναι και η επιθυμια ενος σωστου καλλιτεχνη,να προσπαθει μεσα απο το εργο του και την τεχνη του να βελτιωσει καποια πραγματα,ειτε αυτα αφορουν τον καθε ανθρωπο προσωπικα που καταφευγει σ'αυτην, ειτε τις καταστασεις και συμπεριφορες που ολοι μας βιωνουμε σαν κοινωνια.
Για κατακλειδα παραθετω εναν στιχο του Θαναση που πολυ αγαπω και μου θυμιζει τον Προμηθεα που εκλεψε το ασβεστο πυρ των αθανατων θεων απο τον Ολυμπο....

με το ενα χερι στη χαρα και τ'αλλο στην ομιχλη
δεμενο με γλεντησανε τα λαιμαργα πουλια... σιμουν, ελαχιστος εαυτος

Ετσι λοιπον ο Θανασης, η οπως πιο σωστα ανεφερε ο ποιητης Ντινος Χριστιανοπουλος στην Θεσσαλονικη, ο Αθανασης ειναι αυτος που μεσα απο το εργο του που μας χαριζει, δεν γνωριζει θανατο.

Παλι μακρυγορησα,
καλο βραδυ σε ολους σας

βαζω +1 καρμα στον rebirth γιατι μ'αρεσει ο τροπος σκεψης του (επιβραβευση)
οπως και στον navar +1 γιατι ετσι γουσταρω.
Ο ελαχιστος εαυτος,ο τρελος χορευτης, η κιβωτος των κινησεων. Φωναζει η θυελλα σαν να'ναι αρχαιο τερας. Ηρθαμε απο μακρια και παω στοιχημα πως δεν θυμασαι απ'οσο ξερω...
Τελευταία Επεξεργασία: 12 έτη 6 μήνες πριν, από τον/την ionas. Αιτιολογία: προσθηκη καρμα
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 6 μήνες πριν, #33842

  • rebirth
  • rebirth's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Φρέσκος Χρήστης
  • Καταχωρήσεις: 19
  • Κάρμα: 2
Σα να επανήλθε η ισορροπία με μια νηφάλια φωνή.
Iona μην σου προκαλεί έκπληξη.Χαζεύουμε εδώ στο χωριό των Αθηνών.
Αν φάνηκα κι εγώ πιο απότομος με κάποιους/-ες, ζητώ συγγνώμη.
Δεν το ήθελα.

Εύχομαι να τον δούμε σύντομα ξανά. Μακάρι να 'ναι και στην επαρχία. Η περσινή Κυπαρισσία δε ξεχνιέται εύκολα.

ΥΓ Υπάρχουν πουθενά στο σάιτ οδηγίες για το πως ανεβάζω φωτογραφίες; (ναι, είμαι άσχετος)
Νομίζω έστω κατάλαβα τι είναι το karma. Πρέπει νωρίτερα να πάτησα + σε κάποιον και πλην σε κάποιον άλλον. Τυχαία όμως. Το λέω σε περίπτωση που τελικά δεν κατάλαβα σωστά :laugh:
"Δέξου με, δέξου με δένδρο..."
Τελευταία Επεξεργασία: 12 έτη 6 μήνες πριν, από τον/την rebirth.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

Re:1ο Θεμιστόκλειο Festival - Πειραίας 12 έτη 6 μήνες πριν, #33843

  • ionas
  • ionas's Avatar
  • ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ/Η
  • Χρυσός Χρήστης
  • ο ιωνας και το κητος του
  • Καταχωρήσεις: 191
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες: 1
  • Κάρμα: 6
rebirth έγραψε:

ΥΓ Υπάρχουν πουθενά στο σάιτ οδηγίες για το πως ανεβάζω φωτογραφίες; (ναι, είμαι άσχετος)

και γω ειμαι ψιλοασχετος με την τεχνολογια, τις δικες μου φωτο τις ανεβασα απο το κινητο μου. ελπιζω καποιος αλλος κοιλαδιτης να σου δωσει τα φωτα του
αν δεις και ενα κοκκινο καμπανακι στην αρχικη σελιδα στην κοινοτητα ειναι ενα προσωπικο μηνυμα που σου εστειλα η πας στα εισερχομενα
Ο ελαχιστος εαυτος,ο τρελος χορευτης, η κιβωτος των κινησεων. Φωναζει η θυελλα σαν να'ναι αρχαιο τερας. Ηρθαμε απο μακρια και παω στοιχημα πως δεν θυμασαι απ'οσο ξερω...
Τελευταία Επεξεργασία: 12 έτη 6 μήνες πριν, από τον/την ionas.
Ο διαχειριστής έχει απενεργοποιήσει τη δημόσια πρόσβαση σύνταξης.

The Udjat Team Info

Η Udjat Team ευθύνεται για τη δημιουργία αυτής της ιστοσελίδας.
The Udjat Team is responsible for weaving this site.

Αν σας ενδιαφέρει η επικοινωνία μαζί μας, δοκιμάστε το παρακάτω email:
If you are interested in contacting us, please use the email address below: